Trwa ładowanie...

Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

Avatar placeholder
10.05.2017 21:06
Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?
Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

Sposób ogrzewania mieszkania czy domu jest kluczowym wyborem, jakiego trzeba dokonać bardzo często jeszcze przed wykonaniem projektu wnętrza. To znacząco wpływa na koszt remontu, a także wysokość rachunków. Właśnie ze względu na pożądaną ergonomiczność, ochronę środowiska i minimalizacje wydatków coraz popularniejsze staje się ogrzewanie podłogowe. Jest estetyczne, bardzo wydajne i pozwala zaoszczędzić na zimowych opłatach. Istnieje kilka rodzajów ogrzewana podłogowego: elektryczne, wodne i powietrzne. Które wybrać?

spis treści

1. Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą energii elektrycznej opiera się na prostym mechanizmie: pod podłogą umieszcza się kable grzejne, folie albo specjalne maty grzewcze, które są wykonane z materiału nagrzewającego się pod wpływem przepływającego przezeń prądu. Dzięki temu całość instalacji znajduje się pod podłogą, a w efekcie rozwiązanie to jest bardzo estetyczne.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego elektrycznego zasadniczo się od siebie różniące. Ogrzewanie podłogowe elektryczne bezpośrednie znajduje się tuż pod posadzką w warstwie zaprawy klejącej podłogi. Dzięki temu ciepło jest odczuwalne zaraz po włączeniu ogrzewania. Temperaturę można dowolnie ustawiać za pomocą termostatu albo ustawić ja na określonym poziomie, dzięki specjalnym czujnikom.

Natomiast ogrzewanie podłogowe elektryczne akumulacyjne wykorzystuje nieco inny mechanizm grzewczy. Kable umieszczone są ok. 7-10 cm pod warstwą betonowej wylewki, która stanowi swoisty akumulator. Instalacja nagrzewa się w czasie najniższych cen prądu przez kilka godzin, „ładuje” w ten sposób akumulator, który następnie stopniowo oddaje temperaturę. Nie ma więc możliwości sterowania temperaturą wewnątrz pomieszczenia, a jedynie zmniejszania lub zwiększania czasu nagrzewania akumulatora, czyli posadzki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"
Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które pozwala wiele zaoszczędzić
Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które pozwala wiele zaoszczędzić (123RF)

1.1. Ogrzewanie podłogowe elektryczne – zalety

Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest niewidoczna i nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń, jak kotły czy pompy grzewcze. W dodatku jej wykonanie zajmuje mało czasu i wymaga stosunkowo niedużych nakładów finansowych. Bardzo wartościowy, zwłaszcza dla alergików, jest również fakt, że ogrzewanie podłogowe elektryczne powoduje najmniejsze unoszenie się kurzu.

W dodatku ogrzewanie podłogowe elektryczne może być zamontowane na zewnątrz i na istniejących już posadzkach. Wykorzystanie prądu jako materiału grzewczego jest również praktyczne: nie ma obaw przed wyciekiem albo zamarznięciem instalacji.

1.2. Ogrzewanie podłogowe elektryczne – wady

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie generuje co prawda wysokich kosztów podczas montażu, ale w trakcie użytkowana już owszem. Znacznie podnosi ono wysokość rachunków za energię elektryczną. Nie ma też pełnej kontroli nad temperaturą pomieszczenia, zwłaszcza w przypadku ogrzewania podłogowego akumulacyjnego.

2. Ogrzewanie podłogowe wodne

Wodne ogrzewanie podłogowe to system złożony z instalacji grzewczej oraz rur wypełnionych ciepłą wodą, za sprawą której zwiększa się temperatura mieszkania. Rury są wykonane zwykle z tworzyw sztucznych albo metali i muszą być umieszczone na izolacji cieplnej, a następnie zalane jastrychem, na którym montuje się warstwę wykończeniową podłogi. To bardzo ważne, ponieważ po zamontowaniu wodnego ogrzewania podłogowego nie można już zmienić posadzki. Dlatego przed jego instalacją musi powstać projekt wnętrza.

Do poprawnego działania wodnego ogrzewania podłogowego potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła: kolektor słoneczny, piec centralnego ogrzewania, kocioł gazowy, pompa cieplna itd. W zasadzie można je połączyć z wszystkimi źródłami ciepła, które będą nagrzewały wodę. Ważne jest tylko, żeby nie dopuszczać do zbytniego spadku temperatury wody w rurach.

2.1. Ogrzewanie podłogowe wodne – zalety

Ogrzewanie podłogowe wodne jest zdecydowanie tańsze w eksploatacji niż elektryczne, a przy tym równie estetyczne, ponieważ może być całkowicie schowane pod podłogą. Ponadto może współpracować z rozmaitymi źródłami ciepła, np. kolektorami słonecznymi, co pozwala na dodatkowe oszczędności i nie nadweręża zbytnio rodzinnych finansów. Ważne jest również to, że dzięki ogrzewaniu podłogowemu wodnemu uzyskujemy równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu i możemy ją dowolnie regulować.

Nowoczesne rozwiązania w ogrzewaniu domu pozwalają na wygodne sterowanie temperaturą
Nowoczesne rozwiązania w ogrzewaniu domu pozwalają na wygodne sterowanie temperaturą (123RF)

2.2. Ogrzewanie podłogowe wodne – wady

Niestety jednak samo wykonanie instalacji jest dosyć kosztowne i wymaga dodatkowych źródeł zasilania. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo, że woda znajdująca się w rurach zamarznie, a wówczas koszty naprawy są bardzo wysokie. Nie ma też pełnego komfortu w dekorowaniu mieszkania z ogrzewaniem podłogowym wodnym. Nieodpowiedni dywan będzie zatrzymywał ciepło, a zły materiał pokrycia podłogi możne obniżać wydajność grzewczą.

3. Ogrzewanie podłogowe powietrzne

To nowatorski pomysł, który przyszedł do Polski wprost ze Szwecji. Zyskał już odpowiednie patenty i atesty, dlatego można go bezpiecznie wprowadzać do własnych projektów. Powietrzne ogrzewanie podłogowe polega na połączeniu płyty fundamentowej z system ogrzewania powietrzem funkcjonującym w obiegu zamknięty.

To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w wielkopowierzchniowych mieszkaniach, domach jednorodzinnych i budynkach takich, jak: szkoły czy hale sklepowe.

Zobacz także

3.1. Ogrzewanie podłogowe powietrzne – zalety

Powietrzne ogrzewanie podłogowe to najbezpieczniejszy i zarazem najbardziej ekologiczny system ogrzewania podłogowego. Nie ma obaw o zalanie mieszkania albo zniekształcenie podłogi w wyniku awarii ogrzewania podłogowego. Nie jest też koniecznie montowanie grzejników, które mogłyby zepsuć estetykę wnętrza, a ogrzewanie powietrzem powoduje równomierny wzrost temperatury w całym domu.

3.2. Ogrzewanie podłogowe powietrzne – wady

Montaż ogrzewania podłogowego powietrznego zostawia jednak wiele do życzenia. Konieczna jest instalacja drenażu opaskowego wokół fundamentu. Warto mieć na uwadze również, że takie ogrzewanie podłogowe sprawdzi się tylko w domach o bardzo dobrej izolacji termicznej. Nie będzie się również nadawało do ogrzania budynku z masywną konstrukcją.

4. Ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać?

Wybór ogrzewania podłogowego powinien być uzależniony przede wszystkim od projektu domu i funduszy właścicieli. Masywnych budynków nie sposób ogrzać instalacją wykorzystującą powietrze. Byłoby to również bezzasadne w domach starych, bez dobrej izolacji termicznej.

Jeśli kupujemy mieszkanie z drugiej ręki, warto przyjrzeć się dokładnie jego planowi, istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że nie wszystkie rodzaje ogrzewania podłogowego można w nim zainstalować. Z całą pewnością jednak „podłogówka” jest dobrym rozwiązaniem, które warto stosować.

Dzięki jej rozsądnemu zamontowaniu możemy sporo zaoszczędzić w przyszłości na rachunkach, a przy tym nie dewastować środowiska.

Polecane dla Ciebie