Przejdź na WP

Estrogen – charakterystyka, poziomy, wskazania do badania, opis badania, wysoki i niski poziom

Estrogen to hormon płciowy, który w organizmie człowieka spełnia kilka ważnych funkcji. U niektórych estrogen występuje w nadmiarze, a u innych jest go za mało. Czy niesie to za sobą jakiekolwiek konsekwencje? Czy estrogen może wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu?

Zobacz film: "Najlepsze sposoby na powrót do formy sprzed ciąży"

spis treści

1. Estrogen – charakterystyka

Estrogeny to grupa hormonów płciowych naturalnie występujących w organizmie. U kobiet estrogen występuje jako: estriol, estradiol, estron oraz w czasie ciąży – estetrol. Estrogeny pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie kobiety, jednak nie oznacza to, że nie występują u mężczyzn.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie...

zobacz galerię

Estrogen to hormony steroidowy, czyli wytwarzany jest przez cholesterol. Stężenie estrogenu w organizmie kobiety zmienia się i w dużej mierze zależy od cyklu miesiączkowego. Naukowcy twierdzą, że jest go najwięcej pomiędzy 12. a 14. dniem cyklu.

Estrogen produkują jajniki i nadnercza, a u mężczyzn znajduje się w jądrach. Prawidłowe stężenie estrogenu jest ważne dla kobiety podczas dojrzewania, a także wpływa korzystnie na przemianę tłuszczową, odpowiada za nastrój i chroni przed chorobami krążenia.

2. Estrogen – poziomy

Poziom estrogenu zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym kobiety. Najniższe stężenie estrogenu obserwuje się podczas każdej miesiączki. W następnych dniach poziom estrogenu podnosi się, a śluzówka zaczyna się regenerować. W czasie ciąży estrogenu jest najwięcej. Podczas owulacji estrogenu jest więcej, ponieważ przygotowuje on w tym czasie najlepsze warunki do zajścia w ciąże. Okres menopauzy jest czasem, gdzie poziom estrogenu gwałtownie spada. Właśnie dlatego kobieta w tym okresie odczuwa wiele nieprzyjemnych dolegliwości i zmian nastroju.

3. Estrogeny – wskazania do badania

Poziom estrogenu należy monitorować. Wskazania do badania estrogenu są następujące:

 • menopauza;
 • zanik popędu seksualnego;
 • niepłodność;
 • impotencja;
 • choroby jajników.

Jest jeszcze kilka objawów mogących świadczyć o nieprawidłowym stężeniu estrogenu, wtedy lekarz również zaleca badanie.

4. Estrogen – opis badania

Badanie estrogenu odbywa się poprzez pobranie próbki krwi z żyły łokciowej. Pacjent musi być na czczo i nie powinien spożywać posiłków osiem godzin przed badaniem. Na wyniki badania czeka się kilka dni. Z wynikami badań należy niezwłocznie udać się do swojego lekarza prowadzącego, gdyż samemu odczytanie wyników jest trudne.

5. Estrogen – wysoki i niski poziom

Podwyższenie estrogeny może świadczyć o:

 • ciąży;
 • guzkach wydzielanych przez estrogeny;
 • nowotworach;
 • chorobach tarczycy;
 • marskości wątroby.

Natomiast niskie stężenie estrogenu świadczy o:

 • zespole Turnera;
 • wzmożonym wysiłku fizycznym;
 • niedoczynności przysadki;
 • problemach związanych z odżywianiem.
Estrogen – charakterystyka, poziomy, wskazania do badania, opis badania, wysoki i niski poziom
Estrogen – charakterystyka, poziomy, wskazania do badania, opis badania, wysoki i niski poziom (123rf)

Musisz to wiedzieć

Estrogeny pełnią bardzo wiele istotnych funkcji. Wpływają na rozwój cech płciowych, nie dopuszczają do poronień oraz chronią kości przed osteoporozą. Estrogeny chronią także naczynia krwionośne. Jeżeli zauważamy u siebie objawy mogące świadczyć o zmniejszonej lub podwyższonej ilości estrogenów należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Dbajmy o zdrowie, ponieważ mamy je tylko jedno i nie bagatelizujmy ewidentnych objawów żadnej choroby.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.