Trwa ładowanie...

Drzwi przesuwne – wszystko, co trzeba wiedzieć

Tradycyjne drzwi wewnętrzne otwierane na zewnątrz lub do środka to nie jedyne rozwiązanie w urządzaniu mieszkania. Warto się bowiem zainteresować nowoczesnymi i funkcjonalnymi drzwiami przesuwnymi.

Zobacz film: "Co możesz zmienić w mieszkaniu od dewelopera, a czego nie wolno ruszać"
spis treści

1. Drzwi przesuwne czy drzwi rozwierane?

Drzwi przesuwne są zalecane osobom, które chcą jak największej przestrzeni w swoim mieszkaniu bądź domu. Drzwi przesuwne mogą mieć zbawienny wpływ na ciasne powierzchnie, których użytkownikom zależy na każdym centymetrze kwadratowym. W końcu drzwi przesuwne nie zabierają tyle miejsca co tradycyjne drzwi, które otwierają się albo na zewnątrz, albo do środka, zajmując tym samym więcej przestrzeni. Zaletą drzwi przesuwnych jest też ich na ogół lepsze dopasowanie do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Wadą drzwi przesuwnych jest fakt, że zwykle robi się je na wymiar. W związku z tym zepsute drzwi przesuwne niełatwo jest wymienić na nowe, a cały proces może ciągnąć się tygodniami. Drzwi przesuwne różnią się więc pod tym względem od drzwi rozwieranych, które można wymienić w zasadzie od ręki.

2. Drzwi przesuwne – części

Jak zamontować drzwi przesuwne? Przede wszystkim należy znać części, jakie muszą zostać wykorzystane do zamontowania drzwi przesuwnych. Jednym z najważniejszych elementów jest szyna, po której przesuwać się będą nasze drzwi. Szynę należy przymocować do muru np. używając uchwytów kątowych. Zdarza się też, że szynę przytwierdza się do stelaża wykonanego z aluminium. Najważniejsze przy zakupie szyny jest to, aby była ona w stanie wytrzymać ciężar skrzydła drzwi przesuwnych, które planujemy kupić.

Przy montażu drzwi przesuwnych ważną rolę odgrywa też wózek, który może mieć strukturę kulkową albo rolkową. Jeśli zależy nam na cichym otwieraniu i zamykaniu drzwi przesuwnych, najlepszym wyjściem będzie zakup wózka cichobieżnego.

Warto przeczytać:

Ostatnim istotnym elementem, który przyda się w montażu drzwi przesuwnych, są prowadnice, które utrzymują drzwi w stabilnej, pionowej pozycji. W prowadnicach warto zwrócić uwagę na kontury śrubowe, które są granicą, do której może dotrzeć wózek.

Pokój dla dziewczynki
Pokój dla dziewczynki [61 zdjęć]

zobacz galerię

3. Jak zamontować drzwi przesuwne?

Istnieją dwa podstawowe sposoby, dzięki którym można zamontować drzwi przesuwne. Jeden z nich to sposób naścienny, w którym szyna drzwi przesuwnych umocowana jest na ścianie, przy której w takim wypadku nie można jednak stawiać dużych mebli. System naścienny to łatwiejsza metoda działania drzwi przesuwnych, która ma wielu amatorów.

Drugim rozwiązaniem jest system kasetowy, w którym szyna od drzwi przesuwnych jest częściowo zabudowana w ścianie. Obok otworu na drzwi przesuwne należy w takim przypadku umieścić także kasetę, która jest schowkiem na skrzydło drzwi przesuwnych. Kasetowy sposób montażu jest zatem polecany wszystkim estetom, którzy nie chcą, by otwarte drzwi przesuwne były widoczne.

Drzwi przesuwne pozwalają na zwiększenie przestrzeni
Drzwi przesuwne pozwalają na zwiększenie przestrzeni (123RF)

4. Drzwi przesuwne – wymagania

Jeśli chcemy, by nasze drzwi przesuwne funkcjonowały prawidłowo, musimy mieć równe ściany. Podobnie z panelami podłogowymi lub parkietem, które w miejscu, gdzie chcemy zamontować drzwi przesuwne, powinny być równe jak stół. Jest to szczególnie problematyczne, gdy w miejscu instalacji drzwi stykają się np. parkiet i posadzka. Elementy takie jak kontakty czy włączniki światła nie powinny się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie futryny, w której chcemy zainstalować drzwi przesuwne.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.