Trwa ładowanie...

Jak praktycznie zaplanować przestrzeń w mieszkaniu?

Avatar placeholder
Magda Piestrzyńska 03.07.2019 11:26
Jak praktycznie zaplanować przestrzeń w mieszkaniu?
Jak praktycznie zaplanować przestrzeń w mieszkaniu? (123rf)

Obecnie mamy do czynienia z różnymi trendami w kwestii projektowania i aranżacji wnętrz. Własne mieszkanie możemy urządzić zgodnie z osobistym uznaniem. Niezależnie od wybranej stylistyki ważne jest jednak, aby było ono przestronne i rozplanowane w taki sposób, by jego użytkowanie posiadało walory praktyczne. W mieszkaniach o dużym i niewielkim metrażu możemy osiągnąć pożądany końcowy efekt, stosując określone zasady.

1. Kolory a ocena wystroju

Na odbiór wizualny pomieszczenia silnie wpływa jego

kolorystyka . Jasne ściany sprawiają, że wnętrze wydaje się większe. Jest to szczególnie ważne w pokojach o niewielkiej powierzchni. Nie oznacza to jednak, że ich właściciele skazani są tylko na pastele, beże, popiele i biel. Gdy zależy nam na nasyconych barwach, możemy pomalować w tym kolorze jedną ścianę, osiągając przy tym ciekawy efekt kontrastu. To samo dotyczy fototapety czy szablonów ozdobnych . Nawet jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju alternatywy, warto trzymać się raz przyjętej tonacji czy koncepcji, by całe mieszkanie wydawało się spójne, a przez to estetyczne. Podłogi i drzwi powinny komponować się z powyższym wyborem. Mniejsze mieszkania dobrze jest wyposażyć w drzwi rozsuwane lub zupełnie z nich zrezygnować. W przypadku okien – swoją funkcję spełnią stylowe rolety. W większych pokojach można pozwolić sobie na bogato zdobione drzwi, parapety czy dodatki oraz ciężkie zasłony i firanki. Oczywiście jeśli jest to zgodne z wizją nas jako projektantów.

2. Umeblowanie w przestronnym wnętrzu

Abstrahując od tematu wielkości przestrzeni, którą dysponujemy, praktycznym rozwiązaniem są wnękowe szafy z lustrami. Duże lustro pasuje również jako element dekoracyjny kompaktowego mieszkania, sprawiając wrażenie, iż zagospodarowana powierzchnia jest większa niż ma to miejsce w rzeczywistości. W przypadku wyboru mebli, warto kupić te, które charakteryzują się mobilnością, są wielofunkcyjne lub w razie potrzeby można umieścić jeden pod drugim. Wartość praktyczną posiadają także stoły z rozkładanym blatem czy składane krzesła. Ozdobne akcesoria czy rośliny zielone nie powinny stać w wąskich przejściach pomiędzy pomieszczeniami lub meblami. Można umieścić je na ścianach, pomiędzy oknami lub na wolnej przestrzeni trudniej ustawnych ścian.

Zobacz film: "Co warto kupić? Oczyszczacze powietrza"

W sypialni, oprócz odpowiedniej wielkości łóżka, powinny zmieścić się szafa i lustro. W zależności od osobistych preferencji oraz możliwości, którymi dysponujemy jest to również miejsce na toaletkę, biurko czy telewizor. W pokoju dzieci, jeśli to konieczne, by zyskać więcej miejsca, można wstawić łóżko piętrowe. Gdy dysponujemy niewielką łazienką, w której nie mieści się pralka, będzie pasowała ona również w kuchni jako element zabudowy.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem okazuje się także połączenie pomieszczeń (np. kuchni z pokojem dziennym). Plusem będzie tu powiększenie przestrzeni użytkowej oraz skrócenie czasu przemieszczania się pomiędzy konkretnymi punktami w mieszkaniu. Rozwiązania takie należy jednak gruntownie przemyśleć, jako że może to powodować przedostawanie się zapachów i hałasów po całym domu. Niekiedy stanowi to problem, jeśli przy dużej liczbie domowników, jeden z nich potrzebuje prywatności i spokoju w celach osobistych, zawodowych lub edukacyjnych. Biorąc pod uwagę ogólne zasady praktycznej aranżacji wnętrz, reszta leży w gestii osobistych preferencji i gustu właściciela. Spędzanie czasu w domu powinno sprawiać przede wszystkim przyjemność i pozwalać na realizację własnych celów.

Polecane dla Ciebie