Trwa ładowanie...

Liczba cesarskich cięć w Polsce. Ministerstwo Zdrowia chce, żeby było ich mniej #ZdrowaCiąża

Avatar placeholder
04.02.2019 13:17
Ministerstwo Zdrowia planuje zmniejszyć liczbę cesarek.
Ministerstwo Zdrowia planuje zmniejszyć liczbę cesarek. (123rf.com)

W Polsce niemal połowa porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Nasz kraj jest w czołówce, jeśli chodzi o odsetek ciąż zakończonych w ten sposób. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia już w 2015 roku powołało zespół ds. opracowania kierunków działań w zakresie obniżenia tego wskaźnika.

1. Polska na czele rankingu

W Polsce, Portugalii, we Włoszech i na Węgrzech ponad 40 proc. porodów kończy się cesarskim cięciem. Na drugim biegunie są Holandia i kraje skandynawskie. Tam ok. 10-15 proc. porodów kończy się operacją.

Zespół powołany przez MZ w 2015 roku przeanalizował powody wzrostu wskaźnika cesarskich cięć w Polsce i podał przykłady działań, dzięki którym ten odsetek zostanie zmniejszony. MZ zakłada, że w 2028 roku będzie wynosił ok. 30 proc., co znaczy, że co roku ma spadać o ok. 2 proc.

Jakie są rekomendacje Ministerstwa Zdrowia?

2. Zmniejszenie liczby cesarskich cięć

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Według Ministerstwa Zdrowia zmniejszenie liczby cesarskich cięć można osiągnąć poprzez odpowiednią edukację przyszłych mam w zakresie porodu. Obecnie tylko 15 proc. rodzących posiada plany porodu. Dodatkowo lekarze mają promować wśród pacjentek stosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, które może w pewnym stopniu ograniczyć strach przed porodem i zmniejszyć liczbę cesarskich cięć ''na życzenie''.

Wśród zaleceń znalazła się także informacja dotycząca porodu u kobiet, które wcześniej rodziły przez cesarskie cięcie. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, zaleca się zachęcanie kobiety do porodu naturalnego.

Ważnym aspektem jest także edukowanie lekarzy położników w zakresie stosowania próżniociągu położniczego i kleszczy. MZ rekomenduje, żeby to lekarz odpowiadający za poród decydował o sposobie rozwiązania ciąży, a nie lekarz prowadzący ciążę.

3. Cesarskie cięcie ''na życzenie''

W rekomendacji dużo miejsca poświęcono na opisanie negatywnych skutków cesarki ''na życzenie''. Jeśli nie ma wskazań do cesarskiego cięcia, nie powinno być ono wykonywane. Wśród powikłań cesarki wymienia się m.in. krwotok okołoporodowy, zator płucny, niedrożność jelit, wycięcie macicy, uszkodzenie pęcherza moczowego i ryzyko pęknięcia macicy w miejscu blizny po cięciu.

Kluczem do obniżenia liczbycesarek ma być edukacja przyszłych mam i podwyższenie standardów opieki okołoporodowej.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaCiąża, w którym poruszamy tematy dotyczące wszystkiego, co związane z oczekiwaniem na narodziny dziecka. Więcej przeczytasz tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze