Trwa ładowanie...

Umywalka nablatowa czy podblatowa?

Avatar placeholder
12.05.2017 14:49
Umywalka nablatowa czy podblatowa?
Umywalka nablatowa czy podblatowa?

Umywalka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. Ale nie tylko – można ją także spotkać w pokojach hotelowych, salach szpitalnych czy akademikach. Przy wyborze odpowiedniej umywalki warto zadbać, by była nie tylko funkcjonalna, ale też nowoczesna i efektowna. Współczesny rynek oferuje nam wykonania nablatowe lub podblatowe, w wielu rozmiarach, kolorach i z różnych materiałów (ceramiczne, kamienne, wykonane z konglomeratów).

spis treści

1. Umywalka nablatowa – charakterystyka

Umywalka nablatowa, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się nad blatem szafki łazienkowej. To stosunkowo niedawne rozwiązanie. Aby można było swobodnie poruszać się po łazience, na umywalkę potrzeba minimum 70 cm. Umywalki nablatowe mogą być węższe (40-45 cm), ponieważ część ich funkcji przejmuje blat. Powinno pamiętać się, że im węższa umywalka, tym powinna być głębsza, a im płytsza, tym szersza. Dzięki niej mamy więcej miejsca wewnątrz szafki.

Atutem umywalki nablatowej jest to, że na blacie możemy położyć akcesoria łazienkowe oraz biżuterię. Ponadto, zdecydowanie łatwiej wyczyścić samą umywalkę oraz blat, na którym się znajduje. Z powodzeniem można je montować zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. W sklepach można dostać umywalki nablatowe różnej wielkości, kształtu (owalne, okrągłe, prostokątne, kwadratowe) i koloru. Zakres jest naprawdę szeroki – od starożytnych mis, poprzez ludowe naczynia, do nowoczesnych szklanych koryt.

Oryginalna umywalka nablatowa
Oryginalna umywalka nablatowa (123RF)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Dla najbardziej wymagających dostępne są nawet umywalki w kształcie liści, muszli lub kwiatów. Wśród licznych zalet umywalek nablatowych można wymienić oryginalny i elegancki wygląd, podkreślenie wystroju wnętrza, dostępność blatu przy umywalce (można na nim położyć różne przedmioty).

Ponadto zapewniają one komfort użytkowania, ponieważ rant umywalki znajduje się powyżej blatu, dzięki czemu wygodniej jest umyć twarz czy się ogolić. Odseparowanie blatu od umywalki ułatwia sprzątanie i zachowanie czystości tych elementów.

Umywalka nablatowa uatrakcyjni wnętrze łazienki
Umywalka nablatowa uatrakcyjni wnętrze łazienki (123RF)

2. Umywalka podblatowa – charakterystyka

Umywalki podblatowe prawie w całości znajdują się pod blatem łazienkowym. Zajmują zdecydowanie więcej miejsca w szafce niż umywalki nablatowe. Kształty umywalek nie mają tutaj szerokiego zastosowania, ponieważ większość schowana jest pod blatem. Na rynku można spotkać umywalki o różnych rozmiarach, w różnych kolorach i kształtach. Dostępne są zarówno klasyczne rozwiązania, jak i te najbardziej nowatorskie.

Przeczytaj także

Atutem umywalek podblatowych są ukryte rury i reszta armatury, co podnosi estetykę łazienki. Ponadto, miejsce na blacie wokół umywalki można wykorzystać, umieszczając tam kosmetyki, inne akcesoria i urządzenia typu suszarka, lokówka. W odróżnieniu od umywalek nadblatowych, modele podblatowe tworzą wraz z blatem jedną dekoracyjną całość. Taki zestaw łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ trudniej jest rozchlapać wodę. Powyższe cechy sprawiają, że umywalki podblatowe cieszą się sporym zainteresowaniem.

Nowoczesna umywalka podblatowa
Nowoczesna umywalka podblatowa (123RF)

3. Umywalka nablatowa czy podbalotowa – którą wybrać?

Oba warianty zyskały uznanie użytkowników. Umywalkę nablatową można z powodzeniem stosować w dużych i małych łazienkach. Montuje się ją nie tylko w domach, lecz także w firmach, hotelach i różnych instytucjach. Zwolennicy tego typu zastosowań wśród licznych zalet umywalki, cenią ją zwłaszcza za komfort użytkowania i czyszczenia oraz atrakcyjny wygląd. Doskonale wkomponuje się zarówno w tradycyjne, jak i te bardziej ekstrawaganckie wnętrza.

Umywalki podblatowe również pasują zarówno do małej, jak i dużej łazienki. Dzięki temu, że stanowią z blatem jedną całość, to łatwiej tu utrzymać czystość. Ponadto, można zagospodarować pozostałą na blacie przestrzeń.

Polecane dla Ciebie