Trwa ładowanie...

Napisy na ścianę – modny dodatek, który ożywi wnętrze

Napisy na ścianę są modnym dodatkiem, które dodają ciepła wnętrzom. Poza tym napis na ścianę jest jak motto, które stanowi ważne dla człowieka przesłanie.

Zobacz film: "Co trzeci Polak planuje remont"

spis treści

1. Napisy na ścianę – jak wybrać język?

Przy wyborze hasła, które ma być przyklejone na ścianie, ważny jest język cytatu. Napis na ścianę powinien być w języku zrozumiałym zarówno dla domowników, jak i gości. Często ktoś decyduje się na napis na ścianę w języku angielskim, zanim wybierze sam cytat. Choć język angielski jest powszechnie stosowany, wybór trudnego motta może być kłopotliwy dla gości, którzy nie znają dobrze języków. Tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na inny język niż angielski (japoński, chiński czy arabski).

2. Napisy na ścianę – jak wybrać kolor czcionki?

Kolor czcionki wybranego napisu powinien pasować do wnętrza oraz wielkości ściany, na której motto ma zostać umieszczone. Warto zrobić wizualizację na komputerze potencjalnie wykorzystanego napisu np. poprzez zrobienie zdjęcia, a następnie nałożenia na nie napisu w programie komputerowym. Do najczęściej wybieranych czcionek należą: Antykwa (np. Times New Roman); Czcionki bezszeryfowe (np. Arial); Napisy na ścianę 3D; Pismo dekoracyjne.

W przypadku napisu na ścianę 3D oraz pisma dekoracyjnego, warto pamiętać, że litery powinny być odpowiednio duże, tak aby efekt był wyraźny. Warto również zastanowić się, czy chcemy kupować całe napisy czy naklejać każdą literkę oddzielnie.

Napisy na ścianie mogą być ozdobione różnymi rysunkami
Napisy na ścianie mogą być ozdobione różnymi rysunkami ([Zdjęcie autorstwa G. T. Wang / CC BY 2.0 croppedPath=)

3. Napisy na ścianę w różnych pomieszczeniach

W zależności od rodzaju pomieszczenia, napisy na ścianę mogą różnić się czcionką, a przede wszystkim tematyką cytatów. Zasada jest jednak jedna: cytaty powinny mieć pozytywny wydźwięk.

3.1. Napisy na ścianę w kuchni

Napisy na ścianę w kuchni zazwyczaj dotyczą jedzenia lub picia (herbaty, kawy lub wina). Jednak w kuchni, która jest sercem domu, może się pojawić napis bardziej intymny, który znają wszyscy członkowie rodziny. Może to być zabawne powiedzonko, które często powtarza mąż, żona bądź dziecko.

Przeczytaj także

3.2. Napisy na ścianę w salonie

W salonie zazwyczaj pojawiają się napisy ścienne dotyczące ciepła rodzinnego oraz domowego ogniska. Popularne są napisy, które zajmują dużą powierzchnię (filar lub całą ścianę). Napis na ścianie w salonie powinien mieć prostą czcionką, która nie zakłóci rozmowy z członkami rodziny lub gośćmi.

3.3. Napisy na ścianę w sypialni

Napisy na ścianie w sypialni nie powinien być zbyt duży, tak aby nie rozpraszały uwagi. Mogą mieć bardziej intymny charakter, który znają tylko partnerzy. Ostatnie słowa, które widzimy przed zamknięciem oczu oraz zaraz po przebudzeniu powinny dobrze nam się kojarzyć, tak by sen i pobudka były przyjemne.

3.4. Napisy na ścianę w pokoju dziecka

Napisy na ścianę w pokoju malucha mogą zawierać różne kolorowe elementy
Napisy na ścianę w pokoju malucha mogą zawierać różne kolorowe elementy ([Zdjęcie autorstwa M Sundstorm / CC BY-SA 2.0 croppedPath=)

W pokoju dziecka mogą się pojawić na ścianie napisy-cytaty z bajek. Popularne są motta pochodzące z książki A.A. Milnego „Kubuś Puchatek”. Przy napisie nierzadko pojawiają się również rysunki postaci lub motywy kwiatowe, które nie tylko uatrakcyjnią pokój, ale również sprawiają, że maluch czuje się bezpieczniej.

4. Napisy na ścianę – jak przykleić?

Ściana, do której chcemy przykleić napis, powinna być gładka. Poza tym, naklejka nie może znajdować się blisko źródła ciepła, tak aby zbyt szybko się nie odkleiła. Naklejki zazwyczaj trzymają się około pięciu lat, dlatego po odklejeniu, można zdecydować się na inny napis. Przed przyklejeniem napisu na ścianę, warto przypiąć wzór pinezkami, tak aby odrysować kontury i mieć pewność, że napis będzie równy.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.