Trwa ładowanie...

Funkcjonalny salon, gdy w domu są dzieci

Urządzenie funkcjonalnego salonu w domu, w którym przebywają dzieci, jest wyzwaniem dla rodziców, którzy chcą zachować przestrzeń dla siebie i dla zapraszanych gości.

Zobacz film: "Proste dodatki, które zmienią twój salon"

spis treści

1. Funkcjonalny salon – jak wygospodarować przestrzeń dla dziecka?

W funkcjonalnym salonie, w którym mają przebywać dzieci, warto położyć matę, na której maluch będzie się bawił
W funkcjonalnym salonie, w którym mają przebywać dzieci, warto położyć matę, na której maluch będzie się bawił ([Zdjęcie croppedPath=)

Dzieciaki odkąd zaczynają raczkować, przebywają w pobliżu rodziców. Nawet gdy mama i tata odpoczywają w salonie po pracy. Rodzice również chcą mieć maluchy cały czas na oku. Z tego względu warto urządzić salon na tyle funkcjonalnie, żeby zarówno dzieciaki, jak rodzice czuli się w nim swobodnie.

Dużym problemem jest utrzymanie czystości oraz uważanie na zabawki rozrzucone po całym pokoju. Z tego względu warto postawić w salonie kosz, w którym dziecko będzie mogło trzymać ulubione pluszaki, samochodziki i przybory do rysowania. Od najmłodszych lat, warto uczyć malucha odkładania rzeczy na miejsce, tak by nie zagracały przestrzeni.

Poza tym, w salonie można wydzielić kącik do zabawy. W pomieszczeniu warto postawić kojec lub rozłożyć matę edukacyjną. Dobrym rozwiązaniem jest również postawienie stoliczka i tablicy rysunkowej, ponieważ dzieci często naśladują rodziców w ich codziennych czynnościach. Tym bardziej, że maluchy będą się czuły swobodnie, gdy w salonie znajdzie się dla nich specjalnie wyznaczone miejsce do siedzenia.

2. Funkcjonalny salon – jak wybrać meble?

Warto wybrać funkcjonalne meble do salonu, ponieważ dzieciaki są małymi rozrabiakami. Chcą dotknąć każdego przedmiotu i wejść na półki. Z tego względu warto poznać kilka zasad, które ułatwią urządzenie funkcjonalnego i bezpiecznego dla dziecka salonu:

  • Rodzice powinni zrezygnować ze stawiania wysokich regałów, na które maluch z łatwością wejdzie, jednak może mieć problem z zejściem;
  • Sprzęty elektroniczne, takie jak głośniki czy laptop warto trzymać wyżej. Telewizor można zamontować na ścianie, tak aby nie był na wysokości rączek dziecka;
  • Dzieci lubią rysować po meblach, dlatego warto kupić takie kanapy i pufy, które łatwo umyć wodą z mydłem, sodą lub proszkiem do pieczenia rozcieńczonym z wodą;
  • Jeśli rodzice mają małe mieszkanie, warto zainwestować w funkcjonalny rozsuwany stolik;
  • Kanty mebli można zabezpieczyć pluszowym materiałem pasującym do wnętrza, tak aby dziecko nie potłukło się przy chodzeniu;
  • Ściany w salonie oraz w całym mieszkaniu warto pomalować farbami, z których łatwo zmyć zabrudzenia oraz ślady kolorowych pisaków.

Warto wiedzieć:

3. Funkcjonalny salon – aranżacje

Funkcjonalny salon, w którym będą przebywały również maluchy, można zaaranżować w taki sposób, że zabawki i kosze na rzeczy dziecka idealnie dopełnią całość. Jeśli w salonie są ciemne ściany, kolorowe pluszaki rozjaśnią wnętrze.

Położenie kolorowej maty jest również funkcjonalne, tym bardziej, że maluchy mogą spać w swoim pokoiku i w czasie przyjmowania gości można ją spokojnie odnieść do sypialni. Kolor kosza na zabawki również można dobrać do stylistyki mebli znajdujących się w salonie.

Aranżując funkcjonalny salon, nie wolno zapominać o własnych preferencjach oraz o tym, że dzieci dorastają, więc klocki nie będą rozrzucone po salonie przez całe życie.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.