Trwa ładowanie...

Trwałe i modne płytki podłogowe

Avatar placeholder
11.05.2017 21:46
Trwałe i modne płytki podłogowe
Trwałe i modne płytki podłogowe

Płytki podłogowe to trwały i elegancki sposób na podłogi w mieszkaniu. Lecz zanim wybierzemy płytki, które nas zaintrygują barwą, warto też spojrzeć na nie od strony praktycznej. Zwróćmy chociażby uwagę, na klasę płytki, na jej wytrzymałość oraz na właściwości materiału, z którego zostały zrobione.

spis treści

1. Płytki podłogowe – rodzaje

Najbardziej powszechne płytki podłogowe w polskich domach to gres i terakota. Oprócz tego ciekawym pomysłem są luksusowe płytki winylowe, od wielu lat wciąż bardzo popularne na zachodzie.

Płytki ceramiczne (gres i terakota) powstają w wyniku połączenia ze sobą gliny, krzemionki i topników. Do tak przyrządzonej masy, dodaje się barwniki, w zależności od tego, jaki kolor chcemy uzyskać. Gama jest nieograniczona. Całość musi wyschnąć, następnie powstałą masę poddaje się temperaturze 1000-1400°C.

Płytki ceramiczne to jedne z najpopularniejszych płytek podłogowych
Płytki ceramiczne to jedne z najpopularniejszych płytek podłogowych (123RF)

2. Płytki podłogowe – terakota

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Płytki terakotowe mają szkliwioną powierzchnię, co nadaje im szczególną gładkość. Można też wybierać między wariantem matowym i błyszczącym. Terakota dobrze sprawdza się w stosowaniu nie tylko w domu - w kuchni, czy przedpokoju - ale i na zewnątrz, na balkonie czy tarasie. A wszystko przez jej niską nasiąkliwość.

Jeśli chcemy ułożyć terakotę na zewnątrz, warto zastosować się do paru wskazówek. Jeśli na spodzie płytek są umieszczone bruzdy, możemy być pewni, że będą one dobrze trzymały się podłoża, a co za tym idzie – idealnie pasują do ułożenia na zewnątrz. Przy umieszczaniu płytek podłogowych na zewnątrz, pamiętajmy o dużej amplitudzie temperatur, która daje się we znaki materiałom – rozszerzając je i kurcząc. Dlatego spoiny powinny być odrobinę szersze. Optymalna wartość szerokości spoin to koło 1 cm. Mądrym pomysłem będzie też użycie elastycznego kleju i zaprawy.

3. Płytki podłogowe – gres

Płytki gresowe odznaczają się wręcz ekstremalnie niską nasiąkliwością, mniejszą niż terakota. Są też solidniejsze i mało podatne na ścieranie. Zalety te są konsekwencją odpowiedniej kompozycji składu masy gresowej oraz formowania jej poprzez prasowanie. Posiadają jednak dużą wadę – ze względu na fakt, że są niemalże twarde jak skała – płytkę gresową ciężko przeciąć albo przewiercić. Może to przysporzyć trudności przy instalacji różnych domowych urządzeń.

Płytki gresowe są twarde jak skała i wyglądają oszałamiająco
Płytki gresowe są twarde jak skała i wyglądają oszałamiająco (123RF)

Gres występuje w dwóch formach - są to gres szkliwiony i naturalny.

3.1. Gres szkliwiony

Wygląda niemalże jak terakota, ale jego klasa jest o wiele wyższa. Ma przewagę pod względem nasiąkliwości i twardości. Często w sklepach możemy zobaczyć gresowe płytki szkliwione, na których umieszczone są różne ozdobne wzory. Pamiętajmy, że ozdoby naniesione na płytki z czasem ulegną wytarciu, co obniży estetykę płytek podłogowych.

3.2. Gres naturalny

Jest bardzo odporny na ścieranie, a na dodatek twardością nie ustępuje granitowi. Dzięki jednolitej strukturze, w przeciwieństwie do gresu szkliwionego, nawet wytarcie wierzchniej warstwy płytki podłogowej nie oddziałuje znacząco na jej wygląd. Ponadto naturalny gres odznacza się bardzo niską nasiąkliwością.

Płytka z gresu naturalnego nie jest bez wad, chropowata powierzchnia z łatwością ulega zabrudzeniu. Możemy wyzbyć się tej wady, wybierając gres naturalny z polerowaną powierzchnią. Wtedy musimy się liczyć z tym, że nasiąkliwość wypolerowanego materiału będzie większa, a odporność na ścieranie mniejsza, co może spowodować zmatowienie gresu.

4. Płytki podłogowe winylowe

Podłoga winylowa LVT nadaje szyku i elegancji, a przy tym jest bardzo trwała, łatwa w zamontowaniu, a plamy się jej nie trzymają
Podłoga winylowa LVT nadaje szyku i elegancji, a przy tym jest bardzo trwała, łatwa w zamontowaniu, a plamy się jej nie trzymają (staticflickr.com)

Luksusowe płytki winylowe LVT (luxury vinyl tiles) to nowość na polskim rynku, która szybko podbija serca wielu ludzi, a na zachodzie od dawna cieszy się dużą popularnością. Do tej pory podłogi LVT, poprzez skojarzenie z wykładzinami PVC, były traktowane po macoszemu poprzez konotacje z brakiem poczucia estetyki.

Płytki winylowe przede wszystkim cenione są za niespotykaną trwałość. Jest to zasługa sposobu laminowania pod ciśnieniem oraz wierzchniej warstwy winylu o grubości 1 mm. Sprawia to, że są praktycznie całkowicie odporne na zarysowania i uszkodzenia. Co więcej płytki winylowe są zadziwiająco odporne na wodę, chemię i czynniki zewnętrzne.

Wielką zaletą LVT jest też nieograniczona możliwość kompozycji kolorów. Może idealnie imitować bardzo drogie i egzotyczne materiały, np.: heban czy marmur. Albo może być spełnieniem naszych marzeń o metalowej podłodze jak np. w statku kosmicznym. Płytki winylowe doskonale naśladują również strukturę takich materiałów, jak: drewno, kamień czy ceramika. Jest to możliwe dzięki błonie fotograficznej, zatopionej między warstwami tworzywa.

Oprócz tego, płytki podłogowe z winylem są ciepłe oraz antyelektrostatyczne – docenimy to, chodząc boso lub mając małe dzieci. Ważna cechą jest też ich cichość oraz efektowność tłumienia hałasów, np.: spadających przedmiotów, kroków domowników. Panele LVT można szybko ułożyć, nie tracąc przy tym czasu na przygotowanie podłoża oraz bez problemu wymienić w czasie remontu jeden element, jak i całą posadzkę. Łatwo je utrzymać w czystości – wystarczy przetrzeć na mokro.

5. Płytki podłogowe – styl marokański

Płytki marokańskie są bogate w przeróżne barwy i symetryczne figury
Płytki marokańskie są bogate w przeróżne barwy i symetryczne figury (123RF)

Jest to propozycja dla osób lubiący przepych – styl marokański charakteryzuje się bogactwem wzorów i kolorów. Każda osobna płytka wygląda jak szkiełko w kalejdoskopie, jest na niej co najmniej pięć kolorów, które, na tej samej płytce, mają jeszcze po kilka odcieni. Krawędzie płytek najczęściej posiadają nieregularny kształt. Jeśli zdecydujemy się na płytki w stylu marokańskim, postarajmy się o meble w jednym kolorze oraz zrezygnujmy z ozdób – inaczej w lawinie kolorów i kształtów można poczuć się nieco skonfundowanym.

zobacz także:

6. Płytki podłogowe – klasy

Co oznaczają poszczególne klasy płytek podłogowych?

  • Klasa 0 - płytki z tej grupy nie nadają się na wykładania posadzek podłogowych.
  • Klasa 1 - płytki z tej grupy nadają się do pomieszczeń, w których chodzimy boso albo w miękkim obuwiu, w którym chodzimy tylko po domu (wystrzegamy się czynników mogących spowodować zarysowanie, np: piasek).
  • Klasa 2 - płytki należące do tej grupy można stosować w miejscach, gdzie chodzimy w miękkim obuwiu oraz występuje mało czynników ściernych, np: pokój dzienny.
  • Klasa 3 - płytki z tej grupy stosujemy w miejscach, ww których chodzimy w butach, np: korytarze, hole.
  • Klasa 4 - płytki tej klasy stosujemy w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia ze stosunkowo dużym natężeniem ruchu pieszych (korytarze, sklepy, salony wystawowe).
  • Klasa 5 - płytki należące do tej klasy, przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach, w których natężenie ruchu jest bardzo duże - będą to głównie miejsca użyteczności publicznej, np: centra handlowe, hotele, urzędy, lotniska.
Polecane dla Ciebie