Trwa ładowanie...

Funkcjonalna kuchnia, gdy w domu są dzieci

Avatar placeholder
05.06.2019 08:10
Funkcjonalna kuchnia, gdy w domu są dzieci
Funkcjonalna kuchnia, gdy w domu są dzieci (123rf)

Kuchnia jest dla dziecka miejscem, w którym znajdują niesamowite przedmioty: kolorowe z różnymi przyciskami. Aby zadbać o bezpieczeństwo ciekawskiego malucha, warto chować ostre przedmioty.

spis treści

1. Funkcjonalna kuchnia – zagrożenia dla dzieci

Do najczęściej wymienianych zagrożeń, które mogą spotkać malucha w kuchni, zaliczają się: oparzenia; upadki; skaleczenia; zatrucia.

Dziecko w kuchni czuje się jak w dżungli, gdzie wszystko jest nieznane, a zarazem ciekawe, szczególnie pokrętła, przyciski, błyszczące przedmioty oraz czerwone światło w piekarniku.

Dobrze jest zabezpieczać przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla malucha. Tym bardziej, że kuchnia jest sercem domu, a dziecko może w niej rozwijać wyobraźnię pomagając mamie przy gotowaniu. Maluchowi sprawia przyjemność robienie ciasteczek na święta, a także lepienie pierogów z babcią.

2. Funkcjonalna kuchnia – co to są barierki ochronne?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Barierki ochronne dla dzieci mogą izolować malucha od schodów lub drzwi. W przypadku przygotowania przyjęcia czy świąt, rodzice są bardzo zajęci w kuchni. Piekarnik jest rozgrzany, ostre przedmioty na wierzchu, więc nie jest trudno, aby w kuchni zdarzył się nieprzewidziany wypadek.

W tym czasie dziecko można zostawić ze starszym rodzeństwem lub dziadkami. Jeśli nikt nie może pomóc rodzicom, dobrym rozwiązaniem są bramki zabezpieczające dla dzieci. Odseparują malucha od niebezpiecznych przedmiotów i pozwolą rodzicom spokojnie pracować.

3. Funkcjonalna kuchnia – jak zabezpieczyć meble?

Dziecko w kuchni może się ubrudzić, ale również rozwinąć swoje zdolności kulinarne
Dziecko w kuchni może się ubrudzić, ale również rozwinąć swoje zdolności kulinarne ([Zdjęcie croppedPath=)

Na co dzień kuchnia może być otwarta dla dzieci, jednak warto zabezpieczyć meble, które mogą stanowić zagrożenie dla maluchów. Poza tym, warto chować sztućce i naczynia, a także zamykać dokładnie szafki.

3.1. Funkcjonalna kuchnia – jak zabezpieczyć kuchenkę?

Kuchenkę warto zabezpieczyć, tak aby zmniejszyć prawdopodobieństwo oparzenia malucha. Jeśli rodzice planują remont kuchni, warto kupić płytę indukcyjną, która się nie nagrzewa. Jedynie garnek, w którym gotuje się potrawa, jest gorący.

Jeśli zaś rodzice mają w domu kuchenkę gazową i nie mają możliwości wymiany sprzętu, warto zamontować na pokrętłach specjalne przeźroczyste klosze wykonane z tworzywa sztucznego. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup osłonki na kuchenkę stanowiącą barierę między dzieckiem a rozgrzanym palnikiem lub piekarnikiem.

3.2. Funkcjonalna kuchnia – jak zabezpieczyć szuflady?

Szuflady i szafki można zabezpieczyć za pomocą specjalnych nakładek, które montuje się na meblach. Blokada uniemożliwi dziecku otworzenie szuflady ze sztućcami, naczyniami czy przyprawami.

W przypadku noży warto kupować takie, które mają plastikowe osłonki. Znając ciekawską naturę malucha, można zagospodarować dla niego najniższą szufladę i tam schować jego ulubione przedmioty. Wtedy maluch bardziej będzie zainteresowany własnymi przyrządami kuchennymi niż tymi należącymi do mamy.

Warto wiedzieć:

3.3. Funkcjonalna kuchnia – jak zabezpieczyć gniazdka?

Gniazdka w kuchni oraz w innych pomieszczeniach, warto zabezpieczyć za pomocą plastikowych zaślepek. Niektóre zabezpieczenia posiadają plastikowe nakładki zamykane na kluczyk, które sprawdzą się w przypadku starszych dzieci, które będą próbowały podczas nieobecności rodziców zdjąć plastikowe zaślepki.

3.4. Funkcjonalna kuchnia – co to jest elektroniczna „niania”?

Elektroniczna niania sensoryczna jest niewielkim urządzeniem, które monitoruje ruchy i oddech dziecka, które jest pozostawione samo w pokoju. Elektryczne nianie mogą być również wmontowane w szuflady, których dziecko nie otworzy, jedynie dotykając mebla. Zazwyczaj do wyposażenia systemu należy również ciche i łagodne domknięcie szuflady, dzięki któremu dziecko nie przytrzaśnie sobie ręki.

Polecane dla Ciebie