Trwa ładowanie...

Tynk mozaikowy, czyli ściany inaczej

Avatar placeholder
23.05.2017 08:23
Tynk mozaikowy, czyli ściany inaczej
Tynk mozaikowy, czyli ściany inaczej

Tynk mozaikowy, najpopularniejszy spośród tynków dekoracyjnych, nie powinien być nakładany na poziomie ściany, gdyż są one stale bardzo narażone na oddziaływanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Stanowi on ostatnią, wykończeniową warstwę powierzchni, dość elastyczną. Modną dekoracją ścienną są także napisy.

spis treści

1. Tynk mozaikowy – czym jest?

Tynki mozaikowe (kamyczkowe) to masy tynkarskie z wypełniaczami mineralnymi – malutkimi kamyczkami. Powstają w wyniku wodnej dyspersji polimerowej. Sprzedaje się je głównie w puszkach i są od razu gotowe do użycia. Po położeniu tynk mozaikowy wyróżnia się wysoką estetycznością i stanowi niezwykle reprezentacyjną powłokę.

Charakteryzuje go także duża przyczepność, a także wysoka odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i powstałe w wyniku działania pogody. Tynk mozaikowy nie chłonie wilgoci z powietrza.

Zobacz film: "Co możesz zmienić w mieszkaniu od dewelopera, a czego nie wolno ruszać"

Warto pamiętać, że tynk mozaikowy przechowuje się w szczelnych, oryginalnych opakowaniach, w temperaturze powyżej 5° Celsjusza. Nie zawiera od składników żrących, jest więc bardzo bezpieczny.

Tynk mozaikowy do zastosowania na ścianie pionowej
Tynk mozaikowy do zastosowania na ścianie pionowej (pixabay.com)

2. Tynk mozaikowy – kolory

Trwałość kolorów tynków mozaikowych jest bardzo duża. Dodatkowo powierzchnie pokryte nawet najintensywniejszymi barwami można bezproblemowo myć i odświeżać. Szeroka paleta barw tynków mozaikowych powstaje w oparciu o specjalnie koloryzowane, dobrze dobrane kruszywo najwyższej jakości. Można od razu kupić barwny tynk mozaikowy (piaskowy, szary, żółty, czerwony, niebieski) lub zabarwić masę tynkarską przed jej położeniem.

Jasne tynki mozaikowe są bardziej uniwersalne i wyglądają jak naturalne kamienie, natomiast wyrazistsze kolory utożsamiane są bardziej z wnętrzami rodem z południa Europy.

Dzięki tynkom mozaikowym możliwe jest praktycznie dowolne ozdabianie ścian, mają one bowiem różne faktury. Przykładowo tynk mozaikowy z brokatem zapewnia efektowne wykończenie i ozdobę powierzchni ścian o lekkim połysku. Tynki mozaikowe idealnie pasują do powierzchni wykończonych płytkami kamiennymi lub ceramicznymi, stanowią więc częste rozwiązanie w kuchniach i łazienkach.

Przeczytaj także

3. Jak kłaść tynk mozaikowy?

Tynki mozaikowe wykonuje się metodą lekką, zwaną mokrą i kładzie się je cienką warstwą wewnątrz i na zewnątrz budynków, na każdym rodzaju zwartego podłoża.To wspaniała propozycja na ściany w pokoju dziecka. Jak kłaść tynk mozaikowy?

  • Wybierz podłoże – nieotynkowane i równe powierzchnie z gipsu, betonu, płyt kartonowo-gipsowych czy zaprawy cementowej. Ściany kruche są zdecydowanie odradzane, gdyż powstałe pęknięcia będą trudne do usunięcia.
  • Pracuj w temperaturze 5-25° Celsjusza. Przy kładzeniu tynku mozaikowego na zewnątrz unikaj opadów deszczu i silnego nasłonecznienia.
  • Umyj powierzchnię wilgotną gąbką z zabrudzeń, kurzu, tłustych plam i poczekaj, aż wyschnie.
  • Zagruntuj ściany preparatem zalecanym przez producenta tynku mozaikowego, a po dobie możesz przystąpić do kładzenia tynku na suchym podłożu.
  • Masę tynkarską wymieszaj wiertarką z mieszadłem.
  • Porcję tynku nabierz na kielnię i nałóż na pacę ze stali nierdzewnej.
  • Pracuj stopniowo, dociskając masę i nanosząc tynk na fragmenty ściany, zanim zdąży wyschnąć, zdecydowanymi ruchami, w tym samym kierunku – z góry na dół lub z prawej strony w lewą, nigdy koliście. Zalecana grubość warstwy wynosi 1,5 grubości kamyczków umieszczonych w masie tynkarskiej.
  • Jeszcze mokry tynk mozaikowy wygładź kilkukrotnie pacą, zawsze w jednym kierunku.

Ściany z tynkiem mozaikowym będą się dobrze prezentować w towarzystwie tapet, sufitu podwieszanego czy paneli ściennych. Ściany można wykończyć listwami przypodłogowymi.

Polecane dla Ciebie