Trwa ładowanie...

Objawy lamblie – rodzaj, jak dochodzi do zakażenia, leczenie

Avatar placeholder
06.02.2017 18:35
Objawy lamblie – rodzaj, jak dochodzi do zakażenia, leczenie
Objawy lamblie – rodzaj, jak dochodzi do zakażenia, leczenie

Lamblioza zdarza się bardzo często u dzieci, a objawy lambliozy mogą być długo niezauważalne. Niestety lamblioza jest też trudna do diagnozy, ponieważ badania krwi czy badania moczu najczęściej niczego negatywnego nie wykazują. W tym przypadku należy bardzo uważnie obserwować dziecko, a zwłaszcza, jeśli jest to przedszkolak, a więc ma styczność z różnymi drobnoustrojami, grzybami czy bakteriami. Zatem czym jest lamblioza i jakie dają objawy lamblie?

spis treści

1. Objawy lamblie – rodzaj

Objawy lamblie są charakterystyczne, ale bardzo często przypisywane są innej jednostce chorobowej czy innym czynnikom. Lamblioza tylko w niewielkim odsetku zakażeń przebiega z objawami, dlatego diagnostyka jest tak trudna. Trudność w rozpoznaniu powodują też same objawy lamblie, ponieważ nie pojawiają się cyklicznie, bywa tak, że są dni, w których nie dzieje się nic, co mogłoby zaniepokoić rodziców. Jakie są dokładnie powodują objawy lamblie? Przede wszystkim pojawiają się bóle brzucha, ale dziecko nie potrafi dokładnie określić, w którym miejscu ból się umiejscowił.

Lamblie objawy powinny być potwierdzone dokładnymi badaniami kału
Lamblie objawy powinny być potwierdzone dokładnymi badaniami kału
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jednak najczęściej ból pojawia się w prawym podżebrzu i w większości przypadków po bardziej obfitym posiłku. Inne objawy lamblie to ciągłe uczucie zmęczenia, senność, częste bóle głowy, dodatkowo pojawiają się stolce z niestrawionymi resztkami pokarmu. Objawy lambliozy to też biegunki, stale utrzymujący się stan podgorączkowy, a także wysypka. Charakterystycznym objawem lambliozy jest także ogromna ochota na słodkie produkty.

2. Objawy lamblie – jak dochodzi do zakażenia

Objawy lamblie już zostały opisane, a jak dochodzi do zakażenia pasożytem? Przede wszystkim główną drogą zakażenia jest droga pokarmowa, czyli dziecko może się zarazić zjadając pokarm zanieczyszczony lamblią. Jak wygląda lamblia? Ma gruszkowaty kształt i należy do grupy wiciowców, charakteryzuje się wiciami, które ułatwiają poruszanie. Lamblia posiada też przyssawkę przy pomocy, której przysysa się do przewodu pokarmowego. Jest to pasożyt, który rozmnaża się przez podział, dlatego populacja rośnie w bardzo szybkim tempie. Jeśli u jednej osoby pojawią się objawy lambliozy jest pewne, że u innych członków rodziny takie objawy w niedługim czasie również wystąpią.

To też warto wiedzieć

3. Objawy lamblie – leczenie

Objawy lamblie leczone są miejscowo i objawowo. Tak jak w przypadku wszystkich zakażeń pasożytami tak i w przypadku lamblii bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny u dziecka i innych osób zakażonych. Przy podejrzeniu lambliozy, kiedy objawy wskazują na obecność pasożyta wykonywane jest specjalistyczne badanie kału na obecność cyst pasożytów.

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci
Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci [6 zdjęć]

Choroby pasożytnicze nadal są często spotykane u dzieci. Zarażeniom sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych

zobacz galerię

Dlaczego nie zawsze badania wykazują obecność lamblii? Ponieważ wszystko zależy od etapu ich rozwoju nie na każdym jest możliwe ich zobaczenie nawet pod mikroskopem. Po uzyskaniu wyników badań lekarz decyduje o dobraniu środków farmakologicznych. Jeśli pojawią się objawy lamblie nie wolno leczyć dziecka na własną rękę, ponieważ często cysty pasożyta są lekoodporne i można jedynie obciążyć lekami wątrobę. Jeżeli objawy lamblie ustąpią trzeba powtórzyć badanie kału, aby mieć pewność, że kuracja była skuteczna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze