Przejdź na WP

Jak zapobiegać krótkowzroczności?

Według najnowszego badania opublikowanego na łamach „Childhood, Investigative Opthalmology and Visual Science”, aby zapobiegać krótkowzroczności, dzieci powinny spędzać codziennie czas na świeżym powietrzu. Naukowcy z Australii wiedzą nawet jak długo.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

1. Działanie światła dziennego

Zdaniem naukowców światło dzienne może zapobiegać krótkowzroczności u dzieci. Naukowcy z Queensland University of Technology w Brisbane w ramach profilaktyki zalecają, aby dzieci każdego dnia spędzały czas na świeżym powietrzu. Najlepiej dwie godziny dziennie.

Autorzy pracy przypominają, że jak wynika z najnowszego globalnego badania opublikowanego przez ekspertów z Brien Holden Vision Institute przy Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney - do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność, która w rezultacie stanie się główną przyczyną utraty wzroku u ok. 10 proc. ludzi populacji. Tylko dzięki działaniom prewencyjnym epidemia krótkowzroczności będzie możliwa do opanowania.

2. Badania nad krótkowzrocznością

Zdaniem naukowców z Australii główną przyczyną rozwoju krótkowzroczności jest niewystarczająca ilość światła dziennego docierająca do oczu. Tak wynika z ich badań, które zostały przeprowadzone na grupie 101 dzieciaków w wieku 10-15 lat. 41 z nich było krótkowidzami, a 60 nigdy nie miało żadnej wady wzroku.

Jak zapobiegać krótkowzroczności?
Jak zapobiegać krótkowzroczności? (Źródło: 123RF)

Uczestnicy badania przez 14 dni nosili detektor światła. Podczas wizyt odbywających się przez 18 miesięcy, badacze wykonywali pomiary długości osiowej gałki ocznej, aby móc ocenić jej wzrost. W badaniu wzięto pod uwagę takie czynniki jak: płeć, wiek, początkową długość gałki ocznej, występowanie krótkowzroczności u najbliższych członków rodziny oraz aktywność fizyczną.

3. Wyniki badań

Okazało się, że dzieci, u których odnotowano większą ekspozycję na światło dzienne, miały również mniejszą gałkę oczną. Z kolei rzadki kontakt ze światłem powodował, że gałki oczne były dłuższe, a tym samym ryzyko rozwoju krótkowzroczności znacznie większe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.