Trwa ładowanie...

Promienie słoneczne są kluczem do rozwiązania problemu krótkowzroczności

Avatar placeholder
05.12.2016 15:10
Promienie słoneczne są kluczem do rozwiązania problemu krótkowzroczności
Promienie słoneczne są kluczem do rozwiązania problemu krótkowzroczności

Dłuższy czas ekspozycji na promieniowanie UVB zmniejsza indywidualne ryzyko rozwoju krótkowzroczności. Naukowcy z Londynu odkryli, że zwiększenie metabolizmu witaminy D wzmacnia wzrok. Autorzy badania dodają, że najlepsze rezultaty zaobserwowano u młodych osób.

Kiedyś dzieci spędzały większość czasu w plenerze, jeżdżąc na rowerze lub po prostu bawiąc się z rówieśnikami. Obecnie jest bardziej prawdopodobne, że po szkole będą oglądać seriale, grać w gry wideo lub czatować ze znajomymi.

Z najnowszych badań wynika, że zmiana nawyków wśród młodzieży ma duży wpływ na uszkodzenia oczu, ale nie z powodu siedzenia przed ekranem telewizora lub komputera, ale raczej z powodu braku światła słonecznego.

Naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej odkryli, że dłuższa ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe B drastycznie zmniejsza ryzyko rozwinięcia krótkowzroczności.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"
Czas spędzony na słońcu jest bardzo ważny dla dzieci
Czas spędzony na słońcu jest bardzo ważny dla dzieci (Shutterstock)

Największe szanse na uniknięcie krótkowzroczności w dorosłości mają osoby, które w dzieciństwie spędzały dużo czasu na świeżym powietrzu.

Krótkowzroczność jest zależnym od wielu czynników środowiskowych i genetycznych zespołem cech, który staje się coraz bardziej powszechny na całym świecie. Ma to poważne konsekwencje, zarówno zdrowotne, jak i finansowe.

Opierając się na wcześniejszych badaniach, zespół kierowany przez dr Astrid E. Fletcher z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej starał się zbadać związek między promieniowaniem UVB a krótkowzrocznością.

ZOBACZ TAKŻE:

Badanie objęło losową próbę uczestników w wieku co najmniej 65 lat z 6 ośrodków badawczych w ramach Europejskiego Badania Oka.

Spośród 4 187 uczestników, 4 166 uczęszczało na badania wzroku włącznie z badaniem załamania światła, badania krwi, jak również zostali przepytani przez przeszkolonych pracowników terenowych z wykorzystaniem rozbudowanego kwestionariusza.

Po wykluczeniu różnych czynników ostatecznym badaniem objęto 371 uczestników z krótkowzrocznością i 2 797 zdrowych osób.

Naukowcy odkryli, że wzrost ekspozycji na promieniowanie UVB w wieku 14 do 19 lat i od 20 do 39 lat był związany ze zmniejszonym występowaniem krótkowzroczności.

Naukowcy sprawdzali również, jak suplementy, takie jak serum witaminy D, może zmniejszyć ryzyko, ale nie znaleźli żadnego związku.

"Związek między promieniowaniem UVB, edukacją i krótkowzrocznością pozostał widoczny nawet po uwzględnieniu różnych zmiennych. To sugeruje, że wysokie wskaźniki krótkowzroczności związane z kształceniem nie są spowodowane wyłącznie przez krótki czas spędzany na świeżym powietrzu" - piszą autorzy.

"W efekcie, kwestia ochronnego wpływu czasu spędzanego na świeżym powietrzu jest coraz częściej stosowana w interwencjach klinicznych, dlatego większe zrozumienie tych mechanizmów oraz etapów życia, na których korzyści są najbardziej widoczne, jest uzasadnione" - dodają.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze