Beton architektoniczny w nowoczesnym wnętrzu - jak go wykorzystać?
Beton architektoniczny wielu z nas kojarzy z szarą bryłą i zimną przestrzenią. Obecnie wykorzystywany jest nie tylko w budownictwie, ale także w aranżacji wnętrz. Jest oryginalną formą dekoracji pomieszczeń.
1. Beton architektoniczny – co to takiego?
Beton architektoniczny to okładzina ścienna przeznaczona do montażu w nowoczesnych wnętrzach i na elewacjach. W połączeniu z drewnem lub intensywnymi kolorami doda oryginalności tradycyjnym pomieszczeniom. Charakteryzuje go minimalizm i surowość. Producenci materiałów wykończeniowych z zapałem tworzą nowoczesne formy betonu architektonicznego tak, aby można było go wykorzystać także we wnętrzach prywatnych. Występuje w różnych kolorach, wymiarach i fakturach.
2. Beton architektoniczny – jak go wykorzystać?
Beton architektoniczny występuje w formie wielkoformatowych płyt. Są one idealnym rozwiązaniem na ściany, posadzki, schody, obudowę kominka oraz do zastosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Beton architektoniczny to obecnie jeden z najnowocześniejszych materiałów wykończeniowych.
Dobrze prezentuje się na dużych powierzchniach, w połączeniu z drewnem i metalem. Beton architektoniczny charakteryzuje się surowością, jednak można ją przełamać stosując geometryczne wzory – koła, fale bądź elipsy. Dodadzą lekkości i stworzą wrażenie ruchu. Beton architektoniczny zbrojony jest specjalnym włóknem szklanym, dzięki czemu ściany i drzwi z taką okładziną będą odporne na uszkodzenia mechaniczne. Drzwi są wygodne w użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu czystości.
Beton architektoniczny to nie tylko okładzina na ściany i drzwi. Może też być materiałem, z którego wykonuje się różne elementy dekoracyjne oraz przedmioty użytkowe, typu meble, umywalki i blaty. Można z niego stworzyć sofy, stoły, fotele, regały. Beton architektoniczny może stanowić główny budulec wnętrza, a może też być dodatkiem w postaci lampy lub innego przedmiotu.
Lampy wykonane z betonu architektonicznego, wiszące lub stojące, podkreślą minimalistyczny wystrój wnętrza. Dostarczą ciepła i światła, szczególnie dużemu pomieszczeniu, obojętne czy będzie to salon, sypialnia czy kuchnia.
Z betonu architektonicznego można wykonać różne elementy dekoracyjne, np. świeczniki czy donice. Wprowadzą one do wnętrza nutę industrializmu. Śmiało mogą po nie sięgać osoby, które dopiero zaczynają przygodę z betonem architektonicznym, aby sprawdzić jak spełnia on swoje funkcje.
Najpopularniejszym odcieniem betonu architektonicznego jest biały i szary. W dobie współczesności istnieje jednak możliwość jego barwienia. Polega ono na dodaniu do masy betonowej (przed wylaniem do formy) kolorowego pigmentu. Warto dodać, że barwienie nie ujmuje betonowi architektonicznemu naturalnych właściwości – przebarwień, śladów piaskowania. Należy mieć na uwadze, że beton jest materiałem naturalnym, dlatego nie da uzyskać idealnego koloru.
Przeczytaj także
3. Beton architektoniczny – z czym go łączyć?
Beton architektoniczny jako materiał charakteryzujący się surowością często łączony jest z cegłą, metalem i monochromatycznymi barwami. Doskonale się także sprawdzi w parze z drewnem i skórą, a w połączeniu z kolorowymi tkaninami ociepli wystrój industrialnego wnętrza, np. betonowe sofy z drewnianymi elementami oraz miękką tapicerką. To idealne rozwiązanie dla osób lubiących oryginalne aranżacje.