Trwa ładowanie...

Estrogen – charakterystyka, poziomy, wskazania do badania, opis badania, wysoki i niski poziom

Avatar placeholder
Daria Wejman 04.06.2019 12:45
Estrogen – charakterystyka, poziomy, wskazania do badania, opis badania, wysoki i niski poziom
Estrogen – charakterystyka, poziomy, wskazania do badania, opis badania, wysoki i niski poziom (123rf)

Estrogen to hormon płciowy, który w organizmie człowieka spełnia kilka ważnych funkcji. U niektórych estrogen występuje w nadmiarze, a u innych jest go za mało. Czy niesie to za sobą jakiekolwiek konsekwencje? Czy estrogen może wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu?

spis treści

1. Estrogen – charakterystyka

Estrogeny to grupa hormonów płciowych naturalnie występujących w organizmie. U kobiet estrogen występuje jako: estriol, estradiol, estron oraz w czasie ciąży – estetrol. Estrogeny pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie kobiety, jednak nie oznacza to, że nie występują u mężczyzn.

Estrogen to hormony steroidowy, czyli wytwarzany jest przez cholesterol. Stężenie estrogenu w organizmie kobiety zmienia się i w dużej mierze zależy od cyklu miesiączkowego. Naukowcy twierdzą, że jest go najwięcej pomiędzy 12. a 14. dniem cyklu.

Zobacz film: "Najlepsze sposoby na powrót do formy sprzed ciąży"

Estrogen produkują jajniki i nadnercza, a u mężczyzn znajduje się w jądrach. Prawidłowe stężenie estrogenu jest ważne dla kobiety podczas dojrzewania, a także wpływa korzystnie na przemianę tłuszczową, odpowiada za nastrój i chroni przed chorobami krążenia.

2. Estrogen – poziomy

Poziom estrogenu zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym kobiety. Najniższe stężenie estrogenu obserwuje się podczas każdej miesiączki. W następnych dniach poziom estrogenu podnosi się, a śluzówka zaczyna się regenerować. W czasie ciąży estrogenu jest najwięcej. Podczas owulacji estrogenu jest więcej, ponieważ przygotowuje on w tym czasie najlepsze warunki do zajścia w ciąże. Okres menopauzy jest czasem, gdzie poziom estrogenu gwałtownie spada. Właśnie dlatego kobieta w tym okresie odczuwa wiele nieprzyjemnych dolegliwości i zmian nastroju.

3. Estrogeny – wskazania do badania

Poziom estrogenu należy monitorować. Wskazania do badania estrogenu są następujące:

  • menopauza;
  • zanik popędu seksualnego;
  • niepłodność;
  • impotencja;
  • choroby jajników.

Jest jeszcze kilka objawów mogących świadczyć o nieprawidłowym stężeniu estrogenu, wtedy lekarz również zaleca badanie.

4. Estrogen – opis badania

Badanie estrogenu odbywa się poprzez pobranie próbki krwi z żyły łokciowej. Pacjent musi być na czczo i nie powinien spożywać posiłków osiem godzin przed badaniem. Na wyniki badania czeka się kilka dni. Z wynikami badań należy niezwłocznie udać się do swojego lekarza prowadzącego, gdyż samemu odczytanie wyników jest trudne.

5. Estrogen – wysoki i niski poziom

Podwyższenie estrogeny może świadczyć o:

  • ciąży;
  • guzkach wydzielanych przez estrogeny;
  • nowotworach;
  • chorobach tarczycy;
  • marskości wątroby.

Natomiast niskie stężenie estrogenu świadczy o:

  • zespole Turnera;
  • wzmożonym wysiłku fizycznym;
  • niedoczynności przysadki;
  • problemach związanych z odżywianiem.

Musisz to wiedzieć

Estrogeny pełnią bardzo wiele istotnych funkcji. Wpływają na rozwój cech płciowych, nie dopuszczają do poronień oraz chronią kości przed osteoporozą. Estrogeny chronią także naczynia krwionośne. Jeżeli zauważamy u siebie objawy mogące świadczyć o zmniejszonej lub podwyższonej ilości estrogenów należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Dbajmy o zdrowie, ponieważ mamy je tylko jedno i nie bagatelizujmy ewidentnych objawów żadnej choroby.

Polecane dla Ciebie