Pralko-suszarka, czyli idealne rozwiązanie do małej łazienki
Pralko-suszarka to doskonała hybryda to niewielkiego mieszkania. Można wybrać urządzenie do zabudowy bądź wolnostojące – zawsze ładowane jedynie od frontu, nigdy od góry (w odróżnieniu od pralek). Mechanizm jego działania opiera się na suszeniu kondensacyjnym, gdyż para wodna gromadzi się w regularnie opróżnianym pojemniku.
spis treści
1. Pralko-suszarka – zalety
Czy warto kupić pralko-suszarkę?
- Pralko-suszarka nie niszczy ubrań, jeżeli czyta się metki, stosuje się do zaleceń producenta ubrań i suszy je w odpowiednich temperaturach.
- Pralko-suszarka oszczędza pieniądze i miejsce w niewielkiej łazience w bloku – nie ma potrzeby kupowania dwóch oddzielnych urządzeń, znajdowania dla nich miejsca i podłączania ich, ani wieszania mokrej odzieży czy pościeli na oddzielnej suszarce lub wieszakach. Można również zdecydować się na większą kabinę prysznicową albo wannę z parawanem nawannowym i zainstalowanie bidetu.
- Pralko-suszarka przyspiesza schnięcie ubrań i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi długo schnących wilgotnych materiałów.
2. Pralko-suszarka – wady
Jakie wady mają pralko-suszarki?
- Pralko-suszarka jest mniej efektywna niż oddzielna pralka i suszarka (jak większość urządzeń wielofunkcyjnych).
- Pralko-suszarka charakteryzuje się większym poborem wody i prądu niż tradycyjna pralka.
- Pralko-suszarka to większy wydatek niż zakup samej pralki.
3. Pralko-suszarka – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Na etapie wyboru pralko-suszarki należy sprawdzić:
- Ładowność bębna. Dotyczy ona oddzielnie maksymalnej wagi jednorazowo upranych ubrań (od 5 do 10 kg) oraz tych wysuszonych (ładowność jest zazwyczaj dwukrotnie mniejsza – od 2,5 do 6 kg, warto więc podzielić bieliznę czy ręczniki do suszenia na dwie części).
- Pobór wody. Do wysuszenia prania pralko-suszarka potrzebuje wody. Cykl prania i suszenia może kosztować zatem nawet dwukrotnie więcej niż w przypadku samego prania i wiązać się ze zużyciem do 130 litrów wody. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenia posiada funkcję automatycznego doboru ilości wody do załadunku.
- Prędkość wirowania. Im większa ilość obrotów bębna, tym szybciej pranie będzie suche. Polecane są pralko-suszarki z prędkością wirowania powyżej 1 200 obrotów (maksymalna wynosi nawet 1 600 obrotów).
- Klasy efektywności energetycznej, prania i wirowania. Najwyższa możliwa klasa A oznacza większą oszczędność pieniędzy i środowiska (zużywa do 1,5 kWh na cykl prania i suszenia). Zalecana efektywność prania i wirowania to również A – ubrania będą wówczas najczystsze i najlepiej odwirowane.
Przeczytaj także
4. Pralko-suszarka – dodatkowe funkcje
W pralko-suszarkach istotne są także parametry dodatkowe, takie jak:
- Ilość programów prania i suszenia. Przykładowe opcje prania obejmują programy do czyszczenia ubrań wełnianych (30°), syntetycznych (40°) czy tez mocno zabrudzonych z bawełny (60°). Suszenie odbywa się „do szafy” - nie trzeba już ich prasować oraz „do prasowania” - są lekko pogniecione.
- Opóźniony start. Funkcja ta umożliwia włączenie się urządzenia nawet w dobę po jego zaprogramowaniu.
- Program antywirusowy, odpowiedzialny za usuwanie z pranych tkanin wirusów czy bakterii.
- Automatyka wagowa „fuzzy logic” – sprzęt sam waży wsad i dobiera parametry prania i suszenia.