Trwa ładowanie...

Podłoga w pokoju dziecka – propozycje

Avatar placeholder
12.05.2017 15:11
Podłoga w pokoju dziecka – propozycje
Podłoga w pokoju dziecka – propozycje

Dziecko najwięcej czasu przebywa w swoim pokoju. Idealnym miejscem do zabawy jest zazwyczaj podłoga. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią powierzchnię, na której upadek nie będzie bolesny.

spis treści

1. Podłoga w pokoju dziecka – jak wybrać?

Podłoga w pokoju dziecka powinna być:

  • łatwa do czyszczenia – warto wybierać detergenty, po których podłoga nie będzie śliska, tak aby maluch w rajstopkach czy śpioszkach się nie przewracał. Poza tym, warto wybrać taki materiał, z którego łatwo pozbyć się okruszków i kurzu;
  • miękka – na miękkiej podłodze dziecko będzie mogło swobodnie raczkować i bawić się zabawkami (klockami czy pluszakami);
  • odporna na zarysowania – dziecko często bawi się zabawkami, które rysują parkiet czy wykładzinę. Z tego względu warto wybrać podłogę, na której nie będą powstawały rysy;
  • kolorowa – biała podłoga w pokoju dziecka szybciej się brudzi, dlatego warto wybrać kolorowy materiał, na którym dziecko chętniej będzie się bawiło.

2. Podłoga w pokoju dziecka – rodzaje

2.1. Podłoga w pokoju dziecka – naturalne drewno

Podłoga w pokoju dziecka z naturalnego drewna jest najczęściej polecanym rodzajem powierzchni, ponieważ drewno jest ekologiczne, trwałe i bezpieczne. Podłoga z naturalnego drewna jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla alergików, ponieważ jonizuje powietrze i łatwo pozbyć się z niej kurzu, który może potęgować uczulenie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Rodzice najczęściej wybierają dąb oraz jesion. W razie remontu drewnianej podłogi warto wybierać klej i lakier z atestami. Poza tym, klej powinien być wodościeralny, tak by nie wydzielał nieprzyjemnego zapachu. Drewnianej podłogi w pokoju dziecka nie można polerować ani pastować, ponieważ maluch będzie się przewracał na śliskiej powierzchni.

Drewniania podłoga idealnie pasuje do kolorowych dzięcięcych mebelków
Drewniania podłoga idealnie pasuje do kolorowych dzięcięcych mebelków ([Zdjęcie croppedPath=)

2.2. Podłoga w pokoju dziecka – panele laminowane

Podłoga ułożona z paneli laminowanych w pokoju dziecka jest bardziej odporna na zarysowania niż drewno, dlatego rodzice często decydują się na zakup paneli. Poza tym, panele laminowane mogą mieć różne kolory oraz wzorki (motylki czy słoniki). Panele laminowane powinny posiadać atesty potwierdzające jakość materiału. Podłogę z paneli podobnie jak drewno można umyć mopem nasączonym wodą.

2.3. Podłoga w pokoju dziecka – podłogi korkowe

Podłoga korkowa w pokoju dziecka jest ciepła, miękka i cicha, dlatego nie wywołuje hałasu związanego z upadaniem ciężkich przedmiotów, a przewracające się dziecko nie zrobi sobie krzywdy. Podłoga korkowa jest antystatyczna, dlatego łatwo utrzymać ją w czystości.

2.4. Podłoga w pokoju dziecka – wykładziny elastyczne

Wykładziny elastyczne w pokoju dziecka są tańszym zamiennikiem podłóg drewnianych i laminowanych. Wykładzinę elastyczną łatwo utrzymać w czystości. Poza tym, jest antyalergiczna oraz miękka. Wykładzina tłumi również dźwięki upadających przedmiotów. Położenie w pokoju dziecka wykładziny charakteryzuje się także łatwością montażu.

2.5. Podłoga w pokoju dziecka – wykładziny dywanowe

Wykładziny dywanowe są miękkie. Stanowią również wygodne miejsce do zabaw i swobodnego raczkowania malucha. Wykładzina dywanowa położona na podłodze w pokoju dziecka powinna mieć filcowy podkład, który izoluje dziecko od zimnej posadzki. Pomimo, że wykładziny dywanowe są obecnie wykonywane z antyalergicznych materiałów, w które nie wbija się kurz i okruszki, warto je często odkurzać.

Warto wiedzieć:

2.6. Podłoga w pokoju dziecka – kolorowe dywany

Kolorowe dywany położone na podłodze w pokoju dziecka powinny mieć odpowiedni rozmiar, tak aby nie było potrzeby chować ich pod meble. Dzięki temu, dywan łatwiej będzie wyczyścić z kurzu. Pod dywanem można położyć również specjalne maty, które spowodują, że dywan nie będzie się przemieszczał.

Kolorowe dywany powinny mieć również krótkie włosie, żeby nie gromadziły się w nim alergeny oraz roztocza. Zalecane jest kupno dywanu wykonanego z akrylu i polipropylenu, ponieważ są miękkie, więc zamortyzują upadek dziecka w trakcie radosnych zabaw.

Polecane dla Ciebie