Jak opóźnić okres – domowe sposoby i farmakologia
Jak opóźnić okres to kwestia, którą z pewnością choć raz w życiu rozważała każda kobieta. Dlaczego? Powodów może być sporo, często jest to chęć uniknięcia niedogodności w czasie wakacji, ważnego wyjazdu, czy wielkiego wyjścia. Czy istnieją skuteczne sposoby na opóźnienie miesiączki?
1. Jak opóźnić okres?
Nad tym, jak opóźnić okres, kobiety zastanawiają się z wielu powodów. To zwykle zaplanowane wakacje, wypad nad jezioro czy do SPA, ale i ważna impreza, taka jak ślub, bal sylwestrowy czy jubileusz.
Przesunięcie miesiączki jest sposobem na uniknięcie w owych ważnych momentach sytuacji, które wywołują dyskomfort: obfitego krwawienia i innych niedyspozycji, takich jak bóle brzucha, wzdęcia czy napięcie piersi.
Zatem jak opóźnić okres o tydzień lub kilkanaście dni? Uznawaną przez lekarzy metodą jest stosowanie środków hormonalnych. Skuteczne opóźnienie okresu domowymi sposobami specjaliści poddają w wątpliwość.
2. Jak skutecznie przesunąć okres na wakacje czy wypad do SPA?
Przesunięcie miesiączki jest proste w sytuacji, gdy kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną (jednoskładnikowa pigułka antykoncepcyjna czy dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna, ale i plastry bądź krążki antykoncepcyjne). Wystarczy stosować je nieprzerwanie. Wówczas nie pojawia się tak zwane krwawienie z odstawienia.
Jeśli kobieta nie stosuje antykoncepcji hormonalnej, pomóc mogą tabletki na opóźnienie okresu. Aby je zdobyć, konieczna jest wizyta u ginekologa, są bowiem dostępne wyłącznie na receptę. Preparaty zawierają hormony, zazwyczaj progesteron lub kombinację progesteronu i estrogenów, które mogą zmodyfikować cykl menstruacyjny i opóźnić pojawienie się miesiączki. Jest to krótkotrwałe rozwiązanie, które nie wpływa na regularność cyklu menstruacyjnego w dłuższej perspektywie.
Jakie leki mogą pomóc opóźnić okres i jakie są ich skutki uboczne? Tabletki opóźniające miesiączkę to:
- Primolut-Nor, który zawiera noretysteron (NETA),
- Orgametril, który zawieraj linestrenol,
- Provera, który zawiera medroksyprogesteron (MPA).
Preparaty te są stosowane w ginekologii w celu suplementacji progesteronu lub leczenia krwawień bezowulacyjnych. W niektórych przypadkach tabletki opóźniające miesiączkę kobiety stosują w leczeniu chorób, takich jak endometrioza lub zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Jak opóźnić okres – bezpieczeństwo kobiety
Tabletki opóźniające miesiączkę powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, który wskazuje odpowiednią dawkę i czas trwania kuracji. To bardzo ważne, ponieważ pozwala uniknąć wystąpienia skutków ubocznych. Przesuwanie okresu za pomocą tabletek hormonalnych jest wówczas bezpieczne.
Trzeba pamiętać, że stosowanie tabletek może wywołać różne działania niepożądane, takie jak bóle głowy, nudności, wrażliwość piersi czy zmiany nastroju, czasem obserwuje się krwawienia międzykrwawieniowe. Trzeba też wziąć pod uwagę, że niektóre leki mogą wchodzić w niepożądane interakcje z innymi preparatami.
Ponadto trzeba wiedzieć, że opóźnianie okresu i cyklu miesiączkowego jest możliwe wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Zbyt częste ingerowanie w cykl menstruacyjny wywołuje zaburzenia gospodarki hormonalnej. To może skutkować rozregulowaniem organizmu i koniecznością podjęcia leczenia.
Trzeba również pamiętać, że tabletki opóźniające miesiączkę nie powinny być stosowane jako metoda antykoncepcyjna.
To też warto wiedzieć
3. Jak opóźnić okres – domowe sposoby
Jak opóźnić okres domowymi sposobami (bez tabletek hormonalnych)? Czy istnieją naturalne metody opóźnienia okresu? Okazuje się, że niekoniecznie. Ponieważ cykl miesiączkowy jest regulowany przez żeńskie hormony płciowe, przesunięcie miesiączki domowymi sposobami nie jest możliwe.
Tym samym nieskuteczne są takie metody na opóźnienie okresu jak:
- zażywanie wysokich dawek witaminy C,
- włączenie znacznych ilości witaminy B6 lub żelaza,
- picie naparów z ziół, takich jak pokrzywa, dziurawiec,
- picie naparu z pietruszki lub kasztanowca,
- łykanie aspiryny,
- spożywanie czerwonego wina czy dużej ilości kawy,
- spożywanie większej ilości białka, tłuszczów nasyconych czy pikantnych potraw,
- wykonywanie intensywnego wysiłku fizycznego.
Decydując się na domowe sposoby na opóźnienie okresu, trzeba pamiętać, że nawet witamina C czy wino, gdy są spożywane w nadmiarze, mogą wywołać działania niepożądane. To dlatego zaleca się ostrożność i rozwagę, a w sytuacji, gdy pojawia się potrzeba przesunięcia okresu, skonsultowanie się z ginekologiem.