Trwa ładowanie...

Odkurzacz niejedno ma imię - jak wybrać rozsądnie?

Odkurzacz piorący to dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie mieszkają alergicy, małe dzieci i zwierzęta. Dobrze radzi sobie z twardym podłożem, dywanami i tapicerką. Czym charakteryzuje się odkurzacz workowy, bezworkowy i automatyczny? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy odkurzacz do mieszkania, domu lub biura.

Zobacz film: "Co warto kupić? Odkurzacze-roboty"
spis treści

1. Tradycyjny odkurzacz workowy

Standardowy model odkurzacza to urządzenie poziome z rurą metalową bądź teleskopową. Wewnątrz znajduje się worek na zanieczyszczenia, stały albo wymienny (w bardziej zaawansowanych technologicznie modelach) - tekstylny lub papierowy. Jeśli jednym z domowników jest alergik, najlepszym rozwiązaniem jest wybór tradycyjnego odkurzacza z workiem jednorazowym.

Po jego zapełnieniu bowiem zbiornik na kurz po prostu wymienia się na nowy bez kontaktu z jego zawartością. Nieregularne wykonywanie tej czynności skutkuje zmniejszeniem siły ssącej urządzenia (maksymalna to 500 Watów), czyli mocy, z jaką zanieczyszczenia wciągane są do środka odkurzacza.

Odkurzacz workowy to wybór klasyczny - zamiast niego wybrać można np. odkurzacz piorący
Odkurzacz workowy to wybór klasyczny - zamiast niego wybrać można np. odkurzacz piorący (pixabay.com)

2. Odkurzacz bezworkowy

Odkurzacze bezworkowe (cyklonowe) są dość ekonomiczne – nie trzeba kupować jednorazowych worków na zmianę. Wystarczy systematycznie opróżniać i myć pojemnik na brud (im on większy, tym dłuższe każdorazowe odkurzanie), sierść zwierząt i kurz po każdym użyciu, aby pozbyć się resztek efektów sprzątania ze ścianek. Siła ssania sprzętu nie jest uzależniona od poziomu zapełnienia zbiornika na nieczystości, co jest dużą zaletą odkurzacza bezworkowego.

Odkurzacz bezworkowy pracuje na zasadzie systemu cyklonu, bowiem zasysane drobinki kurzu i pyłki oddzielane są od wydmuchiwanego powietrza, które pozostaje czyste. Jest to dobre rozwiązanie dla alergików (można także wybrać odkurzacz z filtrem wodnym), jednak koszt zakupu nieco przewyższa tradycyjny sprzęt workowy, a sam odkurzacz jest od niego cięższy i większy.

3. Odkurzacz piorący

Na odkurzacz piorący powinny zdecydować się przede wszystkim rodziny alergików i z małymi dziećmi. Czyści on zarówno na sucho (jedynie z zastosowaniem filtra wodnego), jak i na mokro. Mechanizm jego działania bazuje na dwóch oddzielnych pojemnikach na czystą oraz brudną wodę.

Wytwarzaną przez odkurzacz parę lub pianę nakłada się urządzeniem na zabrudzenia na wykładzinach, dywanach, tkaninach obiciowych bądź tapicerce, a następnie zbiera się ją. Aby w sprzęcie nie rozwijały się szkodliwe bakterie i wirusy, po każdym użyciu odkurzacza piorącego trzeba starannie umyć i wysuszyć części wchodzące w kontakt z płynem i detergentami.

Przeczytaj także

4. Odkurzacz automatyczny

Odkurzacz automatyczny to bezprzewodowy robot sprzątający, bezworkowy, z niewielką siłą ssącą, idealny do podłóg czy chodników. Akumulator ładuje się w stacji dokującej, a część modeli potrafi po skończonej pracy wrócić do niej samodzielnie nawet po rozładowaniu się baterii. Zanieczyszczenia usuwa się z plastikowego pojemnika.

Odkurzacze automatyczne pracują same, dość cicho, w sposób chaotyczny (zmieniając kierunek ruchu po kontakcie z przeszkodą) bądź uporządkowany (poruszając się po linii prostej). Intuicyjny system umożliwia ich sterowanie za pomocą pilota.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.