Trwa ładowanie...

Na co zwrócić uwagę, wybierając kabinę prysznicową?

Dobra kabina prysznicowa to taka, która nie zajmie dużo miejsca w łazience, będzie łatwa do czyszczenia i komfortowa w użytkowaniu. Wybierając odpowiednią dla siebie, warto zwracać uwagę na najmniejsze nawet detale, które mogą się okazać bardzo znaczące na co dzień.

Zobacz film: "Jakie bakterie kryją się w łazience?"

Newralgiczne kwestie do rozważenia to np. usytuowanie kabiny prysznicowej w łazience, materiał, z jakiego jest wykonana, sposób otwierania drzwi, a także funkcje panelu prysznicowego.

spis treści

1. Kabiny prysznicowe – rodzaje

Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo najrozmaitszych rodzajów kabin prysznicowych. Różnią się one przede wszystkim kształtem, materiałem, z jakiego zostały wykonane, usytuowaniem w łazience, a także elementami wyposażenia.

Najpopularniejsze są kabiny prysznicowe narożne. Pozwalają bowiem na oszczędność miejsca i świetnie sprawdzają się w małych łazienkach. Przylegają do dwóch ścian, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w czystości. Wśród kabin prysznicowych narożnych można wyróżnić także te asymetryczne, czyli takie, których jeden bok jest dłuższy. Daje to ciekawy efekt wizualny, a także większy komfort użytkowania.

Szczęśliwi posiadacze dużych łazienek mogą sobie pozwolić na kabiny prysznicowe wolnostojące. Są zwykle okrągłe i niezwykle efektowne. Pochłaniają jednak sporo budżetu rodzinnego i zajmują dużo miejsca. Ich niebywałą zaletą jest solidność wykonania i wysoka jakość materiałów. Dostępne są również kabiny prysznicowe trójścienne, czyli takie, które przylegają tylko do jednej ściany łazienki. Daje to dużą swobodę aranżacji.

Obecnie coraz bardziej popularne są kabiny prysznicowe bez brodzika – dużo bardziej komfortowe, efektowne i łatwe do wyczyszczenia. Wśród nowoczesnych trendów warto wskazać również na rozmaite funkcje dodatkowe, jakie może zawierać panel prysznicowy: radio, funkcję sauny i hydromasaże.

Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej wymaga zwrócenia uwagi na kilka elementów
Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej wymaga zwrócenia uwagi na kilka elementów (freepik.com)

2. Kabina prysznicowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed zakupem kabiny prysznicowej trzeba wziąć pod uwagę jej: usytuowanie, kształt, drzwi prysznicowe oraz materiał wykonania. Wszystkie te czynniki mają bardzo duże znaczenie dla późniejszego użytkowania kabiny prysznicowej. A ponieważ będziemy z niej korzystać codziennie, warto dokładnie rozważyć wybór.

2.1. Kabina prysznicowa – usytuowanie

Kabiny prysznicowe są zwykle dopasowane w miejsca, w jakim zamierzamy je ustawić. Jeżeli nasza łazienka nie jest zbyt duża i zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu miejsca – wybierzmy kabinę prysznicową narożną. To także dobre rozwiązanie dla osób, które szczególnie cenią łatwość czyszczenia kabiny prysznicowej.

Przylega ona do dwóch ścian łazienki, dzięki czemu mamy mniej powierzchni szklanych do umycia. Ciekawym trikiem ułatwiającym sprzątanie łazienki jest pokrycie ścian łazienki znajdujących się wewnątrz kabiny prysznicowej przezroczystą farbą hydrofobową – zacieki i ślady kamienia nie będą się osadzały na takiej powłoce.

2.2. Kabina prysznicowa – sposób otwierania drzwi

Wybierając kabinę prysznicową, warto zwrócić uwagę również na sposób otwierania drzwi. Możemy bowiem dzięki temu zyskać sporo miejsca w łazience. Jeśli na tym na głównie zależy, wybierzmy kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi. Drzwi prysznicowe będą się chowały za ściankami stałymi, co sprawi, że miejsce przed kabiną prysznicową możemy dowolnie zagospodarować.

Natomiast drzwi prysznicowe, które otwierają się do wewnątrz lub na zewnątrz – potrzebują nieco więcej wolnej przestrzeni, żeby mogły działać poprawnie. Dzięki temu rozwiązaniu wzrasta jednak komfort użytkowania kabiny prysznicowej.

Zobacz także

2.3. Kabina prysznicowa – materiał wykonania

Niebagatelne znaczenie przy wyborze kabiny prysznicowej powinien mieć także materiał, z jakiego została wykonana. Warto zwracać uwagę na tak drobne elementy, jak rodzaj uszczelek, rolki do przesuwania drzwi, uchwyty czy bateria prysznicowa. Pod wpływem nieustannego poddawania działaniu wody części mogą się niszczyć albo tracić na funkcjonalności. Muszą więc być zrobione naprawdę solidnie.

Najważniejsze są jednak ściany kabiny prysznicowej. Każdy wie, jak trudno wyczyścić szklane elementy z zacieków i kamienia. Warto więc wybrać taką kabinę prysznicową, która uchroni nas od tego uciążliwego obowiązku.

2.4. Kabina prysznicowa – dodatkowe informacje

Najprawdopodobniej będzie to szczegół, o który zapomnimy zapytać w sklepie, ale warto wiedzieć, że montaż kabiny prysznicowej jest nie mniej ważny co pozostałe elementy, na które zwracaliśmy uwagę. Warto upewnić się, że każdy element składowy będzie zapakowany osobno i odpowiednio zabezpieczony tak, żeby kompletowanie kabiny prysznicowej zajęło mniej czasu.

W dodatku, jeśli nie korzystamy z pomocy specjalisty, może dojść do uszkodzenia niektórych elementów podczas montażu, dlatego warto przed zakupem kabiny prysznicowej uzyskać zapewnienie, że jej zainstalowanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Warto też zapytać o takie drobiazgi, jak to, czy rolki, na których zamocowane są drzwi prysznicowe mogą być wypinane. Jeśli nie – będą gromadziły brud.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.