Trwa ładowanie...

Bidet - niezbędny w nowoczesnej łazience

Avatar placeholder
25.04.2019 14:19
Bidet - niezbędny w nowoczesnej łazience
Bidet - niezbędny w nowoczesnej łazience (123rf)

Bidetu używa się do mycia miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety. Jest szczególnie przydatny dla osób z częstymi biegunkami, hemoroidami, po zabiegach chirurgicznych czy w trakcie miesiączki. Kiedyś bidet nazywano kucykiem (od sposobu siadania) i zamiast w łazience, stawiano w sypialni. Do bidetu nie wolno wyrzucać papieru toaletowego, ponieważ łatwo się zatyka.

spis treści

1. Bidet – montaż

Bidet montuje się obok lub na wprost toalety. Umieszcza się go co najmniej 30 cm od ścian, mebli lub innych urządzeń, będących elementem wyposażenia łazienki. Przed bidetem warto zachować odstęp od wszelkich sprzętów, kabiny prysznicowej i płytek łazienkowych, wynoszący chociażby 60 na 60 cm.

W mieszkaniu osoby niepełnosprawnej przyda się również wygodny uchwyt, dający możliwość podparcia się. Do bidetu doprowadza się ciepłą i zimną wodę, robi się podejście kanalizacyjne, dobiera się baterię z ruchomym perlatorem oraz syfon, odprowadzający brudną wodę.

2. Bidet stojący czy podwieszany?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Najlepiej wybrać bidet z jednakowej linii kolorystycznej oraz wzorniczej, co reszta armatury łazienkowej, szafek i sprzéty AGD, typu pralko-suszarka. Jeśli nie ma na nim deski sedesowej, należy użyć specjalnej nakładki bądź deski bidetowej, która podnosi komfort użycia urządzenia.

Bidet sprawdzi się nie tylko w nowoczesnej łazience
Bidet sprawdzi się nie tylko w nowoczesnej łazience (pixabay.com)

Bidety stojące, o zwyczajowej wysokości 40 cm, mocuje się do ściany bądź podłogi śrubami, podobnie jak umywalki. Bidety podwieszane są nieco niższe, maksymalnie 32 cm, a ze ścianą łączą je umożliwiające indywidualną regulację wysokości stelaże podtynkowe (przy ścianach cieńszych, do 15 cm) lub śruby. Przy zastosowaniu bidetu podwieszanego zdecydowanie łatwiej jest o higieniczną podłogę i utrzymanie jej w czystości.

3. Bidet elektroniczny

Bidet elektroniczny to od lat wyposażenie większości toalet w takich azjatyckich krajach, jak Japonia czy Korea. Montowany bezpośrednio na muszli klozetowej, bidet elektroniczny zastępuje deskę sedesową. Od 1999 roku Japończycy używają go do podmywania się oraz suszenia za pomocą elektronicznego panelu, umieszczonego w bocznej części toalety.

Standardem jest tam również energooszczędność bidetów, strumień ciepłego powietrza podczas suszenia okolic intymnych, a także podgrzewanie deski. Można również zdecydować się na urządzenie z masażem czy dezodoryzacją powietrza, sterowane na pilota lub z muzyką.

Przeczytaj także

4. Bidet – jak używać?

Osoby o skórze wrażliwej nie powinny korzystać z bidetów w miejscach publicznych, bowiem nigdy nie wiadomo, jakiej jakości woda jest tam doprowadzona. Absolutnie nie wolno także pić wody z bidetu ani myć w nim dzieci.

Po skorzystaniu z toalety i użyciu papieru toaletowego w celu usunięcia nadmiaru zanieczyszczeń, staje się nad bidetem okrakiem tyłem do panelu sterującego (w opuszczonych spodniach) lub przodem (jeśli dolne części garderoby nie krępują ruchów).

Ostrożnie odkręca się wodę, aby nie zachlapać siebie i podłogi, a w przypadku dwóch oddzielnych kurków ustawia się odpowiednią temperaturę, łącząc ciepły strumień z zimnym. Strumieniem bieżącej wody obmywa się genitalia z użyciem płynu do higieny intymnej (dla większej wygody pojemnik można zamontować obok bidetu), opłukuje się i wyciera papierem toaletowym lub jednorazowym ręcznikiem albo korzysta się z wbudowanej suszarki.

Bidet idealnie zmieści się nawet w małej łazience w bloku.

Polecane dla Ciebie