Trwa ładowanie...

Styl skandynawski w polskim wnętrzu

Avatar placeholder
11.05.2017 10:26
Styl skandynawski w polskim wnętrzu
Styl skandynawski w polskim wnętrzu

Styl skandynawski cechuje się prostotą, jasnością i minimalizmem. Elementy wystroju w tym stylu posiadają wysokie poczucie estetyki. Będzie on dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących jasnych i rozświetlonych wnętrz urządzonych prosto i funkcjonalnie. Podpowiemy jak dobrać materiały i kolory, aby uzyskać pożądany efekt.

spis treści

1. Styl skandynawski – skąd się wywodzi?

Styl skandynawski czerpie inspiracje ze świata przyrody skandynawskiej. Przyglądając się tamtejszym pejzażom, można dostrzec, że dominują tam odcienie szarości, brązu i bieli. I te właśnie kolory są stosowane w stylu skandynawskim. Pomieszczenie zyska dzięki nim chłodny klimat Północy, ale jednocześnie będzie przytulne i przestrzenne. Dodatkiem stylu skandynawskiego jest naturalne drewno.

Zestawienie stonowanych kolorów i naturalnych tworzyw, przy jednoczesnej funkcjonalności i prostocie, to cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego. Warto dodać, że można go zastosować zarówno w aranżacji salonu i sypialni, jak i w wystroju kuchni czy pokoju dla dziecka. Należy tylko pamiętać, żeby zachować równowagę, umiar i harmonię w projektowaniu pomieszczeń.

2. Styl skandynawski w salonie i w sypialni

Pierwszym krokiem w urządzaniu wnętrza w stylu skandynawskim jest pozostawienie tylko tych przedmiotów, które są nam niezbędne. A więc przede wszystkim wygodna kanapa, sofa lub narożnik. Styl skandynawski to między innymi surowość, dlatego należy uważać z dodatkami. Sprawdzą się kolorowe poduszki w różnych rozmiarach lub gruby koc – miejsce to powinno kojarzyć się wyłącznie z odpoczynkiem po ciężkim dniu pracy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Z pewnością przyda się stolik, lampa i regał. Można dołączyć kosze wiklinowe czy świeczniki. Do urządzenia mieszkania w stylu skandynawskim wykorzystuje się naturalne materiały – drewno, wiklina, len czy bawełna. Podłoga stylu skandynawskiego najczęściej jest podłogą z drewna. Może być w naturalnym odcieniu, można też ją wybielić lub pokryć matowym lakierem bądź olejem.

Drewniane meble to charakterystyczny element stylu skandynawskiego
Drewniane meble to charakterystyczny element stylu skandynawskiego (123RF)

Meble w stylu skandynawskim są białe bądź szare, wykonane z jasnego drewna. Niektórzy wykonują je samodzielnie przy użyciu drewnianych palet pomalowanych na biało. Jasne ściany, podłoga oraz meble sprawiają, że salon bądź sypialnia wydają się większe niż są w rzeczywistości. Często wykorzystuje się też bieloną cegłę.

Charakterystycznym elementem stylu skandynawskiego jest duża ilość ramek. Można je rozwiesić w harmonijne wzory na ścianie lub postawić na komodzie. Kolejną charakterystyczną cechą tego stylu są elementy industrialne, np. metalowe lampy lub szafki.

Salon skandynawski powinien być jasny, ozdobiony ramkami
Salon skandynawski powinien być jasny, ozdobiony ramkami (123RF)

Kolejnym istotnym krokiem do urządzenia mieszkania w stylu skandynawskim jest dobór oświetlenia. Wnętrze skandynawskie nie posiada firanek i zasłonek w oknach. Jeśli już ktoś zechce je zawiesić powinien wybrać lniane, ponieważ będą przepuszczały promienie słoneczne. Zdecydowanie częściej można zaobserwować rolety w stylu skandynawskim. Dzięki temu mamy wrażenie, że w pomieszczeniu jest więcej naturalnego światła. Sztuczne światło dostarczamy w pomieszczeniu w minimalistycznej formie, to znaczy, za pomocą metalowych lub szklanych lamp, ponieważ tworzywa te będą dobrze współgrały z drewnem.

Wnętrza stylu skandynawskiego odznaczają się jasną, naturalną kolorystyką. Odcienie beżu, bieli i szarości dodadzą świeżości oraz optycznie powiększą pomieszczenie. Żeby jednak zrównoważyć kolory jedną ze ścian można pomalować na ciemniejszy kolor, np. grafit lub brąz.

Przeczytaj także

3. Styl skandynawski w kuchni

Styl skandynawski to przede wszystkim drewno. Kuchnia jest jednak miejscem o wysokim poziomie wilgotności, dlatego przy aranżowaniu jej w stylu skandynawskim należy pamiętać o wyborze specjalnego gatunku drewna i jego późniejszej impregnacji. Jeśli wolimy płytki, to lepszym rozwiązaniem będą jasne, bez wzorów.

Ściany takiej kuchni powinny być pomalowane w stonowanych odcieniach bieli, beżu i szarości. Rustykalności nadałyby wybielone deski. W ścianie nad blatem można pokusić się o odrobinę szaleństwa i położyć płytki z wzorkiem lub heksagony, czyli sześciokątne płytki wprowadzające nowoczesność do pomieszczenia.

W kuchni skandynawskiej, jak każdej innej, nie może zabraknąć stołu i krzeseł
W kuchni skandynawskiej, jak każdej innej, nie może zabraknąć stołu i krzeseł (123RF)

Kuchnia w stylu skandynawskim to drewniane szafki i blaty, oczywiście w jasnych odcieniach. Nieodzownym elementem są stół i krzesła. Aby dodać oryginalności takiej kuchni, można ustawić przy stole krzesła w różnych stylach, np. nowoczesne plastikowe, tradycyjne drewniane i fotele wiklinowe.

Podobnie jak w przypadku salonu, tak i w kuchni, ważne jest, aby oświetlenie stanowiły lampy wykonane z połączenia drewna, metalu i szkła, przeważnie białe. Klosze powinny równomiernie rozprowadzać światło. Charakterystycznym elementem kuchni skandynawskiej jest oświetlenie blatu. Służą do tego między innymi popularne listwy ledowe.

Ważnym elementem kuchni są zasłony i obrus. Te mogą być wzorzyste. Ciekawą dekorację będą stanowiły ceramiczne naczynia czy pojemniki na jedzenie. Można ożywiać wnętrze kuchni skandynawskiej na wiele sposobów, należy jednak kierować się naturalnością i funkcjonalnością.

Polecane dla Ciebie