Kuchenka - gazowa czy elektryczna?
Zarówno kuchenka gazowa, jak i elektryczna, powinna pasować do wnętrza. Tym bardziej, że wybór sprzętu do kuchni jest jedną z najtrudniejszych decyzji podczas remontu.
1. Kuchenka – jak wybrać?
Przed wybraniem się do marketu ze sprzętem RTV i AGD, warto pomyśleć o kilku czynnikach, które ułatwią wybór kuchenki. Tym bardziej, że modeli kuchenek gazowych i elektrycznych jest bardzo dużo.
Najważniejszym czynnikiem jest rodzaj zasilania w domu oraz sposób montażu. Warto zmierzyć również przestrzeń, w której ma stanąć kuchenka, a także dobrać kolor kuchenki gazowej lub elektrycznej do innych mebli i sprzętów, które znajdują się w kuchni.
2. Kuchenka – rodzaje
2.1. Kuchenka gazowa
Kuchenka gazowa jest najpopularniejszym rodzajem kuchenki. Posiada uniwersalną płytę zazwyczaj z czterema lub sześcioma palnikami oraz piekarnik na gaz. Kuchenki gazowej nie można zainstalować samemu. Zazwyczaj kupując kuchenkę gazową w markecie, za montaż trzeba dopłacić, choć sklepy robią również promocje, w których montaż jest darmowy.
Do korzystania z kuchenki gazowej potrzebny jest gaz ziemny lub mieszanina propan-butanu (LPG). W pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do sieci gazowej, stosowane są kuchenki zasilane gazem LPG w butli, którą można napełnić na stacji benzynowej. W sprzedaży dostępne są również kuchenki gazowo-elektryczne, które mają elektryczny piekarnik.
2.2. Kuchenka elektryczno-gazowa
Kuchenka elektryczno-gazowa często jest mylona z kuchenką gazowo-elektryczną. Kuchenka elektryczno-gazowa zawiera zarówno palniki gazowe, jak i elektryczne (co najmniej jeden). Zazwyczaj kuchenki elektryczno-gazowe posiadają elektryczny piekarnik. Są ogrzewane zarówno gazem, jak i prądem.
2.3. Kuchenka elektryczna
W kuchence elektrycznej palniki oraz piekarnik są zasilane prądem. Tradycyjne kuchenki elektryczne posiadają żeliwne krążki grzewcze. Natomiast w ceramicznych kuchenkach elektrycznych elementy grzewcze znajdują się pod przeźroczystą płytą szklano-ceramiczną. Z kolei kuchenki elektryczne indukcyjne posiadają elementy, które wytwarzają pole magnetyczne o dużej częstotliwości wywołując prądy wirowe w garnku ustawionym na palniku.
Przeczytaj także
3. Kuchenka wolnostojąca i do zabudowy
W sklepach są dostępne dwa rodzaje kuchenek gazowych i elektrycznych:
- kuchenki wolnostojące;
- kuchenki do zabudowy.
Kuchenki wolnostojące zawierają palniki i piekarnik w jednej obudowie. Natomiast płytę i piekarnik do zabudowy można kupić oddzielnie.
4. Kuchenka – wymiary
Zarówno kuchenki gazowe, jak i elektryczne są montowane w ciągu szafek. Z tego względu mają głębokość między 50 a 60 cm. Szerokość kuchenki wynosi od 50 do 60 cm, piekarnika – 50-90 cm, a płyty kuchennej – 30-90 cm. Warto wziąć pod uwagę również wymiary wnęki, w której wbudowana ma zostać kuchenka.
5. Kuchenka – wyposażenie
Kuchenka gazowa wolnostojąca zazwyczaj posiada regulowane nóżki, dzięki którym można przenieść sprzęt, aby go wyczyścić. Poza tym, większość modeli kuchenek posiada opuszczaną pokrywę, która przykrywa płytę. Pod piekarnikiem może się również znajdować dodatkowa kieszeń do przechowywania patelni. Schowek nagrzewa się w trakcie używania piekarnika, dlatego można w nim podgrzać naczynia, w których mają zostać podane potrawy.