Trwa ładowanie...

Panele podłogowe - rodzaje i zastosowanie

Piękna podłoga to podstawa. Podłoga powinna być wykonana solidnie, z dobrych materiałów. Marzeniem wielu osób jest podłoga drewniana, jednak wiąże się to ze znacznymi kosztami. Na szczęście obecnie sklepy oferują nam szeroką ofertę paneli podłogowych.

Zobacz film: "Jak optycznie powiększyć niewielkie mieszkanie?"

Panele podłogowe można znaleźć w różnych kolorach, wzorach i fakturach. Można je dostać w różnej grubości, która bezpośrednio wypływa na jakość i cenę paneli podłogowych.

spis treści

1. Panele podłogowe - dopasowanie do pokoju

Wbrew pozorom wybór paneli podłogowych nie jest prosty. Zanim wybierzemy panele, zastanówmy się, w którym pokoju będą leżały. Panele podłogowe są rozwiązaniem dość uniwersalnym, jedynym ograniczeniem jest wilgotność panująca w pomieszczeniu. Ze względu na wilgoć odradza się położenie paneli podłogowych w łazience, ale jest to już możliwe w kuchni.

Obecnie można również znaleźć panele podłogowe, które wyglądem przypominają drewnianą deskę, a co ważne panele podłogowe są rozwiązaniem dużo tańszym.

Panele podłogowe są tanim i szybkim sposobem na odświeżenie wnętrza
Panele podłogowe są tanim i szybkim sposobem na odświeżenie wnętrza (123rf)

2. Panele podłogowe - finanse

Wybór paneli podłogowych pozwala sporo zaoszczędzić, tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na samodzielne położenie paneli podłogowych. Wówczas konieczny będzie jedynie zakup odpowiednich akcesoriów do montażu paneli podłogowych.

Wśród podstawowych rzeczy koniecznych do położenia paneli podłogowych należy wymienić folie i dobrze dobrany podkład. Podkładem pod panele podłogowe może być gąbka lub płyta izolacyjna, jednak ich grubość nie powinna przekraczać 3 mm.

ZOBACZ TAKŻE:

Samo położenie paneli podłogowych jest bardzo proste i nie wymaga żadnych narzędzi. Kładąc panele podłogowe, należy mieć również na uwadze odpowiedni kierunek kładzenia. Aby uniknąć zbyt dużych szczelin pomiędzy poszczególnymi panelami warto zacząć je kłaść prostopadle do okna.

Jeśli natomiast wybraliśmy panele z brzegami ściętymi w literę V, wówczas kierunek paneli podłogowych nie ma znaczenia, ponieważ i tak łączenia nie będą widoczne.

Jak urządzić pokój dla chłopca? Garść inspiracji
Jak urządzić pokój dla chłopca? Garść inspiracji [30 zdjęć]

zobacz galerię

Kupując panele podłogowe, nie należy też kierować się jedynie ceną. Weźmy pod uwagę, że panele podłogowe będą bardzo mocne eksploatowane, dlatego warto wydać na nie odrobinę więcej. Tanie panele podłogowe są dużo słabszej jakości i szybko się rysują, ponieważ najtańsze panele podłogowe mają bardzo małą odporność na ścieranie.

Przed zakupem paneli podłogowych należy dobrze wymierzyć powierzchnię. Jeśli natomiast pomieszczenie jest niewymiarowe, wówczas lepiej zamówić o ok.10 proc. paneli podłogowych więcej niż obliczono.

3. Panele podłogowe - pielęgnacja

Gdy położymy już panele, należy o nie odpowiednio zadbać. W pierwszej kolejności należy zapamiętać, że największymi wrogami paneli podłogowych są woda i piasek. Dlatego panele podłogowe nie nadają się np. do przedpokoju. Wilgoć i ziemia przynoszona na butach z zewnątrz sprawią, że nasze panele podłogowe zniszczą się w ekspresowym tempie.

Jak więc zadbać o panele podłogowe? Pamiętajmy, że woda w małych ilościach takich jak w czasie normalnego mycia podłogi nie zaszkodzi panelom podłogowym. Uważajmy jednak, aby wody nie było zbyt dużo, ponieważ szybko wniknie w szczeliny pomiędzy panelami podłogowymi i spowoduje uszkodzenia.

Panele podłogowe najlepiej przemywać wilgotną szmatką. Jeśli sięgamy po detergenty, nie używajmy tych z woskiem i o właściwościach ścierających.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.