Trwa ładowanie...

Gry i zabawy

Gry i zabawy

Gry i zabawy towarzyszą dziecku od pierwszych miesięcy jego życia. W przypadku niemowląt repertuar zabaw jest stosunkowo ograniczony, ale z czasem ulega znaczącemu poszerzeniu. Maluchy chętnie poznają nowe sposoby na przyjemne spędzanie czasu – z punktu widzenia osoby dorosłej, dłubanie szpadelkiem w piasku, rysowanie i bieganie z piłką mogą wydawać się zajęciami, które nie wnoszą wiele do życia dziecka, ale – jak przekonują eksperci – zabawa ma istotne znaczenie dla jego rozwoju.

W trakcie najprostszych nawet gier i zabaw dzieci nabywają wiele cennych umiejętności. Uczą się, jak współpracować w grupie, jak przestrzegać zasad i radzić sobie z porażką. Interakcje z innymi dziećmi stanowią podwaliny późniejszych relacji międzyludzkich – maluchy nawiązują nowe znajomości, zyskują kolegów i na własnej skórze przekonują się, że nie wszystkie relacje mają szanse na przetrwanie.

Zabawy i gry prowadzone w większym gronie to dla dziecka prawdziwa szkoła życia, ale nie mniej ważne są zabawy indywidualne. Każdy maluch potrzebuje czasu dla siebie i spokojnych zajęć, które sprzyjają koncentracji. Właśnie taką rolę spełniają zabawy plastyczne. Rysowanie, malowanie i wyklejanie to czynności, które ćwiczą sprawność manualną dziecka, wymagają od niego uwagi i dokładności. Z tego względu warto zadbać o to, by w domu nie brakowało kredek, flamastrów, malowanek i szablonów.

Pobierz e-book z grami i zabawami.