Trwa ładowanie...

Oświetlenie w mieszkaniu – żarówka, świetlówka czy LED?

Avatar placeholder
12.05.2017 19:55
Oświetlenie w mieszkaniu – żarówka, świetlówka czy LED?
Oświetlenie w mieszkaniu – żarówka, świetlówka czy LED?

Nad oświetleniem poszczególnych pomieszczeń (kuchni czy salonu) warto pomyśleć na etapie projektowania domu lub przeprowadzania remontu w mieszkaniu, tak aby można było przebić ścianę w odpowiednim punkcie.

spis treści

1. Oświetlenie – co wziąć pod uwagę przy wyborze żarówki?

Wybierając żarówkę, warto wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia. Jeśli w danym pokoju zamierzamy pracować, można zainstalować oświetlenie, które ma temperaturę barwową powyżej 5000 K. Wtedy w pokoju będzie chłodne światło, które sprzyja pracy i nauce.

W kuchni warto zainstalować zarówno oświetlenie sufitowe, jak i oświetlenie blatu kuchennego oraz kuchenki, ponieważ jedna żarówka sprawi, że na sprzęty będzie padał cień. Ciepłe oświetlenie (poniżej 3300 K) będzie idealne w salonach, sypialniach i pokoju dla dziecka

Oświetlenie pomieszczenia tracyjnymi żarówkami jest bardzo popularne
Oświetlenie pomieszczenia tracyjnymi żarówkami jest bardzo popularne ([Zdjęcie autorstwa couleur / CC BY croppedPath=)

2. Oświetlenie – tradycyjna żarówka

Zobacz film: "Jakie źródło oświetlania warto wybrać?"

Tradycyjna żarówka ma stałą temperaturę barwową (2700 K), która wiernie oddaje kolory. Żarówki są umieszczone w zamkniętych pojemniczkach (np. bańkach), które stanowią próżnię lub są wypełnione mieszaniną gazów.

Główną zaletą oświetlenia pomieszczeń żarówkami, jest ich cena, która nie przekracza kilku złotych. Żarówki są jednak mało wydajne. Poza tym, ciemny nalot, który powstaje w wyniku przepalania się wolframu (materiału, z którego wykonany jest drucik znajdujący się w bańce), może zmniejszać ilość światła.

Ze względu na szybkie przepalanie się wolframu, producenci zdecydowali się na wypełnienie pojemnika obojętnym gazem (np. kryptonem), dzięki któremu żarówka jest mocniejsza i bardziej wydajna. W 2009 roku Unia Europejska, w ramach programu oszczędnościowego, wycofała ze sprzedaży tradycyjne żarówki, które mają 100 W i żarówki matowe we wszystkich państwach członkowskich.

3. Oświetlenie – żarówka halogenowa

Wnętrze można oświetlić również żarówką halogenową, w której do pojemniczka, poza obojętnym gazem, wprowadza się także halogen (fluorowiec np. jod regenerujący żarnik). W przypadku żarówek halogenowych mogą być stosowane ściemniacze, które regulują jasność światła. Zazwyczaj zawierają również bezpiecznik zmniejszający ryzyko wybuchu żarówki w przypadku przepięcia.

Najczęściej oświetlenie halogenowe jest instalowane w kuchni lub w łazience, gdzie światło jest często włączane i wyłączane. Oświetlenie pomieszczenia żarówkami halogenowymi nie jest jednak zbyt wydajne, ponieważ żarówka szybko się nagrzewa i traci moc.

Przeczytaj także

4. Oświetlenie – świetlówka kompaktowa

Świetlówka kompaktowa jest zmodernizowaną i energooszczędną wersją tradycyjnej żarówki, która nie posiada żarnika, tylko świeci się w niej gaz. Przy rozgrzewaniu świetlówki czerpią dużo energii, której zużycie zmniejsza się wraz z czasem pracy żarówki. Z tego względu, świetlówkami warto oświetlać pomieszczenia, w których światło pali się przez długi czas (np. salon).

Świetlówki mają podłużny kształt mogący nie pasować do kinkietów czy żyrandoli, dlatego warto pomyśleć o doborze odpowiedniej lampy przed zainstalowaniem świetlówki.

5. Oświetlenie – dioda luminescencyjna (LED)

Diody luminescencyjne LED składają się z chipu półprzewodnikowego i dwóch obudowanych elektrod, dlatego są bardzo małe. Poza tym, diody typu LED nie zawierają nie zawierają toksyn (np. rtęci). Oświetlenie diodami luminescencyjnymi jest energooszczędne i bardzo trwałe w porównaniu do innych typów żarówek.

Diody LED mają również bardzo krótki czas osiągania pełnej jasności (poniżej 1 s). Niestety, diody są drogie. Ich ceny sięgają nawet do kilkudziesięciu złotych, jednak koszt zakupu diody zwraca się po roku użytkowania. LED-y idealnie nadają się oświetlania kuchni, łazienek, toalet oraz pomieszczeń, w których jest włączony czujnik ruchu.

Polecane dla Ciebie