Kwiaty na balkon - jakie wybrać i jak o nie dbać?
Kwiaty na balkon południowy to także byliny: kolorowe macierzanki, rozchodniki, rojniki oraz piękne trawy niskich gatunków, takie jak kostrzewy. Miejskie balkony i tarasy efektownie zdobią również lawenda i zioła w doniczkach. Należy wybierać rośliny o płytkim systemie korzeniowym, takie jak majeranek, cząber, mięta, bazylia czy tymianek.
1. Kwiaty na słoneczny balkon
Podczas wyboru kwiatów na balkon warto wiedzieć, czy położony jest on od strony południowej czy północnej, a w bezpośrednim sąsiedztwie nie znajduje się żadne drzewo, które zasłaniałoby słońce. Większość gatunków roślin da się przyzwyczaić do pełnego naturalnego światła. Kwiaty kwitnące lubią stanowiska słoneczne i rosną tu najbujniej, natomiast gatunki z ozdobnymi liśćmi mogą pięknie prezentować się również w półcieniu. Kwiaty można także dobrać do klasycznych mebli na taras lub balkon albo supermodnych mebli z palet.
Należy pamiętać, że silne nasłonecznienie, zwłaszcza podczas upałów, sprawia, że kwiaty balkonowe podlewa się nawet dwukrotnie w ciągu dnia, zanim promienie słoneczne dotrą do balkonu i późnym wieczorem. Dodatkowo warto nawozić je co tydzień produktem dobranym do pielęgnacji kwiatów na balkon.
Przeczytaj także
Jakie kwiaty dobrze rosną na słonecznych balkonach?
- Pelargonia;
- Werbena;
- Scewola;
- Diascia (diaskia);
- Angelonia;
- Sanwitalia rozesłana (polegnatka);
- Złocień krzewiasty (Srebrzeń/Argyranthemum frutescens);
- Heliotrop;
- Smagliczka nadmorska;
- Petunia;
- Surfinia;
- Calibrachoa (Million Bells);
- Begonia;
- Lantana;
- Bakopa (Sutera);
- Uczep różowaty;
- Stokrotka afrykańska (Osteospermum);
- Wilczomlecz.
Z gatunków jednorocznych do uprawy na południowych balkonach na uwagę zasługują długo kwitnące nasturcje (kogutki), aksamitki, cynia, szałwia, nemezja, wilec czy fasola ozdobna. Spośród krzewów wieloletnich polecane są światłolubne berberysy, tawuła japońska, a także karłowate drzewka iglaste, jak np. jałowce płożące, cyprysiki, czarne świerki.
2. Kwiaty na zacieniony balkon
Co posadzić na balkonie północnym lub wschodnim i parapecie wewnętrznym? Warto wybrać kwiaty na balkon, które są roślinami cieniolubnymi, takimi jak:
- Begonia (rośnie tu dobrze, ale nieco wolniej niż na słońcu);
- Niecierpek;
- Hortensja;
- Barwinek;
- Bluszcz oraz winobluszcz;
- Niezapominajka;
- Fuksja;
- Stokrotka;
- Rumianek;
- Pierwiosnek;
- Kroplik (Mimulus);
- Lobelia przylądkowa;
- Skrętnik „Blue Fountain”;
- Koleus;
- Trzykrotka;
- Zielistka domowa;
- Żurawka;
- Tiarella;
- Gajowiec żółty;
- Runianka japońska;
- Świerk biały;
- Cis;
- Choina kanadyjska.
Kwiaty na balkonie wschodnim lub północnym mają dostęp do delikatnie rozproszonego światła przez cały dzień. Powietrze nie jest tam takie suche, nie wieją silne wiatry, nie ma ryzyka przymrozków (można wybrać na balkon trwałe i modne płytki podłogowe), a rośliny nie przegrzewają się nawet w upały. Można je podlewać nieco rzadziej niż kwiaty na dobrze nasłonecznionym balkonie południowym, zawsze już odstałą, niezbyt zimną wodą (łatwo o szok termiczny). Nie wolno jednak zapominać o podlewaniu gatunków zimozielonych także w najchłodniejszych miesiącach w roku, gdyż ich korzenie same nie pobiorą wody z zamarzniętej ziemi. Pierwsze wiosenne przymrozki im nie zaszkodzą, ponieważ nie zdąża jeszcze obudzić się do życia w zacienionym miejscu. Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych są łatwe w utrzymaniu.