Trwa ładowanie...

Jak wygląda wesz – profilaktyka, wygląd, leczenie

Avatar placeholder
10.07.2019 07:37
Jak wygląda wesz – profilaktyka, wygląd, leczenie
Jak wygląda wesz – profilaktyka, wygląd, leczenie (123rf)

Czym jest i jak wygląda wesz? Są to pasożyty, które bytują na ludziach i wywołują wszawicę – chorobę, która bardzo często pojawia się w przedszkolu czy szkole, ponieważ wesz głowowa przenosi się przez kontakt z chorym na wszawicę. Jest to choroba kojarzona z brakiem higieny osobistej, ale coraz częściej zdarza się u dzieci zadbanych. Jak wygląda wesz? Czy jest niebezpieczna? Jak wygląda leczenie wszawicy?

spis treści

1. Jak wygląda wesz – profilaktyka

Jak wygląda wesz i czy profilaktyka wszawicy w Polsce jest właściwie prowadzona? Przede wszystkim profilaktyka tej dolegliwości jest kojarzona z pracą higienistki szkolnej, której zadaniem jest między innymi stała kontrola i zapobieganie rozprzestrzenianiu się wszelkich pasożytów wśród dzieci i młodzieży. Jednak zdarza się, że działania higienistek szkolnych są zbyt sporadyczne i chociaż każda dyplomowana pielęgniarka powinna wiedzieć jak wygląda wesz to problem jest bagatelizowany lub działania zapobiegawcze są podjęte zbyt późno.

Jak wygląda wesz? Jest to płaski pasożyt pokryty jasno brązowym pancerzem
Jak wygląda wesz? Jest to płaski pasożyt pokryty jasno brązowym pancerzem
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Większość z rodziców wie jak wygląda wesz, ale niestety często stereotypy, jeśli chodzi o wszawicę powodują, że włosy dziecka nie są kontrolowane pod tym kątem. Bardzo ważne jest wpajanie dziecku już od najmłodszych lat jak istotne jest zachowanie właściwej higieny.

To też warto wiedzieć

2. Jak wygląda wesz – wygląd

Jak wygląda wesz? Dorosły osobnik nie jest duży, bo może osiągnąć maksymalnie około 5 mm. Jednak ten mały pasożyt może zmienić nawet do 10 jaj dziennie, jaja wszy nazywane są gnidami i nie są większe niż główka od szpilki. W następnym etapie z gnidy wykluwają się larwy. Dokładnie jak wygląda wesz i gdzie najczęściej bytuje? Pasożyt najchętniej lokalizuje się na owłosionych fragmentach ciała. Wszawica charakteryzuje się przede wszystkim swędzeniem skóry, który jest spowodowany ugryzieniami wszy. Bardzo często w miejscu ugryzienia powstaje stan zapalny. Wesz głowowa nie pasożytuje na zwierzętach. Wesz jest płaska pokryta jasno beżowym pancerzem.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?
Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola? [7 zdjęć]

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie

zobacz galerię

3. Jak wygląda wesz – leczenie

Jeśli wiadomo jak wygląda wesz należy podjąć kroki, aby ją zlikwidować. W aptekach dostępne są preparaty przeciwko wszawicy, które w większości są dostępne bez recepty. Jednym z ważniejszych elementów profilaktyki jest odpowiednia higiena i pielęgnacja włosów. Niestety, ale wymagane jest, aby otoczenie osoby, która ma wszy zostało również odpowiednio odkażone dla przykładu pościel powinna być wyprana w wysokiej temperaturze, a następnie wyprasowana gorącym żelazkiem. Ponieważ wszy rozprzestrzeniają się w bardzo szybkim tempie wszyscy domownicy powinni przejść kurację. Nawet po zakończonym leczeniu trzeba myć włosy specjalistycznym szamponem przez minimum miesiąc. Wszystkie przedmioty osobiste typu grzebień, szczotka do włosów powinny być wymienione.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze