Trwa ładowanie...

Meble z palet - DIY dla początkujących

Wielu z nas marzy o ciekawym i jednocześnie nowoczesnym wnętrzu. Do niedawna ciekawy wystrój mieszkania czy domu kojarzył się z dużym nakładem finansowym. Jednak w ostatnim czasie coraz popularniejsze stały się tańsze rozwiązania, które nadają wnętrzom niesamowitego charakteru. Mowa o meblach wykonanych z palet. Meble z palet są gwarancją oryginalnego stylu. Wykonując meble z palet, będziemy mieć pewność, że posiadamy coś niepowtarzalnego i bardzo efektownego.

Zobacz film: "Światowy rynek palet w rękach Polaków"
spis treści

1. Meble z palet - styl eko

Wykonanie mebli z palet jest bardzo tanie. Wynika to z niskiej ceny drewnianych palet. Na skupie paletę można kupić za ok. 20-50 zł. Do ceny palety należy doliczyć koszt innych materiałów jak papier ścierny, gwoździe etc.

Wykonywanie mebli z palet jest związane z rosnącą świadomością ludzi na temat ekologii. W dużych miastach meble z palet stały się odpowiedzią na potrzebę recyclingu i szukania nowego zastosowania dla różnych przedmiotów. Stając przed wyborem kupować nowe meble, czy zrobić je samemu, ludzie coraz częściej decydują się na wykonanie mebli z palet samodzielnie.

Największym plusem mebli z palet jest fakt, że nie wymagają one poświęcania kolejnych drzew na produkcję mebli. Meble z palet są zatem produktem ekologicznym, ponieważ wykorzystujemy już ścięte drzewa. Dla jednych samodzielnie wykonane meble to powód do domu, a inni uważają, że takie meble mają duszę.

Jak urządzić pokój dla chłopca? Garść inspiracji
Jak urządzić pokój dla chłopca? Garść inspiracji [30 zdjęć]

zobacz galerię

2. Meble z palet - stolik

Stolik z palet jest bardzo prostym w wykonaniu meblem. Stolik z palet daje niesamowity efekt. Do jego wykonania potrzebujemy czterech kółek obrotowych (dwa z hamulcem), 16 wkrętów i podkładek, impregnat oraz lakier, bejce lub farbę w zależności od tego, jak chcemy wykończyć nasz mebel. Do wykonania tego mebla z palet konieczne będą również takie narzędzia jak: wkrętarka, papier ścierny do drewna (grubo- i drobnoziarnisty), a także szlifierka, młotek i pędzel do malowania.

Najpierw musimy oczyścić paletę oraz wyrównać jej powierzchnię papierem ściernym lub szlifierką. Gdy przygotujemy paletę, należy ją zaimpregnować. Kolejnym etapem jest wykończenie. Gdy spód palety przeschnie, należy się wziąć za przykręcanie kółek. Należy je najpierw przymierzyć i dopiero wtedy zacząć przykręcać. Jeśli stolik jest zbyt niski, można dołożyć jeszcze jedną paletę. Wierzch stołu z palet wykańczamy według własnego uznania. Może do tego posłużyć np. dobrze przycięta szybka.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Meble z palet - cena

Cena mebli z palet zależy od sposobu ich wykończenia. Sama paleta jest tania, jednak to jakich materiałów użyjemy, wpływa na finalną cenę mebli z palet. Stolik według powyższej instrukcji może kosztować jedynie 100 zł, ale jeśli postawimy na drogie materiały, to cena może wynieść nawet 1000 zł.

Pomimo wszystko wykonywanie mebli z palet może się okazać praktycznym hobby, które może z czasem przerodzić się w całkiem dobrze prosperujący biznes. Najważniejsze to mieć otwarty umysł, a paletę potraktować jako punkty wyjścia. Paleta niczym nas nie ogranicza, możemy z niej zrobić każdy mebel. Wystarczy dobry projekt, czas i odrobina umiejętności.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.