Płytki łazienkowe – wybierz odpowiedni rodzaj
Dzięki odpowiednio dobranym płytkom nasza łazienka może wyglądać nowocześnie i przytulnie. Przy wyborze płytek łazienkowych trzeba zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale też na ich wytrzymałość i wykończenie powierzchni.
1. Płytki łazienkowe ceramiczne
Płytki ceramiczne są numerem jeden, jeśli chodzi o materiał służący do wykańczania łazienek. Ten typ płytek łazienkowych układa się zarówno na podłogach, jak i ścianach łazienek. Płytki ceramiczne nie tylko chronią powierzchnię łazienek - mogą także pozytywnie wpłynąć na ich atrakcyjny wygląd.
Płytki ceramiczne wypala się w wysokiej temperaturze; wykonuje się je z kaolinu, gliny i skaleni. Zaletą ceramicznych płytek łazienkowych jest fakt, że po zużyciu nie stanowią one zagrożenia dla środowiska naturalnego i nie są toksyczne. Najważniejszą zaletą płytek ceramicznych jest jednak bardzo twarda konstrukcja, dzięki której ten rodzaj płytek łazienkowych nie niszczy się w szybkim tempie.
Jakie są rodzaje płytek ceramicznych? Płytki łazienkowe ceramiczne można podzielić choćby ze względu na wykończenie powierzchni. Stosując takie kryterium, wyróżnia się:
- płytki łazienkowe błyszczące (szkliwione),
- płytki łazienkowe matowe (nieszkliwione),
- płytki łazienkowe angobowane - pokryte angobą, która nadaje matowy wygląd,
- płytki łazienkowe polerowane - czyli mające połysk.
Jednak ze względu na materiał, z którego są wykonane, łazienkowe płytki ceramiczne dzielą się na płytki wykonane z glazury, terakoty, gresu i cotto. Jakie płytki łazienkowe wybrać?
2. Płytki łazienkowe glazurowe
Płytki z glazury nadają się przede wszystkim na ściany, gdyż są to płytki łazienkowe fajansowe, cieńsze od terakoty. Glazurowymi płytkami łazienkowymi można też obudować wannę.
Łazienkowe płytki z glazury są umiarkowanie wytrzymałe, jednak spokojnie można je czyścić środkami chemicznymi, na które ten rodzaj płytek ceramicznych jest dobrze uodporniony. Płytki glazurowane pokryte są szkliwem.
3. Płytki łazienkowe z terakoty
Płytki ceramiczne z terakoty są płytkami kamionkowymi, które produkuje się z gliny o drobnych ziarnach. Podobnie jak płytki glazurowane, łazienkowe płytki z terakoty pokryte są szkliwem, które nadaje im matowy, półmatowy lub błyszczący wygląd.
Jednak w przeciwieństwie do glazury, płytki z terakoty są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, dlatego w łazience najczęściej pełnią rolę płytek podłogowych.
Płytki łazienkowe produkowane są w rozmaitych wzorach, z których dużą popularnością cieszą się drewnopodobne płytki z terakoty, stosowane do rustykalnych wnętrz.
4. Płytki łazienkowe gresowe
Płytki do łazienki wykonane z gresu cechują się mnogością odmian, a to ze względu na zmienne proporcje składników użytych do otrzymania gresu. Łazienkowe kafelki gresowe mogą być wykonane zarówno z gresu porcelanowego, jak i gresu nieszkliwionego, który nie jest podatny na ścieranie.
Jednak bardziej popularne są płytki z gresu porcelanowego, który pęka rzadziej od terakoty. Łazienkowe płytki gresowe układa się zwykle na podłogach.
Przeczytaj także:
5. Płytki łazienkowe cotto
Cotto to nieco rzadziej stosowany w produkcji płytek łazienkowych materiał. Płytki łazienkowe cotto wyrabiane są ręcznie z klinkieru, który powstaje z gliny występującej w rejonie Morza Śródziemnego. Płytki cotto są grubsze niż pozostałe płytki łazienkowe i trudniej jest je ułożyć, zwłaszcza że mogą mieć nieregularny kształt.
Nieszkliwione płytki łazienkowe cotto powinno się regularnie impregnować, w przeciwnym wypadku będą narażone na brud i wilgoć.
6. Płytki łazienkowe szklane
Płytki do łazienek ze szkła mogą stanowić alternatywę dla standardowych kafelków ceramicznych. Szklane płytki łazienkowe mają wiele wariantów kolorystycznych i mogą stanowić dekoracyjną mozaikę w pomieszczeniu. Płytki łazienkowe ze szkła dosyć łatwo się czyści, lecz nie należą one do najbardziej trwałych – na szklanych płytkach czasem robią się odpryski.