Trwa ładowanie...

Lodówka idealna, czyli jaka?

Avatar placeholder
12.05.2017 18:05
Lodówka idealna, czyli jaka?
Lodówka idealna, czyli jaka?

Jeśli chcemy kupić lodówkę idealną dla naszego domu, powinniśmy uwzględnić więcej czynników niż kolor czy pojemność. Nowoczesne lodówki są dziś funkcjonalne i praktyczne.

Gdy myślimy o kupnie nowej lodówki, zwykle chodzi nam o, mówiąc ściślej, chłodziarko-zamrażarkę. Lodówka z zamrażalnikiem to już w zasadzie podstawa w każdym domu, gdyż posiadanie osobno dwóch sprzętów AGD, czyli chłodziarki i zamrażarki, jest postrzegane jako niepraktyczne rozwiązanie, które zajmuje zbyt dużą powierzchnię w domu. Jeśli więc chcemy wybrać lodówkę idealną, z pewnością mamy na myśli taką, która nie tylko chłodzi produkty, ale też je mrozi.

spis treści

1. Lodówka side by side czy zwykła?

Skoro poruszony już został temat zamrażalników, warto zastanowić się, jaki typ lodówki wybrać. Coraz popularniejsze robią się bowiem lodówki side by side, w których zamrażalnik umieszczony jest obok chłodziarki, a nie nad lub pod chłodziarką.

Zobacz film: "System No Frost w lodówkach - wady i zalety. Czy warto dopłacać?"

Czy warto kupić lodówkę side by side? Warto, pod warunkiem, że mamy dużą rodzinę, a w związku z tym potrzebujemy wielkiej lodówki do przechowywania sporej ilości jedzenia. Lodówki side by side mają zwykle znacznie większe gabaryty od tradycyjnych chłodziarko-zamrażarek. W lodówkach side by side chłodziarki mają ponad 300 litrów pojemności, a zamrażalniki – przynajmniej 150 litrów. Decyzja o kupnie lodówki side by side powinna więc zależeć w dużym stopniu od tego, czy zmieści się ona w naszej kuchni.

Odpowiednia pojemność to jedna z najważniejszych cech dobrej lodówki
Odpowiednia pojemność to jedna z najważniejszych cech dobrej lodówki (123RF)

2. Lodówki do zabudowy

To, czy kupić lodówkę do zabudowy, czy lodówkę wolnostojącą, jest kwestią gustu. Jeśli wcześniej kupiliśmy np. piekarnik do zabudowy, warto działać konsekwentnie i kupić lodówkę, którą również zabudujemy. Osoby, które chcą kupić lodówkę do zabudowy, powinny mieć na uwadze, że tego typu chłodziarko-zamrażarki mają mniejszą pojemność od modeli wolnostojących. Zdarza się też, że lodówki przeznaczone do zabudowy są gorzej wyposażone niż lodówki wolnostojące.

3. Lodówki - pojemność

Dla wielu osób lodówka idealna powinna mieć odpowiednie rozmiary i pojemność. Według szacunków 120-litrowa lodówka jest idealna dla jednej osoby. Lodówki dla rodziny 4-osobowej powinny mieć już minimum 210 litrów, jeśli chodzi o część chłodzącą. Trudniej jest oszacować odpowiednią pojemność samego zamrażalnika dla jednej osoby – niektóre osoby lubią bowiem gromadzić w zamrażalniku zapasy na zimę, inne nie trzymają w nim praktycznie nic.

Produkty, których nie powinnaś trzymać w lodówce
Produkty, których nie powinnaś trzymać w lodówce [7 zdjęć]

Przechowuj nieobraną cebulę w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Aby długo przechowywać

zobacz galerię

4. Lodówki z systemem no frost

Idealna lodówka to taka, której nie trzeba rozmrażać. Rozmrażanie lodówki to mało przyjemna czynność, ale dzięki coraz częściej spotykanemu systemowi no frost nie ma już takiej konieczności. Wnętrze lodówek z systemem no frost praktycznie pozbawione jest szronu. Powód? Działanie systemu no frost eliminuje ciepłe powietrze gromadzące się wewnątrz lodówki, zastępując je powietrzem zimnym.

Na rynku AGD pojawiają się także lodówki z opcją rozmrażania automatycznego zarówno chłodziarki, jak i zamrażalnika. Gdy lodówka automatycznie się rozmraża, na jej tylnej ścianie zbiera się woda, która spływa do pojemnika na dole.

Warto przeczytać:

5. Lodówki – klasa energetyczna

Ponieważ lodówka jest non stop podłączona do prądu, warto zainteresować się urządzeniami energooszczędnymi. Lodówki energooszczędne to np. urządzenia klasy A+++, A++ i A+, których kupno jest sposobem na oszczędzanie. Ważną informacją przy wyborze lodówki jest roczne zużycie prądu, które podane jest na etykietach przyklejanych do lodówek.

Polecane dla Ciebie