Trwa ładowanie...

Kiedy rozważyć montaż sufitu napinanego?

Avatar placeholder
12.05.2017 21:01
Kiedy rozważyć montaż sufitu napinanego?
Kiedy rozważyć montaż sufitu napinanego?

Sufit napinany to nie to samo co sufit podwieszany, a już zupełnie różni się od sufitu tradycyjnego. To płachta z tworzywa sztucznego, podpinana na starannie wypoziomowanych szynach przymocowanych do ścian dookoła pomieszczenia i starannie napięta. Jej montaż wymaga nieco wprawy, ale jest szybki, mało inwazyjny i niedrogi w porównaniu do innych metod odświeżania sufitów. Warto rozważyć napinany sufit, jeśli mamy do ukrycia instalację na suficie lub chcemy wyznaczyć specjalną strefę w mieszkaniu... światłem.

spis treści

1. Sufit napinany – zastosowanie

Sprawdzi się tam, gdzie trzeba coś ukryć. Sufit napinany przeznaczony jest do wszystkich typów pomieszczeń, z zastrzeżeniem, że nie lubi obciążeń. Najlepszym miejscem są mieszkania nowoczesne oraz takie, gdzie ukrycia wymagają stary tynk lub brzydkie rury.

Sufit napinany niestety nie nadaje się do mieszkań o niskich stropach, wymaga on pewnej odległości od sufitu. Za to doskonale sprawdzi się w wysokich mieszkaniach, np. w kamienicach. Warto zauważyć, że sufit napinany to ciekawe uzupełnienie nowoczesnego wystroju.

Sufit napinany to piękne uzupełnienie nowoczesnego wystroju salony
Sufit napinany to piękne uzupełnienie nowoczesnego wystroju salony (123rf.com)
Zobacz film: "Co możesz zmienić w mieszkaniu od dewelopera, a czego nie wolno ruszać"

Nie należy też mocować sufitu napinanego do pomieszczeń, gdzie możemy nim zasłonić kratkę wentylacyjną.

2. Sufit napinany – czym różni się od sufitu k+g?

Przede wszystkim wagą, montażem i możliwościami. Płyty gipsowo-kartonowe wymagają solidnego stelażu przywierconego w wielu miejscach do ścian i sufitu, a to generuje sporo pyłu, konieczność wyniesienia albo starannego przykrycia folią malarską wszystkich sprzętów. Z kolei odświeżenie tradycyjnego sufitu to albo gładź, albo kłopotliwy tynk. Sufit napinany to mniej brudu, szybszy montaż i co najciekawsze – możliwość wykorzystania jego możliwości przy nowoczesnym oświetleniu dzięki półtransparentnej płachcie.

W przeciwieństwie do sufitu kartonowo-gipsowego możemy zamówić sufit z dowolnym nadrukiem nawiązującym do aranżacji naszego wnętrza. Sufit napinany z nadrukiem może mieć motyw rozgwieżdżonego nieba, motyw abstrakcyjny lub industrialny... co tylko chcemy.

3. Sufit napinany – pomiar pomieszczeń

W odróżnieniu od innych możliwości, sufit napinany wymaga uprzedniego dokładnego wymierzenia pomieszczeń nie tylko w długościach ścian, ale i przy przekątnych.

Płachta sufitu napinanego jest wykonywana na miarę, z lekkim marginesem na krawędziach. W naszych mieszkaniach i domach ściany tylko pozornie tworzą prostokąt równoboczny. Mur, tynk i kolejne warstwy farby potrafią zakłócić jego proporcje, dlatego aby uniknąć przykrej niespodzianki po kilkudniowym oczekiwaniu warto zmierzyć wszystko starannie: mierzymy wszystkie ściany i wszystkie przekątne.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Sufit napinany a oświetlenie

Najwięcej możliwości, jakie daje sufit napinany, jest zasługą materiału. Tworzywo sztuczne z którego jest wykonany, może być częściowo transparentne albo posiadać wybrany przez nas nadruk. Jak w takim razie w pomieszczeniach z sufitem napinanym umieszcza się oświetlenie?

Sufit napinany nie przenosi obciążeń – płachta jest dość delikatna. Za to odległość w jakiej jest podwieszany pod starszym sufitem wynosi około 15 centymetrów, co pozwala „zabawić się” z oświetleniem LED. Umieszczenie odpowiednio rozmieszczonej listwy LED tuż pod starszym sufitem, a następnie napięcie płachty sufitu napinanego pozwala uzyskać bardzo ciekawy i nowoczesny efekt równomiernego światła.

Oświetlenie nad sufitem napinanym daje nam taką temperaturę światła, jaką wybierzemy oraz bezcieniowy efekt. Takie światło nie razi, jest więc odpowiednie do holi, przedpokojów i recepcji, gdzie światło świeci cały czas i nie może męczyć oczu. Wymiana świetlówki znad sufitu napinanego nie sprawi problemu – odpinamy wtedy tkaninę w odpowiednim miejscu, a potem możemy z powrotem ją przypiąć.

5. Sufit napinany w nowoczesnym wnętrzu

Niegdyś sufit napinany kojarzył się z przykrywaniem starych rur sztucznym tworzywem, ale zdążyli go już zauważyć profesjonalni projektanci wnętrz. Za pomocą podświetlonej płachty można w ciekawy sposób wyznaczyć strefę poruszania się w holu albo przedpokoju. Można też w ten sposób wyznaczyć przestrzeń towarzyską – sufit napinany i podkreślony światłem będzie umieszczony np. nad kanapą w dużym salonie. Zabawa światłem to ciekawa alternatywa dla zwykłych lamp sufitowych. Możemy zadziałać kolorami, temperaturami i natężeniem światła.

Polecane dla Ciebie