Trwa ładowanie...

Drzwi wewnętrzne na lata

Wybierając drzwi wewnętrzne do mieszkań i domów często kierujemy się tylko wyglądem i ceną. Żeby kupić drzwi wewnętrzne na lata, warto zwracać uwagę na materiał i sposób, w jaki się otwierają.

Zobacz film: "Co możesz zmienić w mieszkaniu od dewelopera, a czego nie wolno ruszać"

spis treści

1. Drzwi wewnętrzne – materiały

Jeśli chcemy mieć drzwi wewnętrzne na lata, to powinniśmy położyć akcent zwłaszcza na materiał, z którego wykonane są dane drzwi. Drewniane drzwi wewnętrzne dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje. Pierwszym są drzwi drewniane lite, a drugim drzwi drewniane klejone.

Drzwi wewnętrzne z drewna litego cechują się jednak znacznie mniejszą wytrzymałością niż drzwi wewnętrzne z drewna klejonego. Powód? Ten drugi rodzaj drzwi wewnętrznych produkuje się z zastosowaniem klejenia warstwowego, dzięki któremu drewno się nie wypacza.

Najpopularniejszym gatunkiem drewna używanym do produkcji drzwi wewnętrznych jest dąb oraz sosna. Często w sklepach można jednak spotkać także drzwi wewnętrzne bukowe, mahoniowe i jesionowe.

Pokój dla dziewczynki
Pokój dla dziewczynki [61 zdjęć]

zobacz galerię

2. Drzwi wewnętrzne – przeznaczenie

Tym, o czym warto pamiętać, chcąc kupić drzwi wewnętrzne na lata, jest przeznaczenie drzwi wewnętrznych. Inne drzwi wewnętrzne będą nam bowiem potrzebne do salonu, a inne do łazienki. O ile w przypadku kupna drzwi wewnętrznych do salonu można sugerować się wyglądem, nawet kosztem jakości, tak w kwestii wyboru drzwi do łazienki jakość wykonania powinniśmy postawić na pierwszym miejscu.

Drzwi wewnętrzne do łazienki są, co zrozumiałe, najbardziej narażone na działanie wilgoci. Łazienkowe drzwi wewnętrzne mogą się więc giąć i zniekształcać. Dlatego do łazienki warto kupić drzwi wewnętrzne wykonane z płyty HDF – twardej wiórowej płyty, która jest o wiele bardziej wytrzymała niż popularne lite drewno. Nie wolno też zapominać o kratce lub innych otworach wentylacyjnych, które powinny się znaleźć w wewnętrznych drzwiach łazienkowych.

Warto przeczytać

3. Drzwi wewnętrzne – sposób otwierania

Jeśli chcemy mieć w domu drzwi wewnętrzne na lata, musimy też pomyśleć nad tym, w jaki sposób mają się one otwierać. Złym pomysłem jest np. zakup drzwi otwierających się na zewnątrz w sytuacji, gdy pomieszczenie, do którego przez nie wchodzimy, jest ciasne i zastawione meblami.

Dlatego osoby, dla których zakup drzwi jest inwestycją na lata, a nie chwilowym kaprysem, powinny zwrócić szczególną uwagę na aranżację wnętrz. Drzwi wewnętrzne, które non stop obijają meble lub inne przeszkody, z pewnością nie będą im służyć długo.

Drzwi wewnętrzne nie powinny o siebie zawadzać
Drzwi wewnętrzne nie powinny o siebie zawadzać (123RF)

Decyzja, czy kupić drzwi otwierane do wewnątrz, czy też na zewnątrz, powinna być też uzależniona od położenia innych drzwi w naszym mieszkaniu. Jeśli w domu tuż obok siebie znajdują się dwie lub trzy futryny, wybór nowych drzwi powinien być podyktowanym tym, w jaki sposób otwierają się pozostałe.

Obok drzwi wewnętrznych, które otwierają się do środka, powinny znajdować się więc drzwi otwierające się na zewnątrz. W ten sposób unikniemy zderzeń, dzięki czemu nasze drzwi wewnętrzne będą nam służyć dłużej.

4. Drzwi wewnętrzne – montaż

Warto zresztą zwrócić uwagę nie tylko na to, czy drzwi wewnętrzne otwierają się do środka czy też na zewnątrz. Równie istotne jest to, czy kupujemy drzwi wewnętrzne prawe, czy drzwi wewnętrzne lewe. Czym różnią się drzwi wewnętrzne prawe i lewe?

Położeniem zawiasów, które w drzwiach wewnętrznych lewych znajdują się po lewej stronie, patrząc na nie z tej strony, po której zawiasy są zamontowane w ościeżnicy. Analogicznie należy rozumieć definicję drzwi wewnętrznych prawych.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.