Trwa ładowanie...

Biokominek, czyli sposób na ocieplenie wnętrza

Avatar placeholder
Tatiana Naklicka 26.04.2019 10:09
Biokominek, czyli sposób na ocieplenie wnętrza
Biokominek, czyli sposób na ocieplenie wnętrza (123rf)

Biokominki można postawić w praktycznie każdym miejscu w domu. Ocieplają wnętrze i dodają uroku pomieszczeniom.

spis treści

1. Co to jest biokominek?

Biokominek może mieć szklaną lub metalową obudowę
Biokominek może mieć szklaną lub metalową obudowę ([Zdjęcie autorstwa Designvudu2 / CC BY-SA 3.0 croppedPath=)

Biokominek jest to rodzaj kominka opalanego płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu. Biokominki nie muszą być podłączane do przewodu kominowego. Biokominek nie wytwarza również dymu, a po wypaleniu miarki nie zostawia popiołu. Do korzystania z biokominka potrzebna jest jedynie sprawna wentylacja oraz regularne wietrzenie pomieszczenia.

2. Jak działa biokominek?

Zobacz film: "Biało-czarne mieszkanie"

Do zbiornika wmontowanego w biokominek należy wlać paliwo płynne lub żelowe, a następnie podpalić pojemnik specjalną zapalarką do biokominka. W trakcie spalania paliwa, ze zbiornika unoszą się opary. Chcąc zgasić płomień, należy zasłonić go zagaszarką lub poczekać, aż paliwo się wypali.

Biokominki są zazwyczaj wyposażone w specjalną zasuwę, dzięki której można regulować wielkość płomienia. Warto pamiętać, że w trakcie palenia, nie wolno dolewać paliwa do miarki. Tylko zimny zbiornik można napełniać płynem lub żelem.

3. Paliwo do biokominka

Paliwo do biokominka to tzw. biopaliwo, czyli bioetanol. Jest to bezpieczne paliwo, dlatego biokominek można postawić w niemal każdym miejscu w domu wolno stojącym lub w mieszkaniu. Biopaliwo jest dostępne w postaci płynnej lub żelowej. Bioetanol w żelu można kupić w specjalnych puszkach o objętości ok. 0,4 litra, które ustawia się w biokominku i podpala zapalarką.

Czas spalania paliwa żelowego wynosi 3 godziny. Natomiast płynne biopaliwo jest dostępne w sklepach w butelkach, które mają różną objętość. Przed kupieniem puszki z biopaliwem, warto sprawdzić, czy ma atest Państwowego Zakładu Higieny. Paliwo, które nie posiada atestu może wydzielać nieprzyjemny zapach. Natomiast biopaliwo z atestem pali się równomiernie i ma wysoki, bezwonny płomień. Cena biopaliwa waha się od 5 do 8 złotych za litr.

Przeczytaj także

4. Biokominek – aranżacje

Aranżacja pokoju z biokominkiem nada wnętrzu przyjemny charakter. Zazwyczaj biokominki są stawiane w salonach, w których najczęściej przebywamy, oglądamy telewizję i zapraszamy gości. Biokominek idealnie pasuje do nowoczesnego, surowego wnętrza. Ciepło biokominka w porównaniu z białymi, szarymi i czarnymi meblami pozwala odczuć przyjemną atmosferę.

Biokominki pasują również do wnętrz, w których pojawiają się cegły oraz drewno. Ciekawym rozwiązaniem jest także aranżacja futurystyczna z biokominkiem. Do białych mebli z żywymi elementami oraz chropowatych ścian idealnie będzie pasował futurystyczny biokominek.

Poza tym, jeśli telewizor wisi na ścianie w salonie, można wybrać biokominek stojący. Natomiast, jeśli telewizor stoi na szafce, warto umieścić biokominek na ścianie. Biokominki można postawić również na balkonie lub w ogrodzie.

5. Biokominek – ile kosztuje?

Cena biokominka waha się od 150 do 1500 złotych. Zazwyczaj koszt uzależniony jest od wielkości biokominka. Standardowe prostokątne biokominki, które mają wymiary 90x40 kosztują ok. 300-400 złotych. Przy zakupie biokominka warto pamiętać, że nie powinny być one jedynym źródłem ciepła.

Polecane dla Ciebie