Trwa ładowanie...

Łazienka w bloku - jak ją mądrze urządzić?

Avatar placeholder
23.05.2017 21:42
Łazienka w bloku - jak ją mądrze urządzić?
Łazienka w bloku - jak ją mądrze urządzić?

Łazienki w bloku są zazwyczaj dość małe. Dobrze urządzona łazienka jest jednak warta odrobiny zaangażowania, czasu i pieniędzy. Zmieszczenie wszystkich potrzebnych sprzętów w małej łazience jest trudne, ale istnieje kilka sposobów projektantów, które warto podpatrzeć.

spis treści

1. Łazienki - jak zaoszczędzić miejsce?

W dobrze zaprojektowanej łazience ważne są odległości pomiędzy każdym z urządzeń. Koniecznie trzeba zadbać o zapewnienie choćby minimalnej przestrzeni, która umożliwi komfortowe korzystanie z łazienki. W przypadku umywalki konieczne jest zapewnienie około 100 na 70 cm przestrzeni, a w okolicy wanny powinno to być jedynie 50 cm.

Urządzając łazienkę w bloku, warto również skorzystać z łatwo dostępnych obecnie rozwiązań, które pozwolą nam na zaoszczędzenie miejsca.

2. Łazienki - prysznic czy wanna?

Mała łazienka w bloku często wymusza na nas pewne wybory. Jednym z nich jest prysznic zamiast wanny w łazience. Choć wiele osób uwielbia relaks w wannie, to niestety nie zawsze jest możliwe, aby umieścić ją w małej łazience. Prysznic natomiast zaoszczędzi nam dużo miejsca w łazience.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Mała łazienka wymaga dużo pracy, aby stworzyć funkcjonalne i ciekawe wnętrze
Mała łazienka wymaga dużo pracy, aby stworzyć funkcjonalne i ciekawe wnętrze (123)

W małych łazienkach coraz częściej eksperci polecają zbudowanie prysznica bez brodzika, co dodaje nam przestrzeni w łazience. Wówczas ściany są zrobione z hartowanego szkła, a odwodnienie jest w podłodze łazienki. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce, daje wrażenie większej przestrzeni i co również ważne nadaje nowoczesny charakter łazience.

Jeżeli mimo wszystko nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, warto zastanowić się nad parawanem - pozwoli korzystać z wanny podobnie jak z prysznica.

3. Łazienki - wybór sedesu

Mała łazienka wymusza trudne decyzje. Dotyczy to również wyboru sedesu do naszej łazienki. Obecnie modne są sedesy z miską mocowaną w ścianie. Choć wielu osobom wydaje się, że takie rozwiązanie zabiera więcej miejsca w łazience niż tradycyjny sedes montowany w podłodze, okazuje się, że nowoczesne miski sedesowe tego typu mają mniejsze wymiary niż dotychczasowe i są o około 25 cm krótsze niż sedes montowany w podłodze.

Pamiętajmy jednak, że dodatkowe miejsce w łazience zabierze stelaż miski sedesowej.

Ważnym argumentem w małej łazience jest również możliwość zabudowania przestrzeni nad sedesem. Tworzymy w ten sposób ładny i praktyczny schowek.

4. Łazienki - wybór płytek

Choć wydaje się to oczywiste, projektując małą łazienkę w bloku, pamiętajmy o jasnych kolorach. Aby powiększyć małą łazienkę, szukajmy raczej błyszczących płytek. Matowe płytki w łazience, choć może wyglądają bardzo elegancko, mogą sprawić, że wnętrze będzie wyglądać na ciaśniejsze.

ZOBACZ TAKŻE:

Eksperci podpowiadają, że nie tylko kolor płytek ma znaczenia. Mała łazienka zyska, jeśli wybierzemy duże płytki. Duże płytki dadzą wrażenie jednej gładkiej powierzchni. Do małej łazienki wybierajmy prostokątne płytki. Takie płytki kładziemy poziomo, co dodatkowo sprawi, że poszerzymy optycznie łazienkę.

W przypadku płytek ważny jest również kolor fugi. Koniecznie musi być zbliżony do koloru płytek łazienkowych, dzięki czemu otrzymamy wrażenie jednej powierzchni. W związku z tym nie wybierajmy płytek z kolorowym wzorem. W małej łazience dużo lepiej sprawdzą się płytki z tłoczonym wzorem, które nie zmniejszą nam dodatkowo łazienki.

Polecane dla Ciebie