Sufit podwieszany - co każdy powinien o nim wiedzieć?

W domach i mieszkaniach coraz popularniejszą ozdobą stają się sufity podwieszane. Dzięki sufitom podwieszanym nasze wnętrza stają się bardziej atrakcyjne i nowoczesne.

Myślenie, że sufitu, może poza kupnem efektownego żyrandola, nie da się specjalnie ozdobić, jest wciąż dość powszechne. Jednak od kiedy na rynku pojawiły się sufity podwieszane, okazało się, że sufit sam w sobie może być znakomitą dekoracją naszego domu lub mieszkania. Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych?

spis treści

Zobacz film: "Co możesz zmienić w mieszkaniu od dewelopera, a czego nie wolno ruszać"

1. Sufity podwieszane – zalety

Zaletą sufitów podwieszanych jest fakt, że można nimi zamaskować wiele estetycznych niedociągnięć w konstrukcji domu, takich jak np. instalacja poprowadzona pod sufitem. Jeśli mamy zniszczony sufit, niekoniecznie musimy go malować, gdyż równie dobrze możemy zamontować sufit podwieszany, który zakryje wady poprzednika.

Montaż sufitów podwieszanych zalecany jest w pokojach, które mają wysoki strop. Instalacja sufitu podwieszanego w takim miejscu spowoduje zmniejszenie powierzchni, którą zimą należy ogrzać, i pozytywnie wpłynie na wygląd pomieszczenia.

Sufit podwieszany szczególnie efektownie wygląda w sypialni
Sufit podwieszany szczególnie efektownie wygląda w sypialni (123RF)

Poza tym sufity podwieszane stanowią pole do popisu dla osób kreatywnych, które lubią mieć wpływ na wygląd swojego wnętrza. W sufitach podwieszanych mogą pojawić się bowiem wszelkiego rodzaju skosy czy łuki. Sufity podwieszane mogą być przeróżnej wielkości, dzięki czemu możemy nimi zakryć równie dobrze cały sufit, jak tylko jego fragment, umieszczając podwieszany sufit np. bezpośrednio nad stolikiem w salonie.

2. Sufity podwieszane – rodzaje

Konstrukcja sufitów podwieszanych jest czynnikiem, na podstawie którego można wyróżnić kilka rodzajów sufitów, wśród których są:

  • podwieszane sufity kasetonowe – są łatwe do zamontowania, a standardowe wymiary paneli, z których składają się te sufity podwieszane, wynoszą 60x60 cm,
  • podwieszane sufity z płyt gipsowych – płyty gipsowe nadają sufitom podwieszanym wytrzymałość i elegancki wygląd,
  • podwieszane sufity z paneli – ich zaletą jest szeroki wybór paneli w różnych wariantach kolorystycznych,
  • podwieszane sufity napinane – nadają się do wyjątkowo dużych pomieszczeń, a to ze względu na użycie elastycznych płacht i napinaczy.

Przeczytaj także:

3. Sufity pływające

Szczególnym typem sufitów podwieszanych są tzw. sufity pływające. Sufity pływające podtrzymywane są na specjalnych linkach przymocowanych do stropu albo ścian. Dzięki temu rozwiązaniu sufity pływające „latają w powietrzu” - a przynajmniej sprawiają takie wrażenie. Zaletą sufitów latających jest też fakt, że są one łatwe do zainstalowania.

4. Sufity podwieszane – mity

Wokół tematu sufitów podwieszanych szybko narosło kilka mitów. Popularnym mitem jest chociażby ten, który mówi, że sufity podwieszane nie są korzystnym rozwiązaniem dla domów i powinny znajdować się jedynie w mieszkaniach. Tymczasem nie ma większych różnic pomiędzy montażem sufitów podwieszanych w domu i w mieszkaniu – w obu tych miejscach sprawdzą się one doskonale.

Najbrudniejsze miejsca w naszych domach
Najbrudniejsze miejsca w naszych domach [7 zdjęć]

Większości z nas wydaje się, że w naszych domach to deska klozetowa ma najwięcej chorobotwórczych bakterii....

zobacz galerię

Czy sufity podwieszane można czyścić? Sufity podwieszane nawet trzeba wyczyścić raz na jakiś czas. Twierdzenie, że płyty sufitowe nie nadają się do czyszczenia, jest kolejną nieprawdziwą pogłoską, według której czyszczenie sufitów podwieszanych są w stanie przeprowadzić tylko specjalizujące się w tym firmy.

Sufity podwieszane możemy wyczyścić samodzielnie za pomocą zwykłej szczotki o miękkim włosiu, która usunie kurz, nie pozostawiając zadrapań. Z kolei w nieco wilgotnych miejscach wykorzystuje się obecnie sufity podwieszane higieniczne, które można czyścić na mokro. Czyszczenie sufitu higienicznego przy użyciu zwilżonej gąbki nie spowoduje jego zniszczenia.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.