Trwa ładowanie...

Kamień dekoracyjny - jaki wybrać na ścianę, a jaki na podłogę?

Avatar placeholder
12.07.2019 09:43
Kamień dekoracyjny - jaki wybrać na ścianę, a jaki na podłogę?
Kamień dekoracyjny - jaki wybrać na ścianę, a jaki na podłogę? (123rf)

Kamień dekoracyjny już od wielu lat jest modny i chętnie wybierany jako element zbliżający nas do natury i przenoszący myślami, gdzieś poza nasz ciepły kąt w czterech ścianach, ale też sprawia, że nasz dom staje się bardziej luksusowy. Nawet gdy umiejętnie wyłożymy kamieniem jedną ścianę lub podłogę, w salonie czy łazience, wnętrze nabiera charakteru i elegancji. Z tego artykułu dowiecie się, jaki kamień wybrać na ścianę, a jaki na podłogę.

spis treści

1. Kamień dekoracyjny na ścianę

1.1. Kamień dekoracyjny naturalny

Kamień naturalny to nie tylko rarytas dla właścicieli zasobnych portfeli. Dzięki szerokiej ofercie sprzedażowej, możemy wybrać okładziny dekoracyjne z naturalnego kamienia – najlepiej w takim charakterze sprawdzają się skały z:

  • granitu (kuchnia, hol),
  • marmuru (salon, łazienka),
  • piaskowca (sypialnia),
  • trawertynu i wapienia (salon, sypialnia; wapień ze względu, że jest on najmiększym kamieniem z wymieniony, nadaje się tylko na okleiny ścienne).
Zobacz film: "Beton w aranżacji wnętrz"

Każdy się zgodzi, że naturalny kamień to rozwiązanie na długie lata, ciężko o bardziej wytrzymały i wyrafinowany materiał. Dodatkowym atutem jest to, że naturalny kamień dekoracyjny z łatwością możemy dopasować do każdej aranżacji wnętrza.

1.2. Kamień dekoracyjny – łupek

Pośród materiałów przeznaczonych na wykończenie ścian, warto zwrócić uwagę na łupek. Ten rodzaj naturalnego kamienia dekoracyjnego, pokruszony i ułożony warstwowo, przybiera malowniczą powierzchnię, przeplataną niesymetrycznymi przebarwieniami, drobnymi niedoskonałościami, komponującą się z grą światła i cienia.

Kamienna ściana dodaje pomieszczeniom charakteru i jest świetnym elementem dekoracyjnym
Kamienna ściana dodaje pomieszczeniom charakteru i jest świetnym elementem dekoracyjnym (123RF)

Łupek na ścianie nadaje wnętrzu niezwykłej ekskluzywności, tworzy w pomieszczeniu nastrój i niepowtarzalny klimat – wrażenia te spotęgujemy jeśli zdecydujemy się dodatkowo na podświetlenie ozdobionej ściany. Materiał ten, przy swojej pięknej prezencji, jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz nie widać na nim brudu – jeśli tylko dekoracyjną okładzinę kamienną pokryjemy impregnatem do kamienia, który skutecznie chroni przed osiadaniem kurzu.

Niestety, wadą takiego rozwiązania jest wysoka cena materiału i koszty robocizny. Sprawia to, że wiele osób wybiera inny rodzaj okładzin ściennych niż łupkowe.

1.3. Kamień dekoracyjny – imitacja kamienia

Kamień dekoracyjny nienaturalny jest o wiele tańszy i częściej wybierany z racji idealnego naśladownictwa kamienia naturalnego. Są to płytki wykonane z gipsu albo betonu. W zależności od tego, jaki rodzaj kamienia oraz jaki kolor wybierzemy, uzyskamy wygląd wnętrza w stylu skandynawskim lub loftowym, nowoczesnym lub rustykalnym.

Ten rodzaj nienaturalnego kamienia dekoracyjnego jest wytrzymały, sprawdza się jako izolacja termiczna, a dzięki naturalnemu wyglądowi i trójwymiarowości, ściana ozdobiona takim kamieniem dekoracyjnyjm nada pokojowi nieco ekskluzywności, a nawet stanie się widowiskową ozdobą.

2. Kamień dekoracyjny na podłogę

2.1. Kamień dekoracyjny – marmur, granit, kwarcyt

Marmur, granit lub kwarcyt to odmiany kamienia najbardziej nadające się na posadzki. Są twarde, wytrzymałe i odporne na siłę tarcia. Marmur nadaje się najbardziej do łazienek, salonów i holów wejściowych. Jest nieco miększy niż granit czy kwarcyt, dlatego trzeba o niego częściej dbać, aby ustrzec się przed jego zarysowaniem lub zmatowieniem.

Marmurowa podłoga jest praktycznie niezniszczalna, a przy tym urzeka swym pięknem
Marmurowa podłoga jest praktycznie niezniszczalna, a przy tym urzeka swym pięknem (miserv.net)

Granit zaś, najtwardszy kamień z grupy kamieni dekoracyjnych, nie wchłania płynów ani wilgoci, dlatego więc doskonale pasuje do kuchni i łazienki. Co więcej, granit jest kamieniem ozdobnym najlepiej przeciwstawiającym się wszelkim zanieczyszczeniom i zabrudzeniom, ponieważ nie wchłania on nawet tłuszczów.

Przeczytaj także:

2.2. Kamień dekoracyjny – płytki trawertynowe

Płytki trawertynowe to materiał dla wielbicieli klasyki. Przeznaczając go na wyłożenie podłogi, możemy wykorzystać jego dwojaki rodzaj, w zależności od gustu: żywicowy i polerowany lub szpachlowany i szlifowany.

Właściwości trawertynu są bardzo podobne do marmuru, więc zastosowanie, jak i konserwacja podłóg kamiennych w obu przypadkach jest podobna. Znaczącą różnicą jest to, że trawertyn charakteryzuje duża porowatość, dlatego okładziny z tego materiału musimy zaimpregnować żywicą, przezroczystym silikonem albo masą kamieniarska, a następnie wypolerować. W ten sposób trawertynowa powierzchnia podłogowa staje się bardzo łatwa do utrzymania w czystości.

Polecane dla Ciebie