Trwa ładowanie...

Drewniana podłoga – rozwiązanie ponadczasowe i modne zarazem

Avatar placeholder
29.05.2019 10:47
Drewniana podłoga – rozwiązanie ponadczasowe i modne zarazem
Drewniana podłoga – rozwiązanie ponadczasowe i modne zarazem (123rf)

Bardzo często wybór idealnej podłogi do mieszkania zaczynamy od odpowiedzi na pytanie: "Sztuczna czy prawdziwa?". Z jednej strony chcielibyśmy bowiem, żeby raz ułożona pięknie wyglądała przez długie lata, a z drugiej – zależy nam na wygodzie użytkowania i ograniczeniu kosztów renowacji.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku drewniana podłoga sprawdzi się doskonale. Wystarczy wybrać odpowiedni gatunek drewna i rodzaj klepek.

spis treści

1. Drewniana podłoga – prawdziwa czy laminowana?

Podłoga laminowana, imitująca drewno ma wiele zalet wspólnych z prawdziwym parkietem. Możemy wybierać spośród bogatej palety wzorów i kolorów. Laminaty są zwykle tańsze, a także łatwiejsze w montażu. Zwolennicy naturalnych drewnianych podłóg twierdzą jednak, że to jakby oglądać las na zdjęciu.

Zobacz film: "Kupili mieszkanie w przewojennym domu. To, co zrobili w środku, zachwyca"

Drewniana podłoga ma określony zapach, niepowtarzalne "rysunki" będące dziełem natury, a przy tym jest bardzo wytrzymała, dobrze znosi obciążenia i pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych.

Naturalną drewnianą podłogę powinniśmy wybrać również, jeśli zależy nam na naturalnej posadzce bez alergenów. Warto wiedzieć, że drewniany parkiet "oddycha", dzięki czemu stwarza bardzo korzystny mikroklimat w mieszkaniu, a w dodatku można go pokryć lakierem rozcieńczanym w wodzie albo bejcą, które nie zawierają szkodliwych substancji, dzięki czemu są bezpiecznie dla maluchów bawiących się na podłodze.

Naturalna drewniana podłoga jest również bardzo przyjemna w dotyku,a to sprawia, że aż chce się chodzić boso w domu. Podłoga drewniana jest również świetnym rozwiązaniem dla mieszkania w bloku, ponieważ tłumi dźwięki i odgłosy chodzenia. Wystarczy dobrać odpowiedni gatunek drewna, np. rodzimy dąb, żeby można było położyć parkiet nawet przy ogrzewaniu podłogowym.

Drewniana podłoga jest modna i ponadczasowa zarazem, pięknie komponuje się z bielą
Drewniana podłoga jest modna i ponadczasowa zarazem, pięknie komponuje się z bielą (unsplash.com)

2. Drewniana podłoga – rodzaje

Podłoga drewniana występuje w kliku rodzajach różniących się od siebie wielkością klepek, kolorem czy rysunkiem drewna, a także sposobem montażu. Podstawowe rozróżnienie dotyczy jednak podziału na drewno krajowe (np. dąb, buk, sosna, modrzew, jesion czy brzoza) i egzotyczne pochodzące z całego świata (ipe, sapelia, gombeira, amarant, kempas, teak).

Drewno egzotyczne ma intensywniejsze barwy i ciekawe rysunki, np. układ słojów. Poszczególne rodzaje mają różną twardość, odporność na zmiany temperatury i inne właściwości przenoszenia ciężarów. Przed wyborem odpowiedniego gatunku drewna na parkiet trzeba zatem zastanowić się, jakie funkcje powinno ono spełniać.

Inne drewno powinniśmy wybrać do przedpokoju czy salonu, przez które najczęściej przechodzimy (tu najlepiej sprawdzą się gęste drewna egzotyczne: mahoń, paduk, chlorofora), a inne – do sypialni (tu wystarczy rodzime drewno np. sosna).

Jeśli chodzi o sposób układania i rozmiar elementów wyróżniamy przede wszystkim: deski parkietowe, parkiet tradycyjny i lamelowy, mozaikę tradycyjną i bruk. Najdroższe i największe zarazem są deski i dyle parkietowe.

Za metr kwadratowy zapłacimy nawet 500 zł, choć oczywiście można je upolować również w cenach okazyjnych. Dyle mają długość nawet 4 m, a deski podłogowe od 50 cm do 1,6 m. To sprawia, że źle znoszą obciążenia i mogą się odkształcać, dlatego trzeba wybrać odpowiedni gatunek drewna: dąb, iroko, tek, doussie.

Drewniane podłogi pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz
Drewniane podłogi pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz (unsplash.com)

Najpopularniejszy wśród podłóg drewnianych jest parkiet o charakterystycznych, małych elementach łączonych na wpust-wypust. To rozwiązanie zdecydowanie tańsze – nawet o 40 proc. – od desek podłogowych.

Z powodzeniem można w salonie czy przedpokoju kłaść parkiet z drewna krajowego: dąb, buk, jesion, ponieważ charakterystyczny układ klepek sprawia, że bardzo dobrze znoszą one obciążenia i nie odkształcają się z upływem czasu.

Dobrej jakości drewno można często poddawać renowacji i cyklinowaniu, jeśli chcemy odświeżyć wygląd podłogi. To ważna uwaga, ponieważ decydując się na parkiet lamelowy (tańszy, mniejszy i cieńszy) w zasadzie nie można sobie na to pozwolić.

Parkiet lamelowy układany jest metodą styku, a nie na "zatrzaski" i jest zdecydowanie cieńszy, co sprawia, że jego zniszczenie oznacza właściwie konieczność wymiany podłogi.

Bardzo oryginalnym, stylowym i wytrzymałym rozwiązaniem jest drewniana podłoga w formie bruku. To ciągle mało popularne rozwiązanie, ale warto wziąć je pod uwagę, ponieważ jest bardzo funkcjonalne. Bruk to nic innego, jak pień drzewa przekrojony w małe kosteczki ( 4cm długości i 18-25 mm grubości).

Pięknie widoczne są na nich elementy usłojenia, co pozwala tworzyć bardzo oryginalne i naturalne zarazem wzory. Bruk jest też bardzo odporny na ścieranie, nie trzeba go więc często cyklinować. Rozpiętość cenowa tego rodzaju drewnianej podłogi jest dosyć duża i zależy od wielu czynników, przede wszystkim jednak – od producenta. Dla przykładu: za metr kw. bruku dębowego możemy zapłacić od 28 zł do nawet 210 zł.

Zobacz także

3. Drewniana podłoga a wystrój mieszkania

Częstą obawą przed wyborem drewnianej podłogi jest jej nieco old schoolowy charakter. To błąd, ponieważ parkiet z prawdziwego drewna można idealnie wkomponować w wystój nowoczesnego mieszkania, np. wybierając jasny kolor drewna i białą listwę przypodłogową.

Ciemnie drewno natomiast świetnie współgra zarówno z intensywnymi kolorami ścian, jak i klasycznym wystrojem.

Polecane dla Ciebie