Trwa ładowanie...

Długi i wąski przedpokój – jak go urządzić?

Avatar placeholder
29.05.2019 07:59
Długi i wąski przedpokój – jak go urządzić?
Długi i wąski przedpokój – jak go urządzić? (123rf)

Przedpokój jest zwykle kłopotliwą częścią mieszkania, ponieważ trudno zagospodarować go tak, żeby był funkcjonalny, a jednocześnie pasował wystrojem do pozostałych pomieszczeń w domu. Nie warto się jednak poddawać. Wystarczy znajomość kilku trików i porad dotyczących wyboru mebli, oświetlenia i kolorów, żeby stworzyć bardzo oryginalny i użyteczny przedpokój.

spis treści

1. Meble do przedpokoju

Długi i wąski przedpokój można urządzić tak, żeby był funkcjonalny i estetyczny, ale jest to nie lada wyzwanie. Naczelna zasada, o jakiej trzeba pamiętać, to niezagracanie przestrzeni. Wybierając meble do przedpokoju, postawmy na długie (wzdłuż albo wszerz), ale płytkie elementy.

Idealnym rozwiązaniem jest zabudowa od podłogi do sufitu, najlepiej wyposażona w lustro. Lustro do przedpokoju sprawia bowiem, że pomieszczenie od razu wydaje się większe, a przy okazji jest niezwykle potrzebne.

Pamiętajmy jednak, żeby na ścianach przedpokoju montować płytkie meble, które pomieszczą nasze buty, okrycie wierzchnie i drobiazgi, ale nie zajmą miejsca, które potrzebne jest na przejście. Dobry rozwiązaniem takiej sytuacji wydaje się więc postawienie ławki, pod którą znajdą się półki na buty i pudełka mieszczące bibeloty.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Nad siedziskiem natomiast warto zamontować półeczki, uchwyty, wieszaki i zdjęcia, które stworzą ciekawą kompozycje, przełamią monotonię ściany, a przy okazji – pozwolą nam maksymalnie zagospodarować małą przestrzeń.

Dzięki kilku prostym trikom i użyciu odpowiednich kolorów wąski przedpokój można optycznie powiększyć
Dzięki kilku prostym trikom i użyciu odpowiednich kolorów wąski przedpokój można optycznie powiększyć (123rf.com)

2. Przedpokój – jak go wizualnie powiększyć?

Każdy centymetr wąskiego przedpokoju jest na wagę złota, dlatego warto zastosować kilka trików, które powiększą optycznie przestrzeń o zaburzonych proporcjach. Powszechnie znanym pomysłem jest wybór szafy z drzwiami ozdobionymi lustrami. Jeśli takie wąskie lustro do przedpokoju zajmie cała powierzchnię ściany – automatycznie zyskamy wrażenie głębi.

Jeśli decydujemy się na szafę do przedpokoju sięgająca sufitu, to warto pamiętać, żeby jej kolor był raczej jasny i nie przytłoczył całego wnętrza. Bardzo ważne jest również to, żeby taka szafa miała co najmniej kilka otwartych półek. Sprawia to, że monotonna, płaska powierzchnia jest przełamana, zyskuje nieco dynamizmu, a w dodatku można takie półki udekorować np. pamiątkami rodzinnymi, co jeszcze bardziej podniesie estetykę pomieszczenia.

Zobacz także

Sentymentalne osoby mogą również skorzystać z pomysłu urządzenia w przedpokoju domowej galerii fotografii. Odpowiednio poukładane obok siebie zdjęcia o różnej wielkości i zróżnicowanych kolorach stworzą bardzo ciekawą kompozycję, która ożywi przedpokój. Ponadto kwadratowe lub prostokątne ramki przełamują jednolitą powierzchnię ściany.

Przestrzeń pod sufitem natomiast warto przeznaczyć na niewielki półki gromadzące przedmioty, po które nie musimy zbyt często sięgać. Każdy centymetr wąskiego przedpokoju jest na wagę złota, dlatego warto nawet ścianę tuż pod sufitem jak najlepiej wykorzystać.

3. Przedpokój – jakie kolory wybrać?

Nie dość, że przedpokój zwykle jest długi i wąski, to jeszcze w dodatku – słabo oświetlony. Przestrzeń pozbawioną światła dziennego łatwo jednak rozjaśnić optycznie, wybierając jasne kolory ścian – złamaną biel, jasnoszary, beżowy, piaskowy itp. – dodatkowo podkreślone białymi meblami i dodatkami.

W wąskim przedpokoju sprawdzą się również zimne kolory. Sprawiają one bowiem, że ściany wydają się odleglejsze, co daje złudzenie lepszych proporcji pomieszczenia. Warto skusić się zwłaszcza na modne odcienie pastelowej mięty, delikatne szarości czy jasny błękit.

Polecane dla Ciebie