Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Biegunka w ciąży. Czy jest groźna, jak sobie z nią poradzić?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 05.01.2021 15:32
Biegunka może być jednym z pierwszych symptomów ciąży.
Biegunka może być jednym z pierwszych symptomów ciąży. (GettyImages)

Biegunkę mogą powodować różne, nie zawsze groźne czynniki. Często towarzyszy nam ona, gdy przeżywamy jakieś stresy. Zdarza się także z przejedzenia lub gdy przesadzimy z alkoholem. Jednak biegunka może być też objawem różnych chorób, a trwająca długo – doprowadzić do odwodnienia organizmu. W przypadku biegunki w ciąży powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Nawet kilkudniowe rozwolnienie w ciąży lepiej skonsultować z lekarzem.

spis treści

1. Przyczyny i objawy biegunki w ciąży

Przyczyny wystąpienia biegunki u kobiety w ciąży są podobne jak u innych osób. Można jednak wymienić kilka czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tej dolegliwości.

Po pierwsze, z racji osłabionego systemu immunologicznego, przyszła mama jest bardziej podatna na infekcje wirusowei bakteryjne. Z kolei infekcje takie mogą skutkować pojawieniem się biegunek.

Zobacz film: "Zespół jelita nadwrażliwego [Wirtualna Poradnia]"

Po drugie, powodem oddawania luźnych stolców może być stres, który często towarzyszy przyszłym mamom, zwłaszcza tym, które obawiają się porodu.

Biegunka może być także objawem alergii pokarmowej lub niestrawności. Jeżeli dolegliwość nie ustępuje w przeciągu kilku dni, istnieje ryzyko odwodnienia organizmu lub powstania zaburzeń elektrolitowych.

Przyczyną biegunki na początku ciąży mogą być również fizjologiczne zmiany hormonalne, dlatego też luźniejsze stolce mogą być traktowane jako jedne z pierwszych objawów ciąży.

O biegunce można mówić, kiedy znacznie zwiększa się częstotliwość oddawania stolca. Zmienia się również jego konsystencja – jest półpłynny lub płynny. Jeżeli występuje w nim także krew, śluz czy ropa, lub gdy pojawi się gorączka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być to sygnał poważniejszej infekcji.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Co na biegunkę w ciąży?

Ważne jest, aby w przypadku biegunki w ciąży podjąć odpowiednie kroki. W przeciwnym razie można doprowadzić do odwodnienia. Stan taki może spowodować także niebezpieczne zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej.

Woda jest niezwykle ważna dla zdrowia matki i płodu, w końcu buduje ponad połowę masy naszego ciała i jest głównym jego składnikiem. Stanowi element składowy każdej komórki w ludzkim organizmie.

Tymczasem, w wyniku biegunki z organizmu wypłukiwane są witaminy, minerały, białka, a także elektrolity niezbędne dla zdrowego wzrostu dziecka.

Istnieją sprawdzone domowe sposoby na radzenie sobie z mniejszymi objawami problemów jelitowych. Dobrym sposobem na biegunkę będzie węgiel leczniczy. Węgiel w ciąży nie zaszkodzi dziecku, a pomoże zatrzymać rozwolnienie.

Można też spróbować jeść banany i suszone owoce. Ważne jest uzupełnianie płynów, tak aby nie doszło do odwodnienia. Szczególnie dobra w tej sytuacji będzie ciepła, gorzka herbata.

W przypadku, gdy biegunka nasila się lub nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Przeprowadzi on wywiad i zleci ewentualne badania, stwierdzające, co jest przyczyną dolegliwości. W przypadku niegroźnych infekcji prawdopodobnie przepisze leki, bezpieczne dla matki i dziecka, oraz zaleci odpoczynek i lekką dietę.

Zobacz także

Przy tego typu problemach z trawieniem proponowane jest jedzenie gotowanych jabłek, rozgotowanego ryżu, kaszek czy kleików. Należy unikać napojów gazowanych, słodyczy i tłustych potraw. Skutkiem nieleczonej biegunki bywa, oprócz odwodnienia, zatrucie organizmu, kwasica oraz zaburzenie funkcjonowania nerek.

Płód, tak samo jak matka, potrzebuje wody oraz niezbędnych składników odżywczych, których oboje nie mogą przyswoić w odpowiedniej ilości, gdy organizm matki zmaga się z biegunką.

Nie należy mylić biegunki chorobowej z tą występującą niedługo przed porodem – wtedy organizm stara się w naturalny sposób oczyścić i przygotować na przejście dziecka przez drogi rodne kobiety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze