Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Pasożyty u dzieci - częste choroby, zapobieganie

Avatar placeholder
18.10.2022 10:12
Pasożyty u dzieci - częste choroby, zapobieganie
Pasożyty u dzieci - częste choroby, zapobieganie

Pasożyt to organizm, który żyje na lub w innym organizmie i żywi się jego kosztem. Bez żywiciela pasożyt nie jest w stanie przetrwać. Do najczęściej występujących organizmów pasożytniczych u dzieci zaliczają się pchły, wszy oraz robaki.

U dzieci stosunkowo częstym problemem są pasożyty układu pokarmowego takie jak ogoniastek jelitowy, owsiki oraz tasiemce. Dostają się one do organizmu dziecka i zaczynają bytować w jego jelitach lub innej części ciała. Następnie rozmnażają się. Pasożyty mogą wywoływać niepokojące objawy lub żyć w organizmie żywiciela bez jakichkolwiek oznak.

spis treści

1. Pasożyty u dzieci - częste choroby

Ogoniastek jelitowy oraz owsiki to najczęstsze pasożyty jelit u dzieci. Ogoniastek wywołuje lambliozę, powszechną chorobę pasożytniczą. Pasożyt ten znajduje się w zbiornikach wodnych, ale może zostać przeniesiony również w wyniku spożycia zanieczyszczonego pokarmu lub kontaktu z nosicielem. Ogoniastek jelitowy jest obecny także w odchodach zwierząt.

Lamblioza nie zawsze daje o sobie znać, niektóre dzieci nie mają żadnych objawów, ale mimo to mogą zarażać innych, wydalając stolce z pasożytem. U pozostałych dzieci pojawia się wodnista biegunka, miękkie, tłuste stolce, uczucie zmęczenia, skurcze żołądka, wzdęcia, nudności oraz poważny spadek wagi.

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Lamblioza nie objawia się obecnością krwi oraz śluzu w kale. Symptomy choroby pojawiają się zwykle dwa tygodnie po zainfekowaniu organizmu. Dzięki podjęciu leczenia objawy ustępują zazwyczaj w ciągu sześciu tygodni, ale większość dzieci nie wymaga leczenia. Należy jednak liczyć się z ryzykiem powikłań po lambliozie – może wystąpić ciężka biegunka prowadząca do odwodnienia organizmu dziecka. Chorobę można wykryć za pomocą badania kału. Pasożyty zwalcza się za pomocą leków.

Częstym problemem u dzieci są również owsiki. Są to maleńkie, białe, cienkie robaki zamieszkujące odbyt. W nocy owsiki wypełzają z odbytu i składają jajeczka na skórze. W tym czasie dzieci odczuwają silne swędzenie. Owsiki powodują dyskomfort, ale nie wywołują żadnych chorób. Pasożyty są łatwo przenoszone z dziecka na dziecko.

Pasożyty u dzieci mogą powodować szereg chorób i dolegliwości, które czasem mogą mieć groźne skutki i powikłania
Pasożyty u dzieci mogą powodować szereg chorób i dolegliwości, które czasem mogą mieć groźne skutki i powikłania (123RF)

Gdy maluch podrapie zainfekowaną okolicę, na jego palce i pod paznokcie dostają się jajeczka owsików. Wystarczy, by zainfekowane dziecko podczas zabawy dotknęło palców innego dziecka, a to włożyło je do buzi – zakażenie pasożytem u dzieci następuje wówczas bardzo szybko. Owsiki mogą być również przenoszone niebezpośrednio. Jajeczka od nosiciela pasożytów mogą przykleić się do zabawek, deski sedesowej, ubrań oraz pościeli.

Dotykając tych przedmiotów i wkładając palce do ust, dziecko również może złapać pasożyta. Warto pamiętać, że jaja owsików są bardzo wytrzymałe i mogą przeżyć nawet dwa tygodnie poza ciałem żywiciela. Dzieci dotknięte tą przypadłością zwykle nie mają żadnych objawów. Może pojawić się świerzbienie okolic odbytu, zwłaszcza w nocy, problemy ze snem oraz rozdrażnienie.

Rodzice mogą dostrzec owsiki wokół odbytu dziecka, na bieliźnie lub w pielusze, a także w toalecie. Po zdiagnozowaniu owsików u dziecka należy rozpocząć leczenie. Lekarz przepisuje zwykle doustny lek, który przyjmuje się przez około dwa tygodnie. Swędzenie odbytu może utrzymywać się przez tydzień.

2. Pasożyty u dzieci - zapobieganie

Najważniejsza jest higiena osobista. Dzieci powinny każdego dnia co najmniej kilkakrotnie myć ręce, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. To samo tyczy się ich rodziców – powinni umyć dłonie w szczególności przed i po zmianie pieluchy u niemowlaka. Dzieci powinny spożywać wyłącznie czystą, przegotowaną lub przefiltrowaną wodę.

Warto wyrobić w nich nawyk mycia rąk po powrocie do domu i przed posiłkami. W ten sposób nie zarażą się pasożytami w czasie jedzenia. Ogromnie ważne jest również częste pranie pościeli oraz ubrań dzieci. Maluchy powinny regularnie zmieniać bieliznę.

Rodzice powinni zadbać także o czystość zabawek dziecka. Należy je często myć, zwłaszcza gdy bawiły się nimi również inne dzieci. Warto nauczyć dziecko, by nie połykało wody podczas pływania w basenie lub jeziorze. Ponadto dobrym pomysłem jest odsłanianie okien w ciągu dnia – owsiki są bowiem wrażliwe na światło.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze