Zasłony, które wzbogacą wygląd każdego wnętrza
Zasłony mogą zdobić pomieszczenie lub pełnić konkretną funkcję. Przy pomocy zasłon możemy przyciemnić i wyciszyć pokój, ale i nadać mu fantazyjnego stylu dzięki ciekawym zasłonom. Możliwości jest mnóstwo.
1. Zasłony – rodzaje
Zasłony różnią się przede wszystkim zastosowaniem i sposobem zawieszania. Inne zasłony wybieramy do kuchni, inne zaś do reprezentacyjnego salonu. Warto zwrócić uwagę na mocowanie zasłon: możemy wieszać je do szyn przy suficie albo zawieszać na szelkach czy kołkach do karnisza ściennego. Ma to wpływ na docelową długość zasłony – zasłony do karniszy ściennych są kilkanaście centymetrów krótsze od zwykłych, wieszanych pod sufitem.
2. Zasłony – trendy w aranżacji okien
Zasłony do salonu czy pokoju dziecka to ogromna różnorodność motywów i form. Obecnie równie często stosuje się gładkie i delikatne woale w kilku kolorach, co dizajnerskie zasłony o dużych wzorach. Hitem ostatnich tygodni i miesięcy są zasłony z dużymi wzorami geometrycznymi. Pasjonaci wystawnych i bogatych dekoracji okiennych także znajdą coś „z klasą”. Zasłony, które pasują do każdego wnętrza to klasyczne pastelowe tkaniny bez wzoru – zarówno dla aranżacji w stylu glamour jak i scandi.
W kuchni nie wiesza się raczej zasłon długich ani w całości pokrywających okno – nie powinny blokować dostępu do parapetu i okna. Zasłony i firany w kuchni są często wykonane z tkanin, które nie są odporne na kontakt np. z gorącym garnkiem.
3. Zasłony – materiały
Materiały na zasłony to szeroki wybór tkanin i wzorów. Zasłony możemy obecnie dobrać pod kątem kolorystyki pomieszczenia albo sprawić, aby były „bohaterem” aranżacji. Ogromną zaletą zasłon jest to, że w niedrogi sposób mogą odmienić one styl jadalni, sypialni czy salonu.
W ofercie zasłon w sklepach i salonach dekoracji okiennych królują zarówno tkaniny naturalne jak bawełna czy len, jak i syntetyki, które pozwalają na stworzenie lekkiej i ładnej dekoracji okiennej niedrogim kosztem.
Klasyczne zasłony powinny być wykonane raczej z grubszych tkanin pokrytych wzorem. Nowoczesne aranżacje lubią z kolei gładkie i minimalistyczne zasłony. W pokojach dziecięcymi młodzieżowych królują nadruki i indywidualizm – zasłonki z nadrukiem ze Spidermanem to nic dziwnego.
Przeczytaj także
4. Zasłony – jaka długość?
Zarówno za krótkie, jak i za długie zasłony nie będą korzystnie wpływać na wygląd pomieszczenia. Zasada jest taka, że odpowiednie zasłony krótkie (np. w kuchni) sięgają 15-20 cm poniżej krawędzi kaloryfera, tak aby zakryć przerwę pomiędzy nim, a parapetem.
Idealna długość zasłon długich to 1,5 cm nad ziemią. Jeśli jednak chcesz, aby dekoracyjnie układały się na podłodze, możesz wybrać długie zasłony z woalu, 20-30 cm dłuższe.
5. Jak rozświetlić zasłonami pokój?
Należy wybrać jasne i „lekkie” zasłony, najlepiej lekko transparentne. Nawet półprzezroczysta tkanina pozwoli ochronić nas przed wścibskim okiem sąsiadów z naprzeciwka. Zasłony, które przepuszczają nieco światła można zostawić zasłonięte w weekend i cieszyć się miękkim i rozproszonym światłem. To rozwiązanie sprawdzi się np. w pokoju dziecięcym, gdzie w słoneczny dzień unikniemy zbyt ostrego światła.
Jeśli nasze wnętrze jest zbyt jasne, również pomogą nam zasłony. Masywne i ciężkie tkaniny pasują do wnętrz klasycznych i eleganckich. Ciemne zasłony nadają się do pomieszczeń od południa i zachodu.