Komosa ryżowa - czy można podawać ją dziecku?
Komosa ryżowa - to inaczej quinoa lub ryż peruwiański. Jest to tzw. pseudozboże, które wytwarza bogatą skrobię nasiona, ale w rzeczywistości zbożem nie jest i nie zawiera glutenu, dzięki czemu komosa jest bezpieczna dla alergików. W Ameryce Południowej, skąd pochodzi, quinoa jest doceniana za szereg walorów zdrowotnych, stąd też jest nazywana “matką zbóż”, a nawet “świętym/złotym zbożem Inków”. Przygotujemy z niej wiele pysznych dań. Ale czy można podawać ją dziecku?
1. Właściwości komosy ryżowej
Komosa ryżowa to bogactwo:
- pełnowartościowego białka roślinnego, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne (czyli te, które dla prawidłowego działania organizmu musimy dostarczać wraz z pożywieniem) - tak twierdzą naukowcy z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zwracają uwagę na fakt, że tradycyjne zboża są ubogie w te aminokwasy;
- saponin, które działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, a więc działają immunostymulująco na organizm i stanowią naturalną ochronę przeciw patogenom;
- flawonoidów, które działają antynowotworowo. Badania naukowców z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ w Krakowie pokazują, że zawarte w komosie ryżowej związki hamują rozwój komórek raka prostaty u szczurów.
Quinoa zawiera wiele witamin i składników mineralnych.
W 100 g ugotowanej komosy ryżowej znajdziemy:
- Wartość energetyczna - 120 kcal
- Białko - 4,40 g
- Tłuszcz - 1,92 g
- Węglowodany - 21,30 g (w tym cukry proste 0,87)
- Błonnik - 2,8 g
Witaminy w komosie ryżowej:
- Tiamina – 0,107 mg
- Ryboflawina – 0.110 mg
- Niacyna - 0.412 mg
- Witamina B6 - 0.123 mg
- Kwas foliowy - 42 μg
- Witamina A – 5 IU
- Witamina E - 0.63 mg
Quinoa - składniki mineralne:
- Wapń – 17 mg
- Żelazo - 1,49 mg
- Magnez - 64 mg
- Fosfor - 152 mg
- Potas - 172mg
- Sód – 7 mg
- Cynk - 1,09 mg
Komosa ryżowa nie zawiera glutenu, w związku z czym mogą ją spożywać osoby z celiakią, czyli chorobą trzewną.
2. Czy quinoa jest bezpieczna dla dziecka?
Komosa ryżowa jest bezpieczna dla dzieci od 3 r.ż. Nie poleca się podawania jej młodszym maluchom.
Jak wyjaśnia lek. Aleksandra Witkowska na WP abcZdrowie: “Nie zaleca się włączania ryżu peruwiańskiego, czyli komosy do diety niemowląt i małych dzieci ze względu na znaczną zawartość saponin”.
Lekarz Jacek Ławnicki potwierdza, że “Nie zaleca się wprowadzania tego typu pokarmu dla dzieci i niemowląt”, a dietetyk Paulina Szczechowicz uściśla, że: “Warto poczekać z wprowadzeniem komosy ryżowej do 3. roku życia dziecka”.
Skoro komosę ryżową bezpiecznie jest podawać maluchom od 3 r.ż., to w jakiej formie najlepiej ją przygotować?
3. Komosa ryżowa - przepis
Komosę ryżową gotuje się bardzo szybko. Dla urozmaicenia możemy dodać do niej ulubione dodatki.
Składniki:
- 1 szklanka (ok. 250 gramów) komosy ryżowej,
- 2 szklanki wody,
- łyżka oliwy,
- ½ łyżeczki soli.
Przygotowanie:
Wysyp szklankę quinoa na sito i przepłucz bieżącą wodą, dzięki temu nie tylko pozbędziesz się zanieczyszczeń, ale także usuniesz jej gorzki smak.
Następnie na rozgrzaną patelnię wlej łyżkę oliwy, a gdy się rozgrzeje, wsyp komosę ryżową. Dodaj 2 szklanki wody oraz sól. Kiedy doprowadzisz wodę do wrzenia, gotuj przez 15 minut cały czas mieszając. Następnie zdejmij komosę z ognia, przykryj i odstaw na 5-7 minut. W tym czasie kasza powinna spęcznieć.
Dla lepszego smaku dzieciom możesz podawać komosę ryżową z owocami świeżymi lub mrożonymi.
Smacznego!