Parapety wewnętrzne - jakie wybrać?
Parapet zewnętrzny budynku pełni funkcję okapu – spadek płaszczyzny pozwala deszczówce nie gromadzić się u dołu okien. Wewnątrz budynku parapet również pełni ważne funkcje. Tradycyjnie grzejniki mieszczą się we wnękach pod oknami. Ciepło jakie wydzielają kieruje się ku górze, co sprawia, że góra wnęki może ciemnieć. Parapet to maskuje i dodatkowo kieruje ciepłe powietrze ku pomieszczeniu.
1. Parapet wewnętrzny – dostępne materiały
Parapety wewnętrzne są wpojone w tynk, więc należy o nich pomyśleć już kiedy powstaje zarys aranżacji wnętrza. Okna wybieramy już na etapie projektu architektonicznego i do nich powinniśmy dopasować parapety.
Kluczowe cechy parapetu okiennego to estetyka i trwałość powierzchni. Parapet jest płaski, zatem ścieranie go na mokro, usuwanie nadmiaru roślin z kwiatów czy nawet suszenie prac plastycznych dzieci nie może wpływać na powierzchnie.
1.1. Parapet drewniany
Drewniany parapet wewnętrzny to piękny element wnętrza o wystroju tradycyjnym lub modnym prowansalskim. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu lub impregnacji – intensywniejsza eksploatacja nie powinna mu zaszkodzić. Obecnie jest to nie zwykła deska, tylko drewno klejone z kilku warstw, co zapobiega wypaczeniom i wpływowi zmiennych temperatur. Najtańsza jest sosna, a najdroższe – drzewa egzotyczne. Trwała i korzystną finansowo opcją będzie parapet dębowy lub bukowy. Parapet możemy pomalować na wybrany kolor.
1.2. Parapet z laminatu, płyty MDF albo płyty postformingowej
Laminat, MDF lub płyta postformingowa (inaczej wiórowa z laminatem HPL z zaokrąglonymi krawędziami) – niedroga imitacja drewna pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale wybór takiego parapetu trzeba dobrze przemyśleć. Obecnie laminat jest trwalszy niż kiedyś, jednak posłuży nam krócej, jeśli parapet będzie zalewany wodą lub będziemy na nim kłaść ostre przedmioty. Jego powierzchnia jest jednobarwna lub imituje kamień bądź drewno.
1.3. Parapet z PCV
Najprostszy parapet z PCV to uniwersalne i najtańsze rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie „zniszczyć” współczesnym wyglądem takiego parapetu klimatycznego wnętrza. To doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń biurowych, gospodarczych itp. Parapet z PCV występuje w wielu kolorach.
1.4. Parapet z płytek
Parapet wewnętrzny w kuchni i łazience można pokryć tymi samymi płytkami co ściany i podłogę. Uwaga jednak na delikatne szkliwo – nie każda płytka nada się na intensywnie użytkowany parapet.
1.5. Parapet z kamienia lub marmuru
Popularne parapety robi się z granitu, który jest odporny na zarysowania i zabrudzenia, a także stosunkowo tani. Wybór kamieni na parapety wewnętrzne jest obecnie bardzo duży. W tym przypadku istnieje ryzyko ukruszenia parapetu w transporcie, ale na rynku jest obecnie sporo kamieni sztucznych jak konglomerat, aglomarmur czyli konglomerat marmurowy, lastryk albo mineralny kompozyt. Są bardziej odporne na zabrudzenia i oczywiście trwalsze.
Najpiękniejszy i najbardziej wystawny materiał z jakiego możemy zafundować sobie parapet to oczywiście marmur. Warto pamiętać że wewnętrzne parapety z kamienia czyścimy specjalnymi środkami. Choć kamień jest trwały, środki chemiczne mogą oszpecić strukturę kamienia.
Przeczytaj także
2. Parapet wewnętrzny – jaki kolor?
Podstawową zasadą doboru parapetu wewnętrznego jest to, aby nie dominował on we wnętrzu. Powinien być niemal niewidzialny. To ważne zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy wzór parapetu kamiennego lub kolor drewnianego. Zarówno duży wzór kamienny, jak i np. ciepła barwa bejcy do drewna w pomieszczeniu o zimnych barwach będą złym pomysłem.
Parapet wewnętrzny do ciemnych okien drewnianych lub z ciemnego PCV. W takim przypadku rzadko daje się parapety bardzo jasne – najczęściej dobieramy je pod kolor okien lub ścian. Ciemne okno, w połączeniu np. z zieloną ścianą, będzie stanowiło zbyt ciemne tło dla jasnego parapetu, który w takim układzie będzie bardzo rzucał się w oczy.
Z kolei parapet do jasnych okien, możemy dobrać zarówno jasny, jak i ciemny. Wszystko zależy od naszego założenia. Planując dobór parapetów należy rozważyć to, czy chcemy aby kontrastowały z otoczeniem, czy nie. O ile możemy wybrać ciemny parapet do jasnego okna np. z PCV, to we wnętrzu, które będzie w całości utrzymane w jasnych barwach czarny parapet odpada. Jeśli na przykład skusiliśmy się na marmur i jasne okna – wybierzmy jasny kolor o nieznacznej strukturze.
3. Parapet wewnętrzny a grzejnik
Dobór parapetów dobrze jest zsynchronizować z doborem grzejników. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, kolor grzejników dobieramy razem z oknami i parapetami. Ciemne tło ściany i parapetu będzie zanadto eksponować np. biały kaloryfer.