Trwa ładowanie...

Parawan nawannowy, czyli jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w małej łazience

Avatar placeholder
11.05.2017 10:57
Parawan nawannowy, czyli jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w małej łazience
Parawan nawannowy, czyli jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w małej łazience

Kiedy korzystamy z wanny jako prysznica, istnieje ryzyko zalania wodą całej łazienki, a szybki prysznic czasem bywa koniecznością. Parawan nawannowy pozwala nam skorzystać z wanny jako komfortowej kabiny prysznicowej, bez konieczności instalowania nieestetycznych i niehigienicznych zasłonek prysznicowych.

spis treści

1. Parawan nawannowy – do jakiej łazienki pasuje?

Jeśli masz małą łazienkę lub nie możesz się zdecydować pomiędzy tradycyjną wanną, a nowoczesną kabiną prysznicową – zastosowanie parawanu nawannowego będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Parawan nawannowy pozwoli na przykład umilić dziecku zabawę w wannie - będzie mogło chlapać do woli. Nad wanną w małej łazience zmieści się też suszarka na ubrania, której nie zamontujemy w kabinie.

2. Ile kosztuje parawan nawannowy?

Parawany nawannowe są łatwo dostępne i niedrogie – prosty parawan dobrej jakości kupimy już za około 300 zł, bardziej ekskluzywne wersje to koszt rzędu tysiąca złotych lub więcej. Jeśli remontujemy łazienkę, w której już jest wanna – parawan nawannowy pozwoli nam szybko i tanio zaaranżować przestrzeń łazienki.

Oferta parawanów nawannowych pozwala wykorzystać ten praktyczny element jako dekorację. W wielu sklepach i marketach budowlanych możemy kupić parawany wzorzyste, dzięki którym nasza łazienka nabierze charakteru. Biała aranżacja klasycznej łazienki może wydawać się monotonna. Możemy to zmienić, jeśli dodamy do niej na przykład czarno-biały parawan lub wersję z dekoracyjnym użyciem szkła matowego.

Zobacz film: "Jakie bakterie kryją się w łazience?"

Przeczytaj także

3. Parawan nawannowy – jak go dopasować?

Prowadnice parawanów nawannowych najczęściej mocuje się na wannie i ścianach, niektóre z nich są montowane na wannie, na suficie oraz po bokach – dzięki temu przestrzeń kąpielowa jest w całości zamknięta. Wiele modeli można zamontować osobiście przy pomocy instrukcji obsługi. Przed zakupem należy bardzo dokładnie zmierzyć przestrzeń którą chcemy zakryć: opakowanie od producenta zawiera dokładny wymiar parawanu w milimetrach i uwzględnia prowadnice.

Rozmiar parawanu nawannowego pozwala dopasować go do większości fabrycznych serii wanien. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli nie mamy wanny o typowych, fabrycznych wymiarach, koszt parawanu nawannowego wykonanego na wymiar może nas zaskoczyć. Większość z nich ma wysokość od 140 do 200 cm i szerokość od kilkudziesięciu centymetrów do około 2,2 metra, co pozwala ochronić przed zalaniem łazienkę z wanną dowolnej długości.

Parawan nawannowy może obejmować całą szerokość wanny
Parawan nawannowy może obejmować całą szerokość wanny (123.rtf)

4. Parawan nawannowy – rodzaje

Parawany nawannowe dzielimy na trzy podstawowe rodzaje:

  1. Parawany teleskopowe albo przesuwne – to ten sam mechanizm co przy przesuwnych drzwiach szafy w zabudowie bądź w kabinie prysznicowej, pozwala na zsunięcie dwóch lub trzech transparentnych paneli parawanu w jedną całość, która zajmuje mniej miejsca.
  2. Parawany nawannowe harmonijkowe – tę samą powierzchnię, która chroni łazienkę przed zalaniem możemy złożyć też w harmonijkę.
  3. Parawany nawannowe z drzwiami otwieranymi wahadłowo – to rozwiązanie najlepsze do co najmniej średnich łazienek, gdyż w zbyt małej łazience wahadłowe drzwi mogłyby się obijać np. o blisko umiejscowioną umywalkę.

Zastosowanie parawanów nawannowych to kompromis pomiędzy wanną, a kabiną prysznicową, więc jeśli w trakcie projektowania wymarzonej łazienki połowa domowników chce wanny, a połowa prysznica – parawan nawannowy sprawdzi się doskonale. Dodatkowym atutem parawanu nawannowego jest utrzymanie w suchości łazienki oraz brak konieczności kłopotliwego suszenia zasłony prysznicowej.

5. Parawan nawannowy – szkło czy tworzywo?

Parawany nawannowe wykonuje się obecnie ze szkła lub z tworzywa. Obydwa materiały mają swoje zalety.

Jak wybrać parawan? Materiał z pewnością wpływa na jego: jakość, ciężar oraz sposób utrzymania. Parawan z tworzywa sztucznego będzie najlżejszy, co najlepiej sprawdzi się w wersji harmonijkowej oraz uchylnej. Obecnie do parawanów ze szkła stosuje się odpowiednie, hartowane szkło – kiedy dojdzie do rozbicia, nie rozpada się ono na wiele drobnych kawałeczków.

Obecnie do wykonania parawanów nawannowych stosuje się odpowiedni, trwałe i sprawdzone materiały. Często jest to niedrogie i łatwe w utrzymaniu tworzywo sztuczne.

6. Jak czyścić parawan nawannowy?

Myjąc parawan nawannowy nie powinniśmy używać środków z drobinkami ściernymi jak pasty i niektóre mleczka – szkło jest trwalsze, ale drobinki mogą rysować powierzchnię z tworzywa sztucznego. Warto zainwestować w dobry środek odkamieniąjący i usuwający typowe łazienkowe zabrudzenia z parawanów nawannowych.

Czyszczenie parawanu nawannowego pozwoli dłużej cieszyć się jego nowością. Możemy kupić już parawany z powłokami, które nie pozwalają wodzie przylegać dopowierzchni. Jeśli już pojawia się osad – najlepiej czyścić parawan nawannowy odpowiednimi środkami czystości, które nie zniszczą powierzchni.

Polecane dla Ciebie