Trwa ładowanie...

Beton architektoniczny w nowoczesnym wnętrzu - jak go wykorzystać?

Avatar placeholder
25.04.2019 12:50
Beton architektoniczny w nowoczesnym wnętrzu - jak go wykorzystać?
Beton architektoniczny w nowoczesnym wnętrzu - jak go wykorzystać? (123rf)

Beton architektoniczny wielu z nas kojarzy z szarą bryłą i zimną przestrzenią. Obecnie wykorzystywany jest nie tylko w budownictwie, ale także w aranżacji wnętrz. Jest oryginalną formą dekoracji pomieszczeń.

spis treści

1. Beton architektoniczny – co to takiego?

Beton architektoniczny to okładzina ścienna przeznaczona do montażu w nowoczesnych wnętrzach i na elewacjach. W połączeniu z drewnem lub intensywnymi kolorami doda oryginalności tradycyjnym pomieszczeniom. Charakteryzuje go minimalizm i surowość. Producenci materiałów wykończeniowych z zapałem tworzą nowoczesne formy betonu architektonicznego tak, aby można było go wykorzystać także we wnętrzach prywatnych. Występuje w różnych kolorach, wymiarach i fakturach.

2. Beton architektoniczny – jak go wykorzystać?

Beton architektoniczny występuje w formie wielkoformatowych płyt. Są one idealnym rozwiązaniem na ściany, posadzki, schody, obudowę kominka oraz do zastosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Beton architektoniczny to obecnie jeden z najnowocześniejszych materiałów wykończeniowych.

Zobacz film: "Beton w aranżacji wnętrz"
Kominek obudowany betonem architektonicznym to jeden ze sposobów na wykorzystanie tego materiału
Kominek obudowany betonem architektonicznym to jeden ze sposobów na wykorzystanie tego materiału (123RF)

Dobrze prezentuje się na dużych powierzchniach, w połączeniu z drewnem i metalem. Beton architektoniczny charakteryzuje się surowością, jednak można ją przełamać stosując geometryczne wzory – koła, fale bądź elipsy. Dodadzą lekkości i stworzą wrażenie ruchu. Beton architektoniczny zbrojony jest specjalnym włóknem szklanym, dzięki czemu ściany i drzwi z taką okładziną będą odporne na uszkodzenia mechaniczne. Drzwi są wygodne w użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu czystości.

Beton architektoniczny to nie tylko okładzina na ściany i drzwi. Może też być materiałem, z którego wykonuje się różne elementy dekoracyjne oraz przedmioty użytkowe, typu meble, umywalki i blaty. Można z niego stworzyć sofy, stoły, fotele, regały. Beton architektoniczny może stanowić główny budulec wnętrza, a może też być dodatkiem w postaci lampy lub innego przedmiotu.

Beton architektoniczny nada pomieszczeniu designerski wygląd
Beton architektoniczny nada pomieszczeniu designerski wygląd (123RF)

Lampy wykonane z betonu architektonicznego, wiszące lub stojące, podkreślą minimalistyczny wystrój wnętrza. Dostarczą ciepła i światła, szczególnie dużemu pomieszczeniu, obojętne czy będzie to salon, sypialnia czy kuchnia.

Z betonu architektonicznego można wykonać różne elementy dekoracyjne, np. świeczniki czy donice. Wprowadzą one do wnętrza nutę industrializmu. Śmiało mogą po nie sięgać osoby, które dopiero zaczynają przygodę z betonem architektonicznym, aby sprawdzić jak spełnia on swoje funkcje.

Najpopularniejszym odcieniem betonu architektonicznego jest biały i szary. W dobie współczesności istnieje jednak możliwość jego barwienia. Polega ono na dodaniu do masy betonowej (przed wylaniem do formy) kolorowego pigmentu. Warto dodać, że barwienie nie ujmuje betonowi architektonicznemu naturalnych właściwości – przebarwień, śladów piaskowania. Należy mieć na uwadze, że beton jest materiałem naturalnym, dlatego nie da uzyskać idealnego koloru.

Przeczytaj także

3. Beton architektoniczny – z czym go łączyć?

Beton architektoniczny jako materiał charakteryzujący się surowością często łączony jest z cegłą, metalem i monochromatycznymi barwami. Doskonale się także sprawdzi w parze z drewnem i skórą, a w połączeniu z kolorowymi tkaninami ociepli wystrój industrialnego wnętrza, np. betonowe sofy z drewnianymi elementami oraz miękką tapicerką. To idealne rozwiązanie dla osób lubiących oryginalne aranżacje.

Polecane dla Ciebie