Trwa ładowanie...

O czym warto wiedzieć, wybierając karnisze?

Karnisze zmniejszają ilość promieni słonecznych, które wpadają do pokoju, stanowią idealne wykończenie ramy okiennej oraz osłaniają przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.

Zobacz film: "Jakie okna wybrać do domu?"

spis treści

1. Karnisze – jak wybrać najlepsze?

Przed wyborem karnisza, warto się zastanowić, co ma być na nich umieszczone: firanki, zasłonki, a może firanki i zasłonki. Kolejnym ważnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest miejsce zamontowania karnisza (ściana czy sufit) oraz wielkość nadproża. Jeśli okna są nisko usytuowane, warto wybrać karnisze szynowe (przesuwne), które rozjaśnią wnętrze.

Z kolei w dużych pokojach sprawdzą się karnisze drążkowe. W przypadku nietypowych okien (okrągłych czy w kształcie rombu) można wykorzystać łuki oraz przedłużki drążków, które nadadzą wnętrzu specyficzny wygląd. Karnisze warto również dobrać do stylu pokoju np. karnisze z ozdobną końcówką ożywią pozbawione dużej ilości mebli i gadżetów wnętrza. Przy wyborze karnisza warto również zwrócić uwagę na kolor i fakturę, które dominują w danym pokoju.

Przeczytaj także

Jeśli ktoś nie może zdecydować się, czy wybrać karnisz podwójny czy pojedynczy, powinien wybrać karnisz z podwójnymi wspornikami, na którym można zamontować również drugi karnisz.

2. Karnisze – podział ze względu na szerokość

Karnisze można podzielić ze względu na grubość rurek oraz końcówek. Cienkie karnisze (do 16 mm) pasują do małych okien (poniżej trzech metrów), na których nie będą wisiały masywne zasłony. Natomiast szersze karnisze (ok. 19 mm) są uniwersalne, dlatego sprawdzą się zarówno przy małych jak i dużych oknach.

3. Karnisze – podział ze względu na materiał

3.1. Karnisze metalowe

Metalowe karnisze idealnie sprawdzą się w łazience
Metalowe karnisze idealnie sprawdzą się w łazience ([Zdjęcie autorstwa F Delventhal / CC BY 2.0 croppedPath=)

Karnisze metalowe mogą być błyszczące lub matowe. Są bardzo wytrzymałe. Można je również przyciąć i dopasować do wnętrza, w którym mają być zamontowane. Tkanina zawieszona na metalowych karniszach może wydawać piskliwy dźwięk przy przesuwaniu. Metalowe karnisze pasują do surowych wnętrz.

3.2. Karnisze drewniane

Drewniane karnisze nie wydają dźwięku. Można je dostać w różnych odcieniach, dlatego osoby, które mają drewniane podłogi często decydują się na karnisze dopasowane fakturą i kolorem do wnętrza. Karnisze drewniane sprawdzą się idealnie w przestronnych pokojach, ponieważ mogą optycznie zmniejszać niewielkie pomieszczenia. Karnisze drewniane będą pasowały do wnętrza rustykalnego lub urządzonego w stylu vintage.

3.3. Karnisze plastikowe

Karnisze plastikowe (karnisze szynowe) idealnie sprawdzą się w sytuacjach, kiedy ktoś zechce przyczepić karnisz tylko do połowy okna lub ma małe okienko. Idealnie nadają się do okien, które mają nadproża lub łuki. Posiadają również ozdobne osłony, które można dopasować do wnętrza.

3.4. Panele okienne

Panele okienne są bardzo efektywnymi rodzajami karniszy, które mogą podzielić przestrzeń oraz zasłonić okno. Zazwyczaj panele są rozmieszczone na kilku torach, dlatego delikatnie filtrują światło słoneczne. Panele okienne bardzo łatwo wymienić, ponieważ tkaniny są zazwyczaj przyczepiane na rzepy.

Panele okienne są bardzo efektownymi rodzajami karniszy, które mogą podzielić przestrzeń oraz zasłonić okno. Zazwyczaj panele są rozmieszczone na kilku torach, dlatego delikatnie filtrują światło słoneczne. Panele okienne bardzo łatwo wymienić, ponieważ tkaniny są zazwyczaj przyczepiane na rzepy.

4. Jak zamontować karnisze?

Do zamontowania karniszy potrzebne są: wsporniki; drążek; drobne elementy do zwieszenia zasłony (agrafki czy żabki); dekoracyjne końcówki.

Wsporniki stabilizują drążki, na których umocowany jest karnisz. Wsporniki różnią się od siebie sposobem podtrzymywania rury (otwarte i zamknięte) oraz sposobem montażu (montowane na ścianie, między ścianami oraz do sufitu). Można także wyróżnić wsporniki pojedyncze, które przytrzymują jeden drążek, oraz podwójne.

Odległość karnisza od górnej krawędzi okna powinna wynosić minimum 5 cm, tak aby nie mieć problemu z jego otwieraniem. Natomiast odległość między drążkiem a szyną powinna wynosić między 10 a 20 cm. Przed rozpoczęciem montażu warto zaznaczyć ołówkiem na ścianie wszystkie odległości. Warto również użyć poziomicę, dzięki której karnisz będzie zawieszony równo. Po przymocowaniu wspornika i przyłożenia drążka, montuje się drugi wspornik.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.