Wykładzina czy panele i dywan - co lepiej sprawdzi się w pokoju dziecka?

Urządzając pokój dla dziecka, staramy się zadbać o to, aby był piękny i bezpieczny jednocześnie. W ferworze wyboru odpowiednich mebli i dekoracji często zapominamy o równie ważnym elemencie pokoju dziecięcego, jakim jest podłoga. To po niej codziennie porusza się nasze dziecko, to na niej się bawi i ma z nią kontakt każdego dnia. Wybierając odpowiednie materiały na podłogę, warto zastanowić się, które z nich będą najbardziej bezpieczne i praktyczne dla nas i naszych dzieci.

Polecane wideo:

Wykładziny i dywany

Podłoga najlepsza dla dziecka

Rodzice muszą zadecydować, czy lepsze będą panele podłogowe czy może dywan w pokoju dla dziecka.

Wykładziny dywanowe są bardzo popularnym materiałem podłogowym do pokoi dziecięcych. Są ciepłe i przyjemne w dotyku, więc dziecko spokojnie może po nich chodzić gołymi stopami i swobodnie się na nich bawić. Na rynku mamy do dyspozycji wiele kolorów i wzorów, również tych dedykowanych specjalnie najmłodszym. Warto sprawdzić, czy posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa i są wykonane z odpowiednich materiałów. Aby dodatkowo ocieplić wnętrze pokoju, możemy pod wykładziną umieścić specjalny podkład, który oprócz tego wytłumi dźwięki. Decydując się na dywan, pamiętajmy, aby miał on odpowiedni rozmiar i nie było konieczności ustawiania na nim mebli – dzięki temu łatwiej będzie nam utrzymać go w czystości. Aby uniknąć jego przemieszczania się, warto umieścić pod spodem specjalne maty, które utrzymają go w miejscu nawet podczas dziecięcych zabaw. Wybierając wykładzinę lub dywan, warto również decydować się na te o krótszym włosiu, które nie będą dodatkowym siedliskiem roztoczy i alergenów. Na podłodze w pokoju dziecka często lądować będą okruchy, jedzenie oraz napoje – usunięcie ich z dywanu lub wykładziny, szczególnie jeżeli jest w jasnym odcieniu, może być dosyć kłopotliwe.

Panele i podłogi drewniane

Urządzając pokój dziecka, często decydujemy się na pokrycie podłogi panelami. Jest to wygodne rozwiązanie, umożliwiające łatwe utrzymanie pokoju w czystości. Nie każde panele będą jednak dobre dla malucha – wybierzmy te, które posiadają wszystkie konieczne atesty. Jest to równie ważne przy wyborze kleju i lakieru, którym są pokryte. Nie mogą one wydzielać szkodliwych oparów ani być niebezpieczne dla dzieci. Dużo zdrowszym dla najmłodszych rozwiązaniem jest wybór podłogi drewnianej. Sprawdzi się ona świetnie także w pokoju małego alergika. Jest równie wygodna w czyszczeniu jak panele, ale dodatkowo lepiej wpływa na stan powietrza w pokoju. Podłogę taką czyścimy jedynie wodą, ewentualnie delikatnym, dopasowanym do niej detergentem. W obu przypadkach należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w pokoju dziecka często coś upada lub się przewraca, co może skutkować tworzeniem się rys i zadrapań na powierzchni podłogi. Po kilku latach konieczna może okazać się jej wymiana na nową. Dziecko jest również bardziej narażone na stłuczenia, jeżeli przewróci się w trakcie zabawy. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest podłoga korkowa, która sprawdzi się idealnie w pokoju dziecka, ponieważ jest miękka, elastyczna, ciepła oraz tłumi dźwięki i amortyzuje w czasie upadków.

Przy wyborze materiałów na podłogę w pokoju dziecka najważniejsze jest zwrócenie uwagi na posiadane przez nie atesty oraz to, czy nie będą szkodliwe dla zdrowia malucha. Dobrze jest wcześniej zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy i wybrać podłogę bezpieczną oraz praktyczną, bo to na niej większość dzieciństwa spędzą nasze dzieci.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pokój dla ucznia
Pokój dla ucznia

Niewielki pokój dla dziecka

Niewielki pokój dla dziecka

Pokoik dla dziecka Dziecko wcale nie musi mieć dużego pokoju, aby dobrze sie w nim czuć - wystarczy kilka trików, aby pomieszczenie było funkcjonalne.

Pokój dla ucznia

Miejsce pracy ucznia

Miejsce pracy ucznia

Biurko w pokoju ucznia Biurko dla ucznia powinno być przede wszytskim funkcjonalne, a także wygodne. Jest to tak ważne, ponieważ dziecko spędzi przy nim z pewnością mnóstwo czasu.

Pokój dla ucznia

Oryginalne meble dla dziecka

Oryginalne meble dla dziecka

Meble i dodatki, które uwielbiają dzieci Dzieci kochają oryginalny wystrój wnętrz. Z pewnością docenią kolorowe, fantazyjne meble i dodatki.

Pokój dla ucznia

Fantazyjne meble dla dziecka

Fantazyjne meble dla dziecka

Oryginalny wystrój pokoju Dzieci uwielbiają fantazyjne meble, zabawki i inne przedmioty. Każdy maluch pokocha pokój z oryginalnym i kolorowym wystrojem.

Pokój dla ucznia

Funkcjonalne mieszkanie

Funkcjonalne mieszkanie

Urządzenie mieszkania Mieszkanie, w którym spędzamy przecież dużo swojego czasu, musi być praktyczne i funkcjonalne, ale również ładne.

Pokój dla ucznia

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Co dziecko może mieć w pokoju? Rodzic coraz częściej zastanawiają się, co ich dziecko może mieć w swoim pokoju. Czy pozwolić mu na telewizor lub konsolę do gier?

Pokój dla ucznia

Meble dla dziecka

Meble dla dziecka

Kolorowe meble dla dziecka Meble dla dziecka powinny być zarówno ładne, jak i wygodne. Kolorowych mebli nie może zabraknąć w pokoju malucha.

Pokój dla ucznia

Porządek u dziecka w pokoju

Porządek u dziecka w pokoju

Schludny pokój dziecięcy Utrzymanie porządku w pokoju u dziecka to nie jest prosta sprawa, jednak z pewnością są sposoby na to, by się udało.

Pokój dla ucznia

Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Artykuł sponsorowany Urządzenie pokoju dla nastolatka to bardzo trudne zadanie. Przede wszystkim dlatego, że dorastające dziecko (...) interesuje się sportem lub śledzi dokonania jednego z modnych zespołów muzycznych, pozwól, aby elementy...