Trwa ładowanie...

Rodzaje okapów kuchennych

Avatar placeholder
11.05.2017 21:01
Rodzaje okapów kuchennych
Rodzaje okapów kuchennych

Okap kuchenny jest istotnym elementem każdej nowoczesnej kuchni. Oprócz usuwania nieprzyjemnego zapachu, nadmiernej wilgoci, która sprzyja odkładaniu się warstwy tłuszczu na meblach, ścianach czy suficie, okap powinien też cieszyć oko designem lub przeciwnie - powinien być w ogóle niezauważalny. Warto więc dobrać odpowiedni okap do osobistego zapotrzebowania oraz wielkości i sposobu zagospodarowania naszej kuchni.

spis treści

1. Okap kuchenny – przeznaczenie

Przed wyborem designu czy miejscem zamontowania okapu, musimy zdecydować jakiego rodzaju urządzenie jest nam potrzebne – wyciąg czy pochłaniacz?

W pochłaniaczu mamy do czynienia z zamkniętym obiegiem powietrza. Zasysane jest ono do okapu kuchennego, następnie trafia na filtry, które oczyszczają z tłuszczu, dymu, zapachu i wydmuchują na zewnątrz czyste powietrze. Ze względów praktycznych, pochłaniacz jest częściej wybierany, ponieważ nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Ale wybierając taki rodzaj okapu, musimy pamiętać o wymianie filtrów węglowych. Jeśli zaniechamy tego, wydmuchiwane powietrze nie będzie w niczym przypominało oczyszczonego.

Wyciąg to okap podłączony do kanału wentylacyjnego. Jest to układ otwarty, w którym zasysane powietrze wraz z parą, tłuszczem oraz drażniącymi zapachami jest wydmuchiwane przewodem kominowym na zewnątrz.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Okap podszafkowy jest funkcjonalny i bardzo dyskretny
Okap podszafkowy jest funkcjonalny i bardzo dyskretny (pixabay.com)

2. Okap kuchenny – warianty

W zależności, gdzie chcemy zamontować okap kuchenny, dzielimy je na następujące rodzaje:

  • Okap przyścienny - znany też jako kominowy, jest najczęściej występującym rodzajem okapów. Montuje się go do ściany. Charakterystyczny dla niego jest kwadratowy kształt i ścięty narożnik oraz duże gabaryty. Do okapów ściennych należą również okapy narożne, umieszczane w rogu kuchni.
  • Okap podszafkowy – umieszczany pod szafką wiszącą, stanowi dyskretną część umeblowania kuchni. Taki okap jest praktyczny i wygodny dzięki temu, że zajmuje małą ilość miejsca. Aby go uruchomić, musimy wyciągnąć do przodu front na około 25 cm. Tak rozłożony okap pozwoli nam pozbyć się pary wodnej znad całej kuchenki, a nie tylko z rejonu blisko ściany.
  • Okap szufladowy - ten z kolei rodzaj jest umieszczany wewnątrz szafki wiszącej. Posiada dodatkowo wysuwaną płytę, odcinająca lub otwierającą wlot powietrza do okapu, przy czym wysunięcie powoduje samoczynne uruchomienie wentylatora i włączenie światła.
  • Okap uchylny – również montujemy go wewnątrz szafki wiszącej. Wpisany całkowicie w meble kuchenne, różni się tym od okapu szufladowego, że okap uchylny jest uruchamiany poprzez uchylenie (podniesienie) obudowanej frontem płyty.
  • Okap wyspowy – można go umieścić w dowolnym miejscu, najczęściej w centralnej części kuchni, na suficie – nad tak zwaną wyspą (stworzoną przez stół, zabudowany blat czy kuchenkę). Okapy wyspowe charakteryzują się przeróżnymi, kunsztownymi kształtami oraz wzorami, a ich technologia stoi wyżej niż rozwiązania zastosowane w tańszych okapach.
Okapy wyspowe muszą dobrze się prezentować i cieszyć oko
Okapy wyspowe muszą dobrze się prezentować i cieszyć oko (123RF)
  • Okap blatowy – jest to jedno z najnowocześniejszych i niestety najdroższych rozwiązań w naszych kuchennych rewolucjach. Okap blatowy swoje miejsce ma przy kuchence lub płycie i może być instalowany równie dobrze pod blatem kuchennym, jak i na nim. Najlepiej umieścić go pod blatem. W ten sposób silnik urządzenia zostanie zamknięty w szafce (podobny skutek uzyska okap podszafkowy). Dzięki temu, hałas włączonego okapu jest tłumiony i niewykrywalny. Okap blatowy posiada czujniki włączające lub wyłączające urządzenie w razie potrzeby, a także wykrywające parę wodną. Dzięki temu uzyskujemy luksus automatycznej pracy okapu kuchennego.

Zobacz także:

3. Okap kuchenny – funkcje

Kupując okap, kierujmy się przede wszystkim takimi parametrami jak: efektywność filtra, pobór energii elektrycznej i poziom natężenia hałasu podczas pracy urządzenia. Oprócz tego warto wiedzieć, jakie pożyteczne funkcje posiadają kuchenne okapy.

  • Wyłącznik czasowy – po określonym czasie, gdy powietrze w kuchni oczyści się z drażniących zapachów, okap kuchenny sam się wyłącza.
  • Wbudowany minutnik – gdy nadejdzie czas wyłączenia gazu lub piekarnika, okap poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym.
  • Sensor zapachu – okap kuchenny włącza się samoczynnie, gdy sensor wyczuje parę w powietrzu. Gdy powietrze już się oczyści, urządzenie samo się wyłącza.
  • Czujnik czyszczenia albo wymiany filtrów – urządzenie da nam znać, gdy filtry będą kwalifikować się do wymiany lub gdy zaistnieje konieczność przeczyszczenia okapu.
  • Wyświetlacz – ogólnie informuje o pracy konkretnych funkcji okapu kuchennego.
Polecane dla Ciebie