Trwa ładowanie...

Baterie łazienkowe bez tajemnic

Avatar placeholder
25.04.2019 10:06
Baterie łazienkowe bez tajemnic
Baterie łazienkowe bez tajemnic (123rf)

Baterie łazienkowe i umywalki to zestaw niezbędny w każdej łazience, dlatego trzeba je wybrać z rozwagą.

spis treści

1. Baterie łazienkowe – jak dobrać do wnętrza?

Łazienka powinna być funkcjonalna, dlatego baterie łazienkowe muszą być wygodne w użyciu. Poza tym, powinny być dobrane do stylu wnętrza, tak by pasowały do innych elementów wystroju łazienki. Wielkość baterii łazienkowej powinna być dopasowana do wielkości umywalki. Jeśli dobierzemy za dużą baterię do umywalki, woda będzie się rozchlapywała na boki. Z kolei za mała bateria nie będzie wygodna w użyciu. Wszystkie baterie: umywalkowa, wannowa i prysznicowa, powinny pasować do siebie stylem i kształtem.

2. Baterie łazienkowe – rodzaje

Można wyróżnić dwa rodzaje baterii łazienkowej: baterie łazienkowe stojące; baterie łazienkowe wiszące.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Wybierając najlepszy rodzaj baterii, należy wziąć pod uwagę kształt zlewu. Odległość między baterią a umywalką powinna wynosić co najmniej 15 cm, tak aby można było napełnić umywalkę wodą bez rozchlapywania oraz spokojnie umyć głowę pod zlewem.

Baterie łazienkowe umywalkowe można podzielić na trzy rodzaje:

  • baterie umywalkowe instalowane na blacie;
  • baterie umywalkowe instalowane na obrzeżu umywalki;
  • baterie umywalkowe instalowane w podłodze.

W zależności od potrzeb i wystroju łazienki, warto wybrać taką baterię umywalkową, która będzie wygodna w użyciu. Najdroższe są baterie umywalkowe montowane w podłodze (ceny zaczynają się od 1000 zł), które najlepiej pasują do dużej wanny wolnostojącej.

Dopasowanie baterii łazienkowych do wnętrza sprawi, że łazienka będzie wyglądała stylowo
Dopasowanie baterii łazienkowych do wnętrza sprawi, że łazienka będzie wyglądała stylowo ([Zdjęcie autorstwa Gary Bembridge / CC BY 2.0 croppedPath=)

3. Baterie łazienkowe – jak wybrać?

Najlepsze są baterie łazienkowe z ceramiczną głowicą, dzięki której nie będzie kapać z kranu. Poza tym, bateria łazienkowa powinna być wyposażona w perlator (małe sitko na końcu kranu), dzięki któremu można zaoszczędzić do 60 proc. zużywanej wody. Kurek w baterii łazienkowej powinien być lekki, tak by żaden z użytkowników nie miał problemu z jego odkręceniem i zakręceniem.

Można wybrać kran z dwoma kurkami lub z mieszaczem wody w zależności od potrzeb. Ważna jest również gładka powierzchnia baterii łazienkowej, która ułatwi czyszczenie urządzenia. Warto także zainwestować w baterie łazienkowe z wmontowaną regulacją ciśnienia wody.

Najbardziej praktyczne są białe baterie łazienkowe, które łatwo utrzymać w czystości. Poza tym, warto wybrać baterie łazienkowe ze specjalną powłoką ograniczające osadzanie się na nich osadu i zanieczyszczeń. Warto również wybrać głęboki model umywalki, dzięki któremu woda z baterii łazienkowej nie będzie się rozpływała na boki.

Warto wiedzieć:

4. Baterie łazienkowe – jak zamontować?

Baterię stojącą należy zamontować w blacie lub w otworze umywalki. Natomiast baterię umywalkową łączy się na sztywno z instalacją wodną za pomocą miedzianych rurek. Miedziane rurki są najtrwalsze spośród dostępnych materiałów oraz wyglądają estetycznie.

Przed zamontowaniem baterii łazienkowej należy przygotować miejsce do zawieszenia baterii, a następnie umocować baterię i zamontować zawór spustowy. Kolejnym krokiem jest poziomowanie umywalki. Ostatnim etapem jest podłączenie wężyków do instalacji wodnej.

Polecane dla Ciebie