Trwa ładowanie...

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych - minimum wysiłku, maksymalny efekt

To, że nie możemy poświęcić swoim kwiatom doniczkowym zbyt wiele czasu, wcale nie oznacza, że musimy z nich rezygnować. Istnieją bowiem rośliny doniczkowe, które świetnie poradzą sobie bez naszej pomocy.

Zobacz film: "Pomysł na biznes: Pracownia florystyczna"

Kwiaty doniczkowe są jedną z najważniejszych ozdób każdego domu, choć nie wszędzie wyglądają tak, jak powinny. Zdarza się, że z powodu nadmiaru obowiązków zapominamy o podlewaniu kwiatów doniczkowych, nie mówiąc już o kompleksowej pielęgnacji.

Częstym błędem jest również ustawianie kwiatów doniczkowych w niewłaściwym, np. zbyt ciemnym lub zbyt zimnym miejscu, w którym takie kwiaty nie rozwijają się prawidłowo lub po prostu więdną.

spis treści

1. Jak wybrać kwiaty doniczkowe?

Jeśli chcemy mieć piękne kwiaty doniczkowe, musimy dopasować rośliny do warunków panujących w naszym mieszkaniu lub domu. Nie warto próbować robić odwrotnie, zmieniając warunki, takie jak temperatura czy oświetlenie naszego wnętrza, pod konkretne gatunki kwiatów doniczkowych, które wpadły nam w oko.

Może się bowiem okazać, że wymarzone kwiaty doniczkowe i tak nie poradzą sobie w naszym otoczeniu lub po jakimś czasie po prostu nam się znudzą.

Rośliny, które oczyszczą powietrze w twoim domu
Rośliny, które oczyszczą powietrze w twoim domu [8 zdjęć]

Prawie każdy ma w domu jakieś rośliny – a wiele z nich znanych jest z oczyszczania powietrza i pochłaniania...

zobacz galerię

W sklepach i kwiaciarniach jest sporo kwiatów doniczkowych niezbyt wymagających, które są odporne na mało korzystne warunki do życia, jednak przy tym potrafią być równie atrakcyjne jak inne, delikatne rośliny.

2. Kwiaty doniczkowe cieniolubne – apidistria wyniosła

Jeżeli nasze wnętrza są raczej zaciemnione z powodu małych okien lub stale zasłoniętych rolet, wybierzmy kwiaty doniczkowe cieniolubne, które wręcz źle znoszą ekspozycję na intensywne światło.

To może być chociażby apidistria wyniosła, która prawidłowo rozwija się właśnie przy niewielkim oświetleniu. Ten gatunek jest ponadto odporny na wahania temperatur.

Sansewieria to bardzo wytrzymała roślina doniczkowa
Sansewieria to bardzo wytrzymała roślina doniczkowa (123RF)

3. Kwiaty doniczkowe – echmea i sansewieria

Osoby, które regularnie jeżdżą w delegacje i rzadko są obecne w domu, powinny zdecydować się na kwiaty doniczkowe, które nie wymagają częstego podlewania.

Przykładem rośliny doniczkowej dla zapracowanych, która dobrze znosi brak wody, jest echmea wstęgowata. Echmea wstęgowata nie powinna być podlewana częściej niż raz w tygodniu, przy użyciu naprawdę niewielkiej ilości wody. Ten kwiat doniczkowy poradzi sobie jednak nawet w sytuacji, gdy zapomnimy o podlewaniu.

Podobnie jest z sansewierią, innym kwiatem doniczkowym, który wytrzyma bez wody nawet 3 tygodnie. Sansewieria nie wymaga też specjalnego podłoża czy znacznej ilości światła, co czyni ją jednym z najbardziej odpornych kwiatów doniczkowych.

Zielistka może rosnąć bez przesadzania przez kilka lat
Zielistka może rosnąć bez przesadzania przez kilka lat (123RF)

4. Kwiaty doniczkowe – zielistka Sternbergera

Z kolei w przypadku, gdy naszą największą zmorą jest przesadzanie kwiatów doniczkowych, warto zainwestować w takie okazy, które tego nie wymagają. Podobnie przedstawia się kwestia nawożenia kwiatów doniczkowych – jeśli nie mamy na to czasu lub ochoty, to nic straconego.

W takiej sytuacji warto kupić zielistkę Sternbergra, gdyż jest to roślina doniczkowa, która zaakceptuje zwykłą, uniwersalną ziemię, w której wytrzyma co najmniej kilka lat, bez konieczności przesadzania. Donicę z zielistką Sternbergra możemy przytwierdzić do ściany - jej długie liście będą wtedy łagodnie zwisać, stanowiąc ozdobę dla naszych pomieszczeń.

Warto przeczytać

5. Duże kwiaty doniczkowe – Pandan Veitcha

Jeśli zależy nam na większych okazach kwiatów doniczkowych, do wyboru mamy chociażby roślinę o nazwie Pandan Veitcha. Kwiat doniczkowy Pandan Veitcha potrafi osiągnąć wysokość 3 metrów.

Pandan Veitcha rośnie bardzo szybko, jednak aby tak się stało, powinien stać na słońcu lub w półcieniu. To także jeden z tych kwiatów doniczkowych, który znacznie lepiej rozwija się wtedy, gdy latem jest dość intensywnie nawożony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.