Trwa ładowanie...

Jak zapobiegać krótkowzroczności?

 Katarzyna Krupka
20.05.2016 13:25
Jak zapobiegać krótkowzroczności?
Jak zapobiegać krótkowzroczności? (Źródło: 123RF)

Według najnowszego badania opublikowanego na łamach „Childhood, Investigative Opthalmology and Visual Science”, aby zapobiegać krótkowzroczności, dzieci powinny spędzać codziennie czas na świeżym powietrzu. Naukowcy z Australii wiedzą nawet jak długo.

1. Działanie światła dziennego

Zdaniem naukowców światło dzienne może zapobiegać krótkowzroczności u dzieci. Naukowcy z Queensland University of Technology w Brisbane w ramach profilaktyki zalecają, aby dzieci każdego dnia spędzały czas na świeżym powietrzu. Najlepiej dwie godziny dziennie.

Autorzy pracy przypominają, że jak wynika z najnowszego globalnego badania opublikowanego przez ekspertów z Brien Holden Vision Institute przy Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney - do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność, która w rezultacie stanie się główną przyczyną utraty wzroku u ok. 10 proc. ludzi populacji. Tylko dzięki działaniom prewencyjnym epidemia krótkowzroczności będzie możliwa do opanowania.

2. Badania nad krótkowzrocznością

Zdaniem naukowców z Australii główną przyczyną rozwoju krótkowzroczności jest niewystarczająca ilość światła dziennego docierająca do oczu. Tak wynika z ich badań, które zostały przeprowadzone na grupie 101 dzieciaków w wieku 10-15 lat. 41 z nich było krótkowidzami, a 60 nigdy nie miało żadnej wady wzroku.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Uczestnicy badania przez 14 dni nosili detektor światła. Podczas wizyt odbywających się przez 18 miesięcy, badacze wykonywali pomiary długości osiowej gałki ocznej, aby móc ocenić jej wzrost. W badaniu wzięto pod uwagę takie czynniki jak: płeć, wiek, początkową długość gałki ocznej, występowanie krótkowzroczności u najbliższych członków rodziny oraz aktywność fizyczną.

3. Wyniki badań

Okazało się, że dzieci, u których odnotowano większą ekspozycję na światło dzienne, miały również mniejszą gałkę oczną. Z kolei rzadki kontakt ze światłem powodował, że gałki oczne były dłuższe, a tym samym ryzyko rozwoju krótkowzroczności znacznie większe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze